Arům kanindám se v domovské Bolívii daří, jenom v rezervaci Barba Azul jich napočítali 155

UVNITŘ VIDEO – Dobrou zprávu o vývoji početnosti volně žijící populace kriticky ohrožených arů kanind v Bolívii přinesla mezinárodní ornitologická organizace BirdLife International. Podle výsledků sčítání v rezervaci Barba Azul, což je jedno z míst, kde se arové kanindy vyskytují ve větším počtu, se v této lokalitě loni v listopadu vyskytovalo 155 ptáků. To je víc než polovina celosvětové divoké populace, již BirdLife International odhaduje na 250 až 300 pohlavně dospělých ptáků. Pro porovnání: v roce 1998 bylo ve volné přírodě v Bolívii sečteno pouze 38 arů kanind a jejich situace byla tehdy opravdu kritická.
Ke konci minulého století málem vyhynuli

Do komplikované situace se arové kanindy dostali začátkem 80. let minulého století, kdy byl tento druh uznán za samostatný taxon (předtím byl považován za bolivijský poddruh velmi známého ary ararauny, od něhož se odlišuje menší velikostí, modře zbarveným peřím pod zobákem, jiným tvarem zobáku a modře zbarvenými peříčky na lysých tvářích) a rapidně se zvýšil zájem o jejich chov v zajetí. Až do roku 1984, kdy Bolívie zakázala veškerý vývoz arů kanind do zahraničí, každoročně počty volně žijících papoušků dramaticky klesaly. Zvyšování jejich stavů se nedařilo kvůli ničení původních biotopů a hnízdních příležitostí.

K TÉMATU: Hnízdní budky pro ary kanindy v přírodě slaví úspěch, loni v nich vyvedli devět mláďat

Arové kanindy žijí výhradně v tropických savanách oblasti Llanos de Mojos na severu Bolívie. Jde o rozsáhlé podmáčené louky s lesními „ostrůvky“, v nichž arové hnízdí. Oblast však tvoří rozsáhlé pozemky rančerů, kteří území využívají jako pastviny pro svůj dobytek a řadu lesních ostrůvků vykáceli. Rapidně se tak snížily hnízdní příležitosti pro ary kanindy. V roce 2005 začala bolivijská organizace Armonía, která je zároveň pobočkou BirdLife Internationl v Bolívii, vyvěšovat na vhodné stromy umělé hnízdní budky a zvyšovat tak možnost zahnízdění arů kanind. Ptáci budky přijali a postupně v nich úspěšně vyvádějí mladé. Do současnosti se jich v budkách vylíhlo a zdárně se opustilo 71 mladých arů kanind.

Kanindám pomáhají umělé hnízdní budky

V roce 2008 přikročila Armonía k dalšímu klíčovému kroku, kterým bylo vyhlášení rezervace Barba Azul. Chráněné území nyní čítá 11 hektarů a ochránci v něm vysázeli na 700 palem motacu, jejichž plody se arové kanindy živí. Přestalo se s umělým vypalováním trávy a místní rančeři začali pracovat pro Armoníu jako strážci rezervace. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Již v roce 2016 napočítal nizozemský ornitolog Fabian Meijer v rezervaci 118 arů kanind, tedy více než trojnásobek oproti roku 1998. Během jediného roku toto číslo stouplo na 155. Toto sčítání provedla manažerka rezervace Barba Azul Tjalle Boorsma. „Okolo každého hnízda se zdržovaly skupiny o 15 až 20 jedincích. Rychle jsem si uvědomila, že to je pozorování největšího počtu arů kanind v historii,“ popsala pro BirdLife.org.

ČTĚTE TAKÉ: Velký úspěch východočeských chovatelů: Zdeněk Špalek a Jiří Stejskal odchovali ary kanindy pod rodiči

Mezi monitorovanými ary se vyskytoval větší počet mladých ptáků, což dokazuje úspěch s umělými hnízdními budkami. Armonía proto ještě zintenzivní jejich výrobu a rozvěšování po rezervaci. Problém je spíše v tom, že už není tolik vhodných míst, kam by je bylo možné zavěsit. Rezervace naráží na své limity a pro potřebu arů bude potřeba vysázet mnoho nových stromů, které budou moci využít až za nějakých dvacet let. V zajetí je ara kaninda, který je ohroženější než ara kobaltový, paradoxně poměrně častý. Po celém světě chovají zoologické zahrady a soukromí chovatelé tisíce arů kanind, na něž se vztahují přísná pravidla chovu a obchodu kvůli zařazení do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Jenom v České republice bylo od roku 2014 registrováno 115 arů kanind.

Úvodní foto: BirdLife International
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..