Pět let natvrdo za nelegální obchodování s papoušky. I za nabídky přes internet, navrhuje Brazílie

UVNITŘ VIDEO – Znepokojivou statistiku zveřejnila brazilská nezisková organizace VEJA. Podle ní se nelegální obchodování s divokými zvířaty, především pak exotickými ptáky a nejčastěji s papoušky, stále více přesouvá do virtuálního prostoru, kde je méně postižitelný. Přes internet a především prostřednictvím sociálních sítí probíhá až 55 procent všech takových transakcí, přičemž 90 procent pašovaných zvířat představují ptáci. Data, z nichž VEJA vychází, obsahuje analýza společnosti BTB Data ze Sao Paula, která monitorovala 28 522 inzerátů zveřejněných prostřednictvím Google, Facebooku nebo YouTube, které mají největší dosah u potenciálních kupců.
Zvířata, která jsou nelegálně odchycena z volné přírody, jsou určena především pro chov jako domácí mazlíčci. Proto obchodníci cílí na internetové služby s největším dosahem, které jsou otevřeny široké veřejnosti. Brazilský institut životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) se obává, že tato forma prodeje bude ještě výrazně narůstat. V praxi je velmi složité zadavatele inzerátu na internetu odhalit. Zpravidla udává kontakt na zprostředkovatele, takže skutečný prodejce zůstává skryt. Je tedy velmi zavádějící myslet si, že pašeráci končí ve vězení, kde podle brazilských zákonů mohou strávit až jeden rok, upozornila organizace VEJA na svém webu.

Následující záběry jsou poněkud drastické:

Úřady ročně zabaví 300 tisíc zvířat

Obchodníci se zvířaty míří i na všeobecně zaměřené internetové bazary jako je Free Market. Hlavním zprostředkovatelem prodeje nelegálně odchycených zvířat se stal Facebook. IBAMA upozorňuje, že prodejci falšují doklady o legálním původu zvířat, aby je mohli lépe prodat. Kupce tak velmi často uvedou v omyl. IBAMA proto navrhuje výrazné zpřísnění zákona na ochranu divokých zvířat, které by zvýšilo minimální trest na pět let nepodmíněně, a to jak za obchodování se zvířaty v reálném světě, tak na internetu. Zákon by však musel projít brazilským Kongresem a dosud není jasné, kdo by jej předložil a jakou by získal podporu. Pašeráci v Brazílii většinou dostávají vysoké pokuty, za mříže putují jen exemplární případy.

K TÉMATU: Pytláci ročně vyvezou z Brazílie 38 milionů zvířat za dvě miliardy dolarů

Podle statistiky brazilské nevládní organizace Renctas z roku 2012 pytláci a pašeráci ročně odchytí v největší jihoamerické zemi na 38 milionů zvířat, za které utrží téměř dvě miliardy dolarů (v přepočtu asi 36 miliard korun). Nejčastěji pašovanými zvířaty jsou přitom papoušci. Některé druhy tak byly ve volné případě již takřka vyhubeny, a například ara škraboškový kvůli nelegálním odchytům žije už jen v zajetí (momentálně se ale chystá projekt na jeho návrat do přírody). Ročně se přitom v Brazílii daří zabavit „pouze“ 300 tisíc pašovaných zvířat, z nichž 250 tisíc jde na konto federální policie a 45 tisíc zabaví při kontrolách brazilská agentura pro životní prostředí IBAMA. Zabavená zvířata putují do záchranných center, z nichž největší je CETAS poblíž Rio de Janeira. Prakticky jde o neveřejnou zoo skrytou v lesích, která se stará o 1 600 zvířat.

Úvodní foto: VEJA
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..