Mládě kriticky ohrožené krasky krátkoocasé jávské odcestovalo ze Zoo Praha do anglické Whipsnade Zoo

UVNITŘ VIDEO – Vzácný ptačí odchovanec pražské zoologické zahrady, v přírodě takřka vyhynulá kraska krátkoocasá jávská, odcestovala minulý týden z Prahy do anglické zoologické zahrady Whipsnade, již provozuje Londýnská zoologická společnost. Sameček, kterého Zoo Praha odchovala ručně za pomoci speciálního maňáska, v novém domově vytvoří pár se samičkou, již Zoo Whipsnade získala ze Zoo Chester v Anglii. Mládě se vylíhlo loni v březnu a bylo již několikátou kraskou odchovanou v pražské zoo. O jeho umístění do anglické Zoo Whipsnade rozhodl koordinátor, který má na starosti chovnou knihu tohoto druhu ve všech zoologických zahradách zapojených do záchranného programu krasky krátkoocasé jávské.
„Náš sameček krasky odjíždí v rámci záchovného programu z rozhodnutí koordinátora chovu, aby v ZSL Whipsnade Zoo vytvořil pár se samičkou z Chester Zoo,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků v pražské zoo Antonín Vaidl. „Je to důležitý krok zejména s ohledem na fakt, že aktuálně jde o jeden z nejohroženějších druhů ptáků vůbec.“ ZSL Whipsnade Zoo se stane teprve pátou evropskou zoo, která se zapojí do celosvětového záchovného programu těchto nejkrásnějších „strak“ světa. Díky odchovům z chovných zařízení v Indonésii a zoologických zahrad v Evropě je v lidské péči aktuálně chováno 69 jedinců. Ve volné přírodě jich podle posledních odhadů žije méně než padesát.

Maskot ochranářské kampaně Silent Forest

Z toho důvodu také kraska patří k šesti vlajkovým druhům kampaně Silent Forest zaměřené na ohrožené pěvce jihovýchodní Asie. Vedle ní jde o loskutáka velkého, majnu Rotschildovu, šámu bělořitou, sojkovce dvoubarvého a bulbula korunkatého. Kraska jako jediný z těchto druhů je vyobrazena v logu kampaně. Při ochraně těchto ptáků sehrává Zoo Praha významnou roli nejen díky svým úspěchům v chovu krasek či sojkovců, ale také díky podpoře ochranářských projektů přímo v Asii. Kampaň Silent Forest má upozornit na neutěšenou situaci zpěvných ptáků na souostroví Velké Sundy, kde přežívá tradice nelegálního odchytu a prodeje pěvců na velkých ptačích trzích. Indonésané rádi soutěží v tom, čí pěvec dokáže zazpívat krásnější melodie.

K TÉMATU: Ararauna.cz podporuje kampaň Silent Forest na záchranu kriticky ohrožených ptáků Indonésie

Odchovat krasku krátkoocasou jávskou není vůbec snadné. Zoo Praha k tomu využívá vlastnoručně vyrobené „maňásky“. U krkavcovitých ptáků, mezi které patří i krasky, totiž dochází k tzv. vtištění. Při umělém odchovu by se mláděti vtisknul člověk a pro další chov by tak bylo ztraceno. Při použití maňáska imitujícího dospělou krasku k tomuto chybnému vtištění nedochází a může se tak podařit odchovat mládě se správnými návyky. Podobným způsobem se v pražské zoo odchovávají i jeřábi nebo vzácní zoborožci. Používá se i při odchovu velkých druhů dravců, kteří jsou určeni pro vypuštění do volné přírody.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Předchozí článek

Na návštěvě u Vratka Javra, slovenského chovatele tukanů, arassariů, papoušků žlutočelých a dalších exotů

Dálší článek

Kolik stojí záchrana ohroženého druhu? U arů kobaltových vyšla na 3,66 milionu dolarů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější