V Kamerunu zadrželi pašeráka s osmi papoušky žako. Hrozí mu tři roky vězení a vysoká pokuta

UVNITŘ VIDEO – Pašeráci papoušků žako v africkém Kamerunu nemají na růžích ustláno. Tamní úřady přitvrdily v trestech za nelegální odchyt ikonických papoušků, jimž v některých regionech hrozí úplné vyhubení a při pašování jich desítky a stovky hynou v otřesných podmínkách. Tříleté vezení a vysoká pokuta hrozí muži, kterého v kamerunském městě Djoum zadrželi inspektoři ministerstva životního prostředí. Pašerák měl u sebe „pouze“ osm papoušků žako, které se chystal odvézt do kamerunské metropole Yaoundé a zpeněžit. Muže však delší dobu sledovali ochránci přírody z nevládní organizace Zoological Society of London (ZSL), kteří zalarmovali místní úřady a poté médiím poskytli otřesné záběry, v jakých podmínkách museli ptáci čekat na transport k prodeji.

„Navzdory té nejvyšší právní ochraně, jíž s těší papoušci žako, hrozí tomuto druhu v Kamerunu vyhynutí kvůli pašerákům,“ říká kamerunský koordinátor ZSL Samuel Nebaneh. „Způsob, jakým jsou tito ptáci odchyceni z divoké přírody, je velmi krutý. Pytláci používají jako návnady papoušky, které odchytili již dříve, a uvážou je na větve, které pomažou lepem na ptáky. Divocí papoušci, kteří jsou přirozeně společenští tvorové, poté slétnou z korun stromů dolů, aby prozkoumali nové papoušky. Jakmile usednou na lep, nemohou odlétnout a poté je pytláci strčí do beden, často bez potravy a vody. Mnozí takové zacházení nepřežijí.“ Kvůli nelegálnímu obchodování hrozí papouškům žako na mnoha místech Afriky vyhubení. Například v Ghaně klesla početnost jejich populace od roku 1992 o hrůzných 99 procent.

Papoušci zamíří po rekonvalescenci do přírody

Nelegálně odchycení žakové většinou putují na trhy s domácími mazlíčky v Asii. Existuje ale také silný domácí trh s těmito papoušky přímo v Kamerunu. „Jejich červené ocasní peří se používá při náboženských obřadech a jejich hlavy při místních rituálech, protože domorodci věří, že když papoušci dokáží tak dobře napodobovat lidský hlas, dokáží léčit vady řeči,“ popisuje Nebaneh. Kamerunské úřady kvůli neutuchajícímu pašeráctví přitvrdily v trestání dopadených pachatelů. Věří totiž, že exemplární tresty mohou odradit další zájemce o tento způsob přivýdělku. Zároveň chtějí všechny podobné případy široce medializovat. Muž dopadený ve městě Djoum nyní čeká ve vazbě na soud a zatím není jisté, zda dostane opravdu nejtvrdší možný trest.

Osm papoušků žako, které se podařilo pašerákovi zabavit, čeká světlejší budoucnost. Nejprve putovali do záchranného centra, kde se o ně starají strážci ministerstva životního prostředí. Poté, co se ptáci plně zotaví z nelidského zacházení, budou vypuštěni zpět do volné přírody, odkud je pašeráci odchytili. Pašeráctví a nelegální obchodování s papoušky žako vedlo v roce 2016 k rozhodnutí celosvětové konference smluvních stran CITES k zařazení obou druhů žaků do první přílohy mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V praxi to znamená, že u každého papouška žako chovaného v zajetí existuje povinnost prokázat jeho legální původ. V České republice bylo od té doby registrováno již přes 10 tisíc papoušků žako.

Vánoční zátah na pašeráky v Kamerunu vyšel: úřady zabavily 200 papoušků žako

Úvodní foto: Zoological Society of London

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..