Kolumbijská policie zabavila nelegální zásilku papoušků určenou pro Španělsko a Nizozemsko

UVNITŘ VIDEO – Mezinárodní gang pašeráků, který se zaměřoval na odchyt a vývoz divoce žijících zvířat z Kolumbie, dopadla tamní policie. Při domovní prohlídce v deseti domech zabavila papoušky nastrkané do pet lahví a převázané lepicí páskou, opice a leguány. Zvířata byla připravena v zásilkách pro odeslání do Evropy. Cílovými destinacemi měly být podle kolumbijské televize Caracol TV Španělsko a Nizozemsko. Během dlouho připravované policejní akce byl zadržen vůdce gangu a dalších 14 členů skupiny. Obvinění obchodovali s volně žijícími zvířaty po celém světě. Díky zásahu byla činnost gangu eliminována, i když není jisté, zda byli zadrženi všichni jeho členové.
Mezi zabavenými papoušky byl ara ararauna, amazoňan oranžovokřídlý a amazoňan žlutohlavý. Ptáci projdou veterinární prohlídkou a pokud bude jejich stav uspokojivý, předá je policie některému ze záchranných center, kde se budou připravovat na vypuštění zpět do volné přírody. Podle kolumbijských úřadů se obchodování s volně žijícími zvířaty v posledních letech nebývale rozmáhá. Pašerácké skupiny nabízejí jednotlivé druhy prostřednictvím katalogů nebo sociálních sítí. Zákony, které potírají nelegální obchodování s divokými zvířaty, jsou v Kolumbii poměrně přísné. Kromě vysokých pokut viníkům hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Zabavení papoušci krátce po policejní akci (Foto: Caracol TV)

Pašuje se v celé zemi

Obchodování s původními druhy papoušků je v Kolumbii letitým problémem. Například v roce 2014 se podařilo vojenské hlídce při rutinní prohlídce dálkového autobusu na cestě z Manizalesu do metropole Bogoty odhalit zásilku 30 arů malých a amazoňanů žlutohlavých. Pod zadními sedadly byly položeny dvě papírové krabice na víno, v nichž byl patrný pohyb. Jakmile je vojáci otevřeli, narazili na desítky spoře opeřených mláďat papoušků. Ptáčata, jež byla přepravována v nevhodných podmínkách, bez přístupu k vodě a krmivu, hlídka ihned zabavila a čtyřiadvacetiletého muže, který je pašoval, zadržela.

K TÉMATU: Při rutinní kontrole autobusu v Kolumbii odhalili pašeráka s 30 mláďaty amazoňanů a arů

Autobus, který vojáci kontrolovali na dálnici v oblasti Sabinas, vyjížděl z La Dorady a jeho provozovatel pocházel z města Cali. Policie neuvedla, zda o převozu nelegálně odchycených ptáků věděl a přímo se na něm podílel. Jisté je to, že mladík, kterého vojáci zadrželi, byl v minulosti opakovaně stíhán pro obchodování s volně žijícími zvířaty. Muž dobře věděl, že porušuje zákon, úřady ho už v minulosti vyzvaly, aby se zdržel obchodování s chráněnými druhy, protože tím porušuje kolumbijské zákony a vystavuje se tak riziku zadržení, soudního procesu a vězení. Amazoňan žlutohlavý a ara malý jsou vedeni v Červené knize ohrožených živočichů IUCN v nejnižší kategorii „poteciálně ohrožených“ druhů.

Úvodní foto: Caracol TV
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!