Amazoňany ekvádorské a ary zelené ochrání nová rezervace v Ekvádoru

UVNITŘ VIDEO – Novou rezervaci Las Balsas, která má ochránit jedinou populaci amazoňanů ekvádorských a zároveň posledních sedm jedinců arů zelených ekvádorských žijících v této lokalitě, založily neziskové organizace Rainforest Trust, Fundación Jocotoco a American Bird Conservancy v západním Ekvádoru. Oba papouščí druhy jsou ohrožené a jejich celkové populace v přírodě nepřesahují 2 500 jedinců. Amazoňan ekvádorský byl teprve nedávno uznán za samostatný druh, který se oddělil od amazoňana žlutolícího, od něhož se liší tmavější červenou barvou na hlavě. Nová rezervace má rozlohu 209 akrů a zahrnuje především hradoviště a nocoviště amazoňanů ekvádorských, uvedla na svém webu organizace Rainforest Trust.

K 20. listopadu se pod ochranu dostalo prvních 32 akrů, přičemž další území by mělo rychle následovat, ujistili zástupci neziskovky. „Těchto 209 akrů je klíčových pro ochranu největší populace amazoňana ekvádorského,“ vysvětluje Dr. Martin Schaefer, generální ředitel nadace Fundación Jocotoco. „Jsme přesvědčeni o tom, že více než čtvrtina celkové populace tohoto papouška žije v této nové rezervaci v těsné blízkosti Las Balsas,“ dodal. Ochránci jsou podle Schaefera vděční za to, že místní komunita poskytla organizacím 99-letou smlouvu o pronájmu pozemků, na nichž se rezervace rozkládá. Nájemní smlouva zajistí, že se v místě přestane těžit dřevo stromů rohovníků, které je velmi žádaným obchodním artiklem.

Vypouštění arů zelených do přírody v Ekvádoru:

Oba druhy jsou v Ekvádoru kriticky ohrožené

Stromy používají amazoňané ekvádorští pro hnízdění a v rezervaci se podle odhadů pohybuje 500 až 1 000 hnízdních párů. Rezervace také bude uchráněna od intenzivního zemědělství a snah proměnit prales v pastvinu nebo pole. „Tato rezervace je skvělým prvním krokem,“ míní Wendy Willisová, zástupkyně ředitele mezinárodních programů American Bird Conservancy. „Musíme však učinit ještě mnohem více, abychom zachránili amazoňany ekvádorské. Lidé v této lokalitě potřebují skutečné ekonomické příležitosti, které by je motivovaly k ochraně přírody.“ Fundación Jocotoco proto vymýšlí způsoby, jak z přírodních zdrojů vytvářet produkty, které by mohli místní lidé prodávat turistům. Zároveň ochránci řeší další velkou hrozbu pro papoušky: obchodování s domácími mazlíčky.

K TÉMATU: Ekvádor se chystá vypustit do přírody dalších 20 arů zelených. Zvýší tak jejich populaci o třetinu

V nové rezervaci Las Balsas žije také posledních sedm divokých arů zelených ekvádorského poddruhu guayaquilensis. Nadace Fundación Jocotoco k nim nedávno vypustila dalších šest jedinců odchovaných v zajetí, aby zabránila bezprostřednímu vyhynutí této izolované populace druhého největšího papouška světa. Celkově žije v Ekvádoru asi jen 30 až 40 arů zelených, z toho většina v oblasti Esmeraldas, jež je velmi vzdálená rezervaci Las Balsas. Oficiálně je ara zelený vedený v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako „ohrožený“, ale situace ekvádorského poddruhu je kritická. Zatímco ve všech dalších zemích arové zelení obývají deštné pralesy, v Ekvádoru se zaměřují na suché lesy, kterých ubývá. Kromě Ekvádoru se arové zelení vyskytují také v Kolumbii, Kostarice, Hondurasu, Nikaragui a Panamě.

Úvodní foto: Wikimedia Commons a Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Brazilci přestanou zabavovat nelegálně chované ochočené papoušky, pokud jsou v domácnosti osm a více let

Dálší článek

Otestujte si, zda znáte veterinární rizika chovu papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější