Návrat amazoňanů ohnivých na Svatý Vincenc: německé ACTP poprvé vyvezlo tři odchovaná mláďata

UVNITŘ VIDEO A GALERIE – Historického milníku v ochranářském projektu ex situ amazoňanů ohnivých dosáhlo německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Vůbec poprvé v historii dopravilo na karibský ostrov Svatý Vincenc, odkud tito papoušci pochází, mladé ptáky odchované v zajetí. Minulé pondělí 4. listopadu je zástupci ACTP v čele s prezidentem organizace Martinem Guthem předali vládě Svatého Vincenta a Grenadiny. „Na letišti ve Svatém Vincentu čekal na papoušky uvítací výbor včetně ministra zemědělství Sabota Ceasara a státního tajemníka Raymonda Ryana,“ popsali zástupci ACTP na své oficiální stránce na Facebooku. Právě od vlády Svatého Vicenta a Grenadiny získalo v minulosti ACTP několik párů chovných ptáků.

„Než se budou moci připojit k dalším amazoňanům ohnivým v chovném centru v botanické zahradě v Kingstownu, musí všichni tři ptáci projít karanténou,“ poznamenalo ACTP. Vláda karibského ostrova před lety souhlasila s vývozem většího počtu amazoňanů ohnivých do Německa, aby zajistila záložní populaci mimo zemi původu, jež pravidelně čelí ničivým hurikánům. Kabinet chtěl mít jistotu, že národní pták Svatého Vincenta a Grenadiny, jímž amazoňan ohnivý je, přežije i v případě živelné katastrofy, která by poničila ostrovy podobně jako dříve Portoriko, kde málem došlo k vyhubení amazoňana portorického, nebo Svatou Lucii a Dominiku, kde byly výrazně postiženy populace amazoňana červenokrkého a císařského.

Reportáž z převozu amazoňanů ohnivých z Německa na Svatý Vincenc (pro přehrání klikněte do obrázku):

První odchov v ACTP se podařil již v roce 2016

„Historická událost, jakou je návrat papoušků na náš ostrov, představuje důležitý krok v úsilí o zachování přírodního bohatství našeho národa,“ prohlásil ministr zemědělství Svatého Vincenta a Grenadiny Saboto Ceasar. „Chráníme naše želvy, gekona, provádíme hodnocení ochrany papoušků a zavedli jsme zákaz jakéhokoli používání glyfosátu a chemických postřiků z letadel. Svatý Vincent a Grenadina je rájem matky přírody,“ dodal s tím, že k návratu papoušků dochází s roce, kdy ostrovní stát slaví čtyřicáté výročí samostatnosti v rámci britského společenství. Cestu papoušků z Německa na Svatý Vincenc sledoval filmový štáb z Anglie, který podle ACTP bude pravidelně přinášet reportáže o ochranářských projektech tohoto sdružení.

K TÉMATU: ACTP pošle dva odchované amazoňany ohnivé z Německa na Svatý Vincent, jiné si přiveze

Podle dřívějších informací zpravodajského serveru Asberth News Network si má ACTP po dovozu odchovaných mláďat amazoňanů ohnivých na Svatý Vincenc odvézt do Německa jiné ptáky tohoto druhu pro posílení genetické rozmanitosti chovu. Naopak ptáci dovezení na Svatý Vincenc mají pomoci vytvořit chovné páry v zajetí a obnovit tak chov v záchranné stanici v Kingstownu. O vzájemné spolupráci s vládou Svatého Vicenta a Grenadiny jednalo ACTP od roku 2006. V roce 2011 došlo k uzavření vzájemné dohodě, na jejímž základě ACTP získalo od ostrovní země 15 amazoňanů ohnivých. O pět let později se sdružení podařilo v Německu odchovat první mládě. V přírodě žije podle sčítání z roku 2010 zhruba
850 až 900 amazoňanů ohnivých.

Tisková konference na Svatém Vincentu k návratu amazoňanů ohnivých z Německa do země (pro přehrání klikněte do obrázku):

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!