Ararauna.cz podporuje kampaň Silent Forest na záchranu kriticky ohrožených ptáků Indonésie

UVNITŘ VIDEO – Možná jste v posledních dnech zaznamenali na hlavní straně serveru Ararauna.cz barevné logo kampaně Silent Forest se zeleně zbarveným ptákem, který připomíná papouška. Nenechte se mýlit, jde o velmi vzácného pěvce krasku krátkoocasou jávskou, která je patrně ve volné přírodě vyhynulá. Právě ona se stala symbolem kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) Silent Forest (Ztichlý les) na záchranu kriticky ohrožených pěvců v Indonésii. Od loňského října do konce příštího roku tuto kampaň v celé Evropě koordinuje liberecká zoologická zahrada a připojilo se k ní dalších deset českých a tři slovenské zoo.
Kampaň má upozornit na neutěšenou situaci zpěvných ptáků na souostroví Velké Sundy, kde přežívá tradice nelegálního odchytu a prodeje pěvců na velkých ptačích trzích. Indonésané rádi soutěží v tom, čí pěvec dokáže zazpívat krásnější melodie. Obrovský zájem o ptáky odchycené z volné přírody vedl k drancování jejich populací. EAZA společně s organizací TRAFFIC a IUCN Asian Songbird Trade Specialist Group chtějí tento problém řešit a prostřednictvím několika konkrétních projektů pomoci vybraným druhům ptáků před vyhubením. Kampaň Silent Forest si vybrala šest vlajkových druhů, na které se chce zaměřit především:

Majna Rotschildova (Leucopsar rothschildi)

Jedná se o endemický druh ostrova Bali, který v 90. letech 20. století z přírody v důsledku lovu téměř vymizel. Všichni jedinci žijící v současnosti ve volné přírodě jsou výsledkem repatriace majn odchovaných v lidské péči v zoologických zahradách. Odborníci z IUCN v současné době vytváří strategická plán in situ i ex situ ochrany tohoto kriticky ohroženého druhu. Součástí plánu je i posílení protipytláckých kontrolních hlídek v lokalitách repatriace.

Loskuták velký (Gracula robusta)

Loskuták velký, největší z čeledi špačkovitých, přežívá pouze na několika posledních ostrovech západní Sumatry. Právě zde je zapotřebí usilovat o efektivní ochranu přírody, aby se zabránilo jeho úplnému vyhynutí. Kampaň Silent Forest podporuje záchranné a chovné centrum loskutáků velkých na ostrovu Nias. Z darů vybraných na podporu kampaně půjde na toto chovné centrum částka 25 tisíc euro (625 tisíc korun).

Kraska krátkoocasá jávská (Cissa thalassina)

Podle současných průzkumů se odhaduje, že kvůli ztrátě přirozeného prostředí a ilegálnímu obchodu je tento druh ve volné přírodě téměř vyhynulý. Od roku 2007 nebyla ve volné přírodě potvrzena žádná pozorování, pouze několik jedinců bylo zaznamenáno na ptačích trzích. V České republice tyto vzácné ptáky chová pražská zoologická zahrada, které se ji také podařilo úspěšně rozmnožit. Bohužel, Zoo Praha se jako jedna z mála v České republice ke kampani Silent Forest nepřipojila.

Sojkovec dvoubarvý (Garrulax bicolor)

Sojkovec dvoubarvý je endemický druh ostrova Sumatra. Díky svému hlučnému chování a stále se zvyšujícímu odlesňování se stává snadným cílem lovců. V důsledku toho z velké části jeho přirozeného habitatu tento druh vymizel. Kampaň EAZA Silent Forest chce přispět 70 tisíci euro (1,75 milionu korun) na vybudování nového chovného centra a rezervace pro sojkovce a další ptáky na Sumatře. V první fázi bude centrum obsahovat 24 velkých voliér, v nichž budou kromě sojkovců také loskutáci niaští.

Bulbul korunkatý (Pycnonotus zeylanicus)

Díky nadměrnému lovu utrpěly populace bulbula korunkatého masivní pokles napříč celým souostrovím Velkých Sund. Na mnoha místech Jihovýchodní Asie již zcela vymizel. Kampaň EAZA Silent Forest chce podpořit částkou 30 tisíc euro (750 tisíc korun) projekt vybudování záchranné stanice pro bulbuly a krasky na východní Jávě. Populace chované v tomto zařízení mají tvořit genetickou pojistku pro případ vyhubení kriticky ohrožených druhů pěvců ve volné přírodě.

Šáma bělořitá (Copsychus malabaricus)

Šáma bělořitá je široce rozšířeným druhem napříč jihovýchodní Asií, který čítá nejméně 14 poddruhů. Některé z nich jsou vzdálené formy s velmi omezeným areálem výskytu, díky čemuž jsou silně ohroženy vyhynutím. Jedna taková populace žije na neobydleném „ostrově pokladů“ u západního pobřeží Sumatry, kde se vyskytuje také poslední volně žijící populace loskutáka velkého. Kampaň EAZA Silent Forest poskytne 35 tisíc euro (875 tisíc korun) na zvýšení ochrany ostrova, jehož skutečný název se z bezpečnostních důvodů neuvádí.

Organizace zapojené do kampaně Silent Forest, což jsou především zoologické zahrady, se snaží prostřednictvím různých aktivit vybrat peníze potřebné na podporu připravovaných ochranářských projektů. Důležitou roli sehraje fundraising, prodej předmětů s logem kampaně. Každý zapojený subjekt by měl do kampaně odvést alespoň dva tisíce euro (50 tisíc korun). Za ně může získat bronzovou cenu. O stupeň výš je stříbrná cena, která představuje sumu tři tisíce euro (75 tisíc korun). Zlatá cena je určena pro subjekty, které vyberou pět tisíc euro (125 tisíc korun) a platinovou, nejvyšší, dostanou ti, co do kampaně odvedou 10 tisíc euro (250 tisíc korun).

K TÉMATU: Filipínci dopadli gang pašeráků z Indonésie, zabavili 312 zvířat včetně kakadu palmových

Konkrétně v Česku bude kampaň provázet i řada dalších aktivit. Již nyní vybrané zoologické zahrady pořádají sbírku starých, ale dosud funkčních dalekohledů, které budou odeslány do Indonésie pro potřeby tamních školáků. Ti se budou učit poznávat ohrožené druhy ptáků a seznámí se s důvody, proč je potřeba je chránit. Pro české školáky je připravena pěvecká soutěž, v níž mají složit a nazpívat co nejzajímavější píseň na podporu kampaně Silent Forest. Kampaň také nabádá k ochraně českých zpěvných ptáků. Zájemci se mohou zapojit do pozorování a sdílení svých ornitologických zážitků na webu www.birds.cz/avif, kde je databáze ptačích pozorování. Ararauna.cz bude o aktivitách kampaně Silent Forest průběžně informovat.

Úvodní foto: Zoo Praha
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..