Nadaci Loro Parque se podařilo zachránit 10 druhů papoušků před vyhynutím, včetně pyrury šedoprsého

UVNITŘ VIDEO – Čtyři sta tisíc dolarů dosud investovala Nadace Loro Parque Fundación do ochrany kriticky ohroženého pyrury šedoprsého, vůbec nejvzácnějšího zástupce jihoamerického papouščího rodu Pyrrhura. Jde o jeden z 10 druhů papoušků, kterého se nadaci podařilo zachránit před vyhynutím v přírodě. Dalšími jsou ara kobaltový, ara horský, kakadu Goffinův, amazoňan kubánský, amazoňan rudoocasý, papoušek žlutouchý, alexandr mauricijský, papoušek ostrovní a agapornis hnědohlavý. U všech těchto druhů se podařilo díky záchranným projektům podporovaným nadací Loro Parque Fundación zvýšit početnost jejich divoké populace a změnit klasifikaci v Červené knize ohrožených živočichů IUCN na nižší stupeň ohrožení.

Pyrura šedoprsý, který se vyskytuje na malém území Baturitských hor v severovýchodní Brazílii, byl donedávna považován za poddruh běžného pyrury bělouchého. Teprve v roce 2005 byl prohlášen za samostatný druh, což pomohlo k jeho lepší ochraně. Loro Parque Fundación na tomto projektu úzce spolupracuje s brazilskou nevládní organizací Aquasis vedenou renomovaným biologem Fabiem Nunesem. Tato organizace za finanční pomoci Loro Parque Fundación začala pyrurům vyvěšovat umělé hnízdní budky a monitorovat vývoj početnosti populace papoušků. Od spuštění projektu se v umělých hnízdních budkách podařilo odchovat přes tisíc pyrurů šedoprsých. Na začátku projektu přitom populace čítala jen okolo dvou stovek jedinců.

Pyrura šedoprsý už není kriticky ohrožený

Do roku 2010 se jejich stavy odhadovaly na maximálně 250 ptáků, poté byla objevena nová populace čítající 50 jedinců v brazilském Quixadu. Mimo ni žijí zbývající ptáci v horské rezervaci Serra do Baturité. Do 80. let minulého století se vyskytoval ještě na dvou místech: východním svahu pohoří Serra de Ibiapaba v Cerá a v Serra Negra v Pernambucu. V druhé jmenované lokalitě měl být zjištěn i v roce 1991, pozorování ale nebylo spolehlivě doloženo a při pozdějším ověřování na místě vědci na pyrury nenarazili. Nyní se ochránci chtějí soustředit na možnou reintrodukci papoušků do míst, kde se dříve vyskytovali, ale vymizeli z nich. I v tomto případě pomůže nadace Loro Parque Fundación, která pyrury šedoprsé chová ve svém zařízení na španělském ostrově Tenerife.

K TÉMATU: V Brazílii objevili třetí izolovanou populaci kriticky ohroženého pyrury šedoprsého

V posledních letech se Loro Parque podařilo odchovat na 60 pyrurů šedoprsých. Vědci se nyní soustředí na monitoring chování divokých ptáků v přírodě, aby se dozvěděli co nejvíce informací o jejich životě ve volnosti. Označili proto vybraná mláďata z umělých hnízdních budek, aby mohli lépe shromažďovat data o konkrétních ptácích. V letech 2010 až 2019 se podařilo díky intenzivní ochraně a projektu umělých hnízdních budek zvýšit divokou populaci pyrurů šedoprsých z 250 na přibližně 1 000 jedinců, což vedlo k překlasifikování stupně ohrožení druhu v Červené knize IUCN z „kriticky ohroženého“ (CR) a „ohroženého“ (EN). Nadace Loro Parque Fundación věnovala za svou pětadvacetiletou historii na ochranu různých druhů papoušků sumu 21 milionů dolarů, což je téměř půl miliardy korun.

Úvodní foto: Loro Parque Foundación

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..