Brazilci přestanou zabavovat nelegálně chované ochočené papoušky, pokud jsou v domácnosti osm a více let

Původní druhy papoušků, u nichž nelze prokázat legální původ a jsou chováni jako domácí mazlíčci nejméně osm let a nevykazují znaky týrání a špatné péče, přestanou brazilské úřady zabavovat jejich majitelům. Rozhodl o tom prezident Brazilského institutu životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) Eduardo Bim na základě žádosti manželky ministra Nejvyššího soudního dvora Geralda Og Fernandese. V odůvodnění Bim uvedl, že papoušek (šlo o amazoňana modročelého) byl darován přítelem otce ministrovy ženy, má kroužek i osvědčení od veterináře, že je zdravotně v pořádku. Původní brazilské druhy papoušků lze ale v zemi chovat pouze v případě, že mají registraci od IBAMA, upozornil deník Folha de S.Paulo.

Zmiňovaný amazoňan registraci sice získal, inspektoři IBAMA ale proti tomu vznesli protest a požadovali jeho zabavení, protože u papouška nebyl prokázán jeho legální původ. Část inspektorů poté veřejně protestovalo proti rozhodnutí prezidenta úřadu, které zavádí precedent pro všechny další nelegálně chované papoušky v Brazílii. Eduardo Bim ale namítá, že pokud jsou ptáci chováni v domácnosti několik let, jejich schopnost návratu do volné přírody je minimální a úřady by takového ptáky vypuštěním do pralesa poslaly na smrt. Upozornil, že pokud je papoušek zdravotně v pořádku a nevykazuje známky špatného zacházení, není důvod jej zabavovat a způsobovat zvířeti trauma. Prezident IBAMA také citoval zprávu svého úřadu, podle které zhruba polovina zabavených ptáků nebyla nikdy vypuštěna zpět do přírody.

Ukázka zásahu inspektorů IBAMA:

Nejde o první případ zrušeného zabavení papouška

Eduardo Bim rovněž zakázal inspektorům IBAMA předávat zabavené papoušky Středisku pro péči o divoká zvířata (CETAS), pokud neprokáží, že zvíře není chováno kratší dobu než osm let a je s ním špatně zacházeno. Inspektoři IBAMA ve svém protestu upozorňují, že rozhodnutí prezidenta institutu je v rozporu se zákonem o ochraně přírody z roku 1998, podle něhož mohou být původní druhy fauny chovány v zajetí pouze v případě, že pochází z chovu v zajetí registrovaného IBAMA. V praxi podle nich jde o amnestii, která podporuje obchodování se zvířaty. Kritizovali také nadržování žadatelce, která je manželkou vysoce postaveného soudce. Samotný ministr Nejvyššího soudního dvora se postavil za prezidenta IBAMA a upozornil, že zákon o ochraně přírody byl v roce 2008 novelizován.

K TÉMATU: Pět let natvrdo za nelegální obchodování s papoušky. I za nabídky přes internet, navrhuje Brazílie

„Zveřejněný případ dokládá spíše vnitřní krizi agentury pro ochranu životního prostředí, když inspektoři zpochybňují rozhodnutí správní rady, jež bylo zcela legální,“ uvedl ministr. Zmínil také případ z roku 2017, v němž sám rozhodoval a týkal se zabavení amazoňana oranžovokřídlého, kterého chtěla IBAMA zabavit pětasedmdesátileté ženě z Paraíby. Soud tehdy zrušil rozhodnutí agentury o zabavení zvířete, protože nevykazovalo znaky týrání, žilo dlouhodobě ve vztahu se ženou a hrozila mu smrt, pokud bude vypuštěno zpět do volné přírody. Začátkem letošního roku pak soudce rozhodl v podobném případu ve městě Ubatuba naprosto stejně. Geraldo Og Fernandes také zveřejnil na svém Twitteru snímek staré ženy s ochočeným papouškem, jehož zabavení pozastavil.

Úvodní foto: IBAMA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..