Nový domov pro kakapy soví? Ostrovy Coal Island a Resolution Island na jihu Nového Zélandu

UVNITŘ VIDEO – Novozélandští ochránci přírody již mají jasno, kam přestěhují část populace kriticky ohrožených nelétavých papoušků kakapů sovích. Po letošní mimořádně úspěšné hnízdní sezóně více než dvěma stovkám kakapů nestačí dosavadní tři ostrovní rezervace Anchor Island, Little Barrier Island a Codfish Island. V příštím roce by proto měl záchranný tým vysadit kakapy i na ostrovy Coal Island a Resolution Island, kde by měli obývat oblast zvanou Five Fingers Peninsula, uvedla novozélandská pobočka americké zpravodajské stanice CNN. Oba ostrovy se nachází na samém jihu Nového Zélandu a jsou součástí národního parku Fiordland. Podařilo se na nich vymýtit všechny nepůvodní predátory, což je pro úspěšný život kakapů klíčové.

Coal Island již funguje jako speciální rezervace pro ohrožené nelétavé ptáky kivi jižní a ohrožené pěvce pištce žluté. Jedná se o jeden z pouhých devíti ostrovů v oblasti Fiorlandu, na kterém se nevyskytuje žádný invazní druh savce. Resolution Island je největším ostrovem národního parku Fiorland. Jde o obdélníkový ostrov, jehož tvar narušuje pouze dlouhý úzký poloostrov známý jako „Poloostrov pěti prstů“, prohlášený za mořskou rezervaci Taumoana (maorský název ostrova Resolution Island). Právě zde mají být vypuštěni kakapové soví. V roce 2004 jej novozélandská vláda prohlásila za jedno z míst, které bylo zbaveno nepůvodních predátorů, a tudíž může sloužit jako rezervace pro původní ohrožené druhy zvířat, zejména ptáků.

Vypouštění samice kakapa sovího vyléčené z aspergilózy zpět do přírodní rezervace Whenua Hou (pro přehrání videa klikněte na obrázek):

Návrat na Resolution Island po 120 letech

Kakapové soví na Resolution Islandu již žili. V letech 1896 až 1900 je na tento ostrov převezl na jednoduché veslici tehdejší správce ostrova Richard Henry, vůbec první ochránce kakapů na Novém Zélandu. Podařilo se mu na pevninské části Nového Zélandu odchytit přes 500 kakapů (pro porovnání: aktuálně na světě žije pouze 211 těchto papoušků) a za pomoci svého asistenta a fenky Lassie přemístit všechny tyto ptáky do bezpečí ostrova bez krys, lasic a zdivočelých koček. Resolution Island v té době sloužil jako vůbec první rezervace pro původní druhy ptáků, kterým hrozilo na pevninské části Nového Zélandu vyhubení. Kromě kakapů tak tento ostrov obývali i kivi jižní nebo slípky tahake (další dva druhy nelétavých ptáků).

K TÉMATU: 90 let od úmrtí muže, který stál za záchranou kakapů sovích. Převážel je se psem loďkou na ostrov

Henryho snaha o záchranu kakapů ale vyšla vniveč, protože na Resolution Islandu později přistálo několik lodí, které na ostrov zavlekly invazní predátory. Všech 500 kakapů postupně zahynulo. Nicméně Henryho nápad s izolovanou ostrovní rezervací pomohl při pozdějších záchovných projektech na ochranu kakapů sovích a Richard Henry je dodnes považován za zachránce tohoto prehistorického druhu papouška. Dnešní záchranný tým kakapů zkoumal Resolution Island již v roce 2013 a narazil tehdy na pozůstatky voliér, které zde před více než 100 lety postavil právě Richard Henry, aby v nich nechal aklimatizovat kakapy dovezené z pevniny předtím, než je vypustil do přírody. Už tehdy se uvažovalo o tom, že by se kakapové jednou mohli na Resolution Island vrátit…

Úvodní foto: Kākāpō Recovery / Jinty Mactavish

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..