Vánoční zátah na pašeráky v Kamerunu vyšel: úřady zabavily 200 papoušků žako

Většina lidí v noci z 23. na 24. prosince ještě dohání poslední přípravy na Štědrý den. Ne tak kamerunští celníci, kteří právě na tento termín naplánovali třetí fázi operace Halcomi, která se soustředila na chytání pašeráků chráněných zvířat a dalšího zboží. V noci na Štědrý den se jim podařilo v zátoce u města Bonabéri v okrese Douala zajistit dvě velké kánoe s přívěsnými motory, které obsahovaly velký kontraband: 600 kg pancéřovaných kožek luskounů, 200 živých papoušků žaků velkých, tři sloní kly, 122 kartonů likérů včetně 22 kartonů Absolute vodky a 96 kartonů vín a dalších lihovin (z toho 60 kartonů francouzského šampaňského Ruinart). Informoval o tom ekonomický server Businessincameroon.com.

Zajištěné zboží celníci převezli do prostor bývalého generálního ředitelství cel v Douale, největším kamerunském městě. Zatknutí pašeráci skončili ve vazbě a budou čelit obvinění z nelegálního dovozu a výhozu zboží, porušování zákonů na ochranu přírody a z pašování a obchodování se zakázanými produkty. Podle webu Businessincameroon.com jde o patnáctý případ zabavení podobného kontrabandu za letošní rok. Kamerun byl jednou ze dvou afrických zemí, která měla od Výboru CITES před rokem 2017 výjimku ze zákazu odchytu papoušků žako ve volné přírodě a jejich vývozu. Přeřazením žaků do CITES I pozbyla tato výjimka platnosti, zájem o odchytové žaky ale neklesl a vývozy pokračují načerno.

Některé země zakázaly import odchytových žaků

„Kamerun je už léta centrem exportu a odchytu divokých papoušků žako. I přes zákaz obchodování pytláci a obchodníci pokračují a dodávají žaky na nelegální trhy se zvířaty. I přes veškeré úsilí o zachování těchto ptáků a vzdělávací programy nejsou papoušci žako v bezpečí a jejich populaci stále hrozí velké nebezpečí,“ konstatovala před časem nezisková organizace Limbe Wildlife Centre. Té se podařilo letos v listopadu zachránit 84 papoušků žako, kteří byli zabaveni společně se 100 kilogramy kůží luskounů na kamerunském poloostrově Bakassi. Jde o sporné území mezi Kamerunem a Nigérií, které tvoří především rozsáhlé bažiny porostlé magrovy, a jež často využívají pytláci pro převoz kontrabandu z Kamerunu do Nigérie.

K TÉMATU: Kamerunská organizace zachránila 84 papoušků žako před nelegálním vývozem do Nigérie

Žakové velcí a žakové liberijští jsou od roku 2016 vedeni v Červené knize ohrožených živočichů Mezinárodní unie na ochranu zvířat a rostlin (IUCN) jako ohrožený druh. O rok později byli navíc přidáni do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), takže u veškerých žaků chovaných v zajetí musí majitel prokázat legální původ a registrovat je. Papouškům ve volné přírodě to ale, zdá se, nepomohlo. Spíše naopak: zájem o nelegálně odchycené ptáky na černém trhu s mazlíčky roste. Některé země, jako například Kuvajt, přes které probíhal tranzit těchto ptáků, se raději rozhodly zcela zakázat dovoz odchytových žaků s jejich další reexport.

Úvodní foto: Limbe Wildlife Centre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..