Izrael bije na poplach, invazní papoušci a majny obecné vytlačují původní vrabce a bulbuly

UVNITŘ VIDEO – Tři nepůvodní druhy exotických ptáků pravděpodobně mohou za dramatický úbytek dříve běžných původních ptáků v Izraeli. Mníšek šedý, alexandr malý a majna obecná v zemi natolik zdomácněli, že vytlačují vrabce domácí, bulbuly arabské a další druhy ptáků. Podle nedávno zveřejněné studie Izraelského technologického institutu tři čtvrtiny někdejších nejběžnějších druhů ptáků za posledních 15 let zaznamenaly dramatický pokles početnosti populací. Nejhůře jsou na tom pěvci bulbulové arabští, jichž ubylo až 45 procent. Varovný je ale i úbytek 28 procent populace vrabce domácího, dříve velmi běžného městského ptáka, upozornil server Israel21c.org.

„Jde o to, že druhy, s nimiž jsme jako mladí vyrůstali, nyní rapidně ubývají,“ říká profesor Assaf Schwartz z Fakulty architektury a urbanismu Izraelského technologického institutu Technion. „Obávám se, že moje děti už brzy nebudou moci spatřit a komunikovat s vrabci nebo bulbuly, kteří byli dříve v Izraeli velmi rozšíření.“ Početní stavy majn obecných a obou druhů papoušků v Izraeli za poslední dvě desetiletí prudce narostly o 250 až 843 procent, uvádí studie institutu Technion. Co je důvodem tak dramatického nárůstu? Změna způsobu využití půdy a zejména urbanizace vytlačila mnoho původních druhů a dala šanci těm, co se uměli lépe přizpůsobit novým životním podmínkám.

Bulbul arabský, původní izraelský druh pěvce, který je vytlačován papoušky a majnami obecnými:

Vědci žádají stát o strategii proti invazním druhům

Dosud se negativní vlivy na původní druhy ptáků omezovaly spíše na zastavěné oblasti s větší hustotou obyvatel, jejichž ráz výrazně proměnil člověk. Existují však náznaky, že se stejnými důsledky se bude Izrael brzy potýkat i ve volné krajině. Majny, mníšci a alexandři jsou agresivnější než původní druhy ptáků a vítězí nad nimi při boji o potravu a další zdroje, například hnízdní dutiny. Profesor Shwartz na to upozornil v časopisu Biological Conservation, který otiskl závěry studie institutu Technion, na níž se podílela i Agatha Colleiony z Ústavu pro výzkum člověka a biologické rozmanitosti. Oba autoři varují, že tento vývoj povede k tomu, že izraelské ptačí komunity budou stále více roztříštěné a ostrůvkovité, což ohrozí jejich existenci.

K TÉMATU: Evropu „okupuje“ 85 tisíc alexandrů malých, do několika let jich může být až dvojnásobek

Vědci navrhují, aby stát přijal jasnou strategii potlačování nepůvodních druhů, aby se dále nešířily. Vlastní zkušenost s takovým projektem má vláda Seychelských ostrovů, která za finanční pomoci Evropské unie postupně zlikvidovala populaci nepůvodních alexandrů malých, kteří ohrožovali vzácné vazy seychelské a hrozilo, že invazní papoušci nakazí místní druhy cirkovirem (PBFD). Pro Izrael jsou invazní papoušci problematičtí i kvůli škodám v zemědělství. Stovky alexandrů se denně slétají na mandlovníky, slunečnice, pekany a další plodiny. Ztráty je těžké kvantifikovat, ale zemědělci jsou na tom tak špatně, že téměř veškerou desetiprocentní marži z prodeje plodin musí investovat do boje s těmito papoušky.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Richard Taylor, Charles J Sharp, Chucao

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..