Kolik stojí záchrana ohroženého druhu? U arů kobaltových vyšla na 3,66 milionu dolarů

UVNITŘ VIDEO – Kolik peněz se musí investovat, aby to zachránilo kriticky ohrožený druh papouška před vyhynutím v přírodě? Vědci Antonio EA Barbosa a José L. Tella spočítali, že u ary kobaltového, vzácnějšího a menšího příbuzného ary hyacintového, vyšly veškeré záchranné akce za posledních 25 let na 3,66 milionu amerických dolarů, což je v přepočtu 84 milionů korun. Ara kobaltový byl dlouhou dobu považován za vyhynulého, teprve v roce 1978 se podařilo jedné expedici objevit kolonii o pouhých 60 ptácích. „Vládní příspěvky i sponzoring od nevládních organizací a soukromých dárců se v průběhu času měnil, stejně jako cíle financování,“ konstatují autoři studie.
„Prostředky byly investovány úměrně tak, aby zmírnily hlavní příčiny úbytku druhu, ale žádná suma nebyla vyčleněna na ochranu potravních stanovišť ary kobaltového,“ cituje vědce web The Royal Society Publishing. Na základě informací o nově objevené populaci ary kobaltového byl tento druh v roce 1988 zařazen mezi ohrožené v Červené knize IUCN a v roce 1994 byl překlasifikován na kriticky ohroženého. V tomto roce také začaly podpůrné aktivity na ochranu ary kobaltového, které přinesly kýžené ovoce: i díky podpoře takových institucí, jako je Loro Parque Fundación, se podařilo zvýšit divokou populaci na několikanásobek původního stavu (aktuálně jde o cca 1 400 jedinců).

59 % prostředků pocházelo od státu

Na zvýšení počtu arů kobaltových v přírodě se ale nepodepsaly jen záchranné programy. Dařilo se také objevovat nové hnízdní lokality a s každým takovým místem se populace rozrostla o několik stovek ptáků. Díky tomu mohl být ara kobaltový v Červené knize IUCN přeřazen z kategorie „kriticky ohrožený“ do nižší kategorie „ohrožený“. Ochrana druhu je poměrně jednoduchá, protože se vyskytuje zejména v malé oblasti na severovýchodu brazilského státu Bahia a je soustředěna především do dvou rezervací, jež jsou od sebe vzdáleny pouhých 38 km. Jde o lokality Raso da Catarina a Canudos. Papoušci odtud putují za potravou až do vzdálenosti 70 km a ničí úrodu zemědělcům okolních obcí.

K TÉMATU: Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Jednu malou izolovanou populaci složenou z pouhých dvou jedinců poblíž obcí Sento Sé a Campo Formoso, 135 km západně od známých hnízdišť, letos posílilo šest ptáků vypuštěných do volné přírody z chovu Loro Parque na Kanárských ostrovech. Drtivá většina arů kobaltových, asi 80 procent populace, nepatří mezi hnízdní páry a nerozmnožuje se. Vědci do nákladů na záchranu druhu nezapočítali prostředky potřebné pro chov arů kobaltových v zajetí, protože až do letošního roku nebyli žádní jedinci odchovaní v zajetí reintrodukováni do volné přírody. Většinu peněz na ochranu arů kobaltových, až 59 procent, poskytly státní instituce, pouze šesti procenty se podílely soukromé firmy.

Úvodní foto: Brasil.gov.br
1 komentář

  1. Vendula Beranová napsal:

    Dobrý den, dnes jsem byla nakupovat na Mělníku u autobusového nádraží. Nejdříve jsem si nevšimla ary ale poté co začal bouchat na sklo a křičet tak ano.
    Určitě na chov ary mají být nějaké podmínky a jelikož sama zachranuji papoušky z nevhodných podmínek, tyto podmínky se mi zdáli opravdu špatné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..