Kamerunská organizace zachránila 84 papoušků žako před nelegálním vývozem do Nigérie

UVNITŘ VIDEO – Čtyřiaosmdesát papoušků žaků velkých a zavazadlo s více než 100 kilogramy kůže z pásovců zabavili minulý týden příslušníci kamerunské elitní vojenské jednotky Rapid Intervention Battalion (BIR) na poloostrově Bakassi. Jde o sporné území mezi Kamerunem a Nigérií, které tvoří především rozsáhlé bažiny porostlé magrovy, a jež často využívají pytláci pro převoz kontrabandu z Kamerunu do Nigérie. Papoušky pašeráci napěchovali do dvou malých dřevěných beden, v nichž se ptáci nemohli pořádně pohybovat a jen s těžkostí mohli narovnat hlavu. Papoušci byli vystaveni obrovskému stresu i kvůli nedostatku krmiva a vody. Několik jich cestu na hranici s Nigérií nepřežilo.

Zabavených ptáků se ujala ochranářská organizace Limbe Wildlife Centre, která papoušky rozdělila podle toho, zda vykazovali nějaké zdravotní problémy. Bezproblémové jedince umístila do několika voliér, aby se mohli znovu rozlétat. Nemocní jedinci skončili v karanténě. Žakové velcí a žakové liberijští jsou od roku 2016 vedeni v Červené knize ohrožených živočichů Mezinárodní unie na ochranu zvířat a rostlin (IUCN) jako ohrožený druh. O rok později byli navíc přidáni do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), takže u veškerých žaků chovaných v zajetí musí majitel prokázat legální původ a registrovat je.

Záběry ze zabavení pašovaných papoušků žako (pro přehrání videa klikněte na obrázek):

Kamerun mohl do roku 2017 vyvážet žaky

Kamerun byl jednou ze dvou afrických zemí, která měla od Výboru CITES před rokem 2017 výjimku ze zákazu odchytu papoušků žako ve volné přírodě a jejich vývozu. Přeřazením žaků do CITES I pozbyla tato výjimka platnosti, zájem o odchytové žaky ale neklesl a vývozy pokračují načerno. „Kamerun je už léta centrem exportu a odchytu divokých papoušků žako. I přes zákaz obchodování pytláci a obchodníci pokračují a dodávají žaky na nelegální trhy se zvířaty. I přes veškeré úsilí o zachování těchto ptáků a vzdělávací programy nejsou papoušci žako v bezpečí a jejich populaci stále hrozí velké nebezpečí,“ konstatuje organizace Limbe Wildlife Centre.

K TÉMATU: Nekupujte papoušky žako z přírody, nabádá kampaň. Na jednoho přeživšího připadá 20 uhynulých

Právě Limbe Wildlife Centre je jedinou nevládní organizací v Kamerunu, které má kapacitu, zkušenosti a patřičné dovednosti pro to, aby se mohlo postarat o zabavené papoušky žako. „Máme nové voliéry uzpůsobené specifickým nárokům jednotlivých druhů ptáků, společně s naším kvalifikovaným veterinárním týmem a specialisty jsme schopni poskytovat kvalitní a potřebnou veterinární péči, která je nutná pro záchranu papoušků,“ uvádí organizace. „Zoufale se nám ale nedostává potřebných financí pro zajištění této péče, krmiva a základních potřeb pro zabavené ptáky. Proto vyzýváme všechny příznivce papoušků žako, aby nás podpořili na limbewildlife.org/donate. O dalším postupu při záchraně zabavených žaků vás budeme informovat,“ slibuje organizace.

Úvodní foto: Limbe Wildlife Centre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..