Dvůr Králové nad Labem hostil Setkání papouškářů, přednášet přijel i František Brzák

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Letošní březnové setkání majitelů papouščích domácích mazlíčků a jejich příznivců přineslo nejedno překvapení. Stejně jako loni jsme se sešli v královédvorském penzionu Za vodou, tentokrát v sobotu 2. března. Hned na úvod jsme vzdali čest památce nedávno zesnulé milovnici papoušků Jaroslavě Celichové a strávili minutu ticha vzpomínkou na tuto naši kamarádku a poté začal odpolední maraton přednášek, který zahájil pořadatel a zakladatel těchto setkání Zdeněk Krňávek ze Šumperka. Letos si připravil přednášku na téma ruční dokrmování mláďat, ale především se zaměřil na loňské hnízdění jeho ochočených arů araraun Báry a Endyho.
Arové loni zahnízdili v panelákovém bytě již počtvrté a samice postupně snesla čtyři vajíčka, všechna oplozená a ze všech se také vylíhla mláďata. První byla samička a v dalším sledu tři samci. Perličkou tohoto hnízdění však bylo podložené vajíčko od ary arakangy, z něhož se mládě vylíhlo den před poslední araraunou a rodiče se poté vzorně starali o všech pět mláďat. Ovšem jen do určité doby, kdy se malá arakanga začala od zbylých mláďat svým způsobem distancovat. Přestala být tak průbojná v boji o potravu a když rodiče krmili své pokrevní potomky, zůstávala pozadu. Proto byla asi od měsíce věku dokrmována ručně, ale zůstávala v budce s ostatními. Ve věku 50 dní byla malá arakanga oddělena od ostatních úplně.

Na úvod setkání účastníci vzpomenuli na kamarádku chovatelku Jaroslavu Celichovou (Foto: archiv Zdeňka Krňávka)

Během přednášky Františka Brzáka (Foto: Zdeněk Krňávek)

Certifikát o virtuální adopci papouška žako jménem Asabi (Foto: Karel Veselý)

Čtvrtý odchov arů araraun v panelákovém bytě v Šumperku (Foto: Zdeněk Krňávek)

Rodiče pilně krmí mláďata v budce (Foto: Zdeněk Krňávek)

Ochočení rodiče nechají majitele manipulovat s jejich mláďaty (Foto: Zdeněk Krňávek)

Loni se araraunám podařilo odchovat hned čtyři vlastní mláďata (Foto: Zdeněk Krňávek)

Kompletní rodina v hnízdní budce (Foto: Zdeněk Krňávek)

Arové mohli i během hnízdění létat po sídlišti

Zdeněk Krňávek je nicméně přesvědčen o tom, že mládě dostalo do začátku to nejlepší, výživu přímo od ptačích rodičů s důležitými enzymy, které se nedají ničím jiným nahradit. Později se toto mládě dostalo do rukou majiteli, který ho spároval s druhým papouškem téhož druhu a s ním žije dodnes. Původní mláďata araraun skončila také v párech, takže lepší budoucnosti se jim ani dostat nemohlo. Zdeněk Krňávek během přednášky promítal fotografie a videa, na kterých bylo vidět, že rodičovský pár je během hnízdění bez problémů v kontaktu s majitelem, nechává ho kontrolovat vejce i mláďata. Dospělí arové se mohou každý den proletět po sídlišti a bez problémů se vrací zpět do budky k rodičovským povinnostem.

K TÉMATU: Dvůr Králové poprvé hostil setkání papouškářů zaměřených na volné létání

Chovatel vysvětlil, proč je důležité mít při odchovu arů v domácnosti otevřený typ budky – především kvůli bezbariérové manipulaci s rodiči i mláďaty. Také usnadňuje výměnu podestýlky, jakmile jsou mláďata větší a kvůli jejich trusu se nutné ji měnit obden. V průběhu hnízdění, kdy je první výměna podestýlky (základní podestýlku tvoří štěpky z tvrdého dřeva, kdy si je rodičovský pár rozdrtí na potřebnou velikost) Zdeněk Krňávek používá palivové lisované pelety, které se osvědčily dobrou savostí a omezují tak zápach – zvláště pak v létě, kdy v horku mají exkrementy tendenci v brzké době kvasit. Pro setkání papouškářů v březnu 2020 plánuje Zdeněk Krňávek sestřih ze všech dosavadních hnízdění, z něhož bude patrné, co se během pěti let měnilo tak, aby to vyhovovalo jak papouškům, tak jejich majiteli, takže se návštěvníci mají na co těšit.

Za papoušky do Jižní Ameriky a do Laguny

Po krátké přestávce následovalo vyprávění známého cestovatele a fotografa Františka Brzáka, proložené mnoha unikátními fotografiemi a videy papoušků z volné přírody. Přednáška navodila takovou atmosféru, jako by účastníci setkání byli sami na prezentovaných místech a viděli vše očima Františka Brzáka. Jedním z velkých překvapení přednášky byly fotografie největšího dravce na světě, odrostlého mláděte harpyje pralesní. Nás papouškáře pak zaujaly snímky unikátních papoušků žlutouchých a papoušků zlatoperých, kteří se v zajetí vůbec nevyskytují, nebo vzácných amazónků a tiriků. Přednášky Františka Brzáka zkrátka vždy nadchnou a jsou pro každého jedním velkým překvapením.

ČTĚTE TAKÉ: Setkání chovatelů papoušků ve Skaličce u Hradce Králové praskalo ve švech, dojeli i Pražáci

Jako poslední si na setkání vzala slovo šéfka společnosti Laguna Magdalena Žohová, která představila činnost záchranného centra pro hendikepované a nechtěné papoušky a přiblížila osudy jeho svěřenců. Skupina Papoušci, papoušci a zase papoušci zde předala Laguně hračky, krmení a piškoty, na které se složili její členové a zároveň potvrdili adopci papouška žako Asabi na další rok. Peníze potřebné na adopci se podařilo vybrat ve sbírce na facebookové skupině Papoušci, papoušci a zase papoušci. Závěrečného slova se ujal jeden z pražských vyznavačů volného létání papoušků Václav Peričevič, který popsal svoje zkušenosti s volným létáním samičky ary ararauny Laurou (která je možná už známější než její majitel).

Ara malý ve volné přírodě v Kolumbii (Foto: František Brzák)

Fotografování papoušků v kolumbijské džungli (Foto: František Brzák)

Vzácný papoušek žlutouchý v hnízdní dutině chráněné před predátory (Foto: František Brzák)

Aratinga kropenatý kolumbijský (Foto: František Brzák)

Amazónek modrohlavý ve svém přirozeném prostředí (Foto: František Brzák)

V zajetí neznámý papoušek zlatoperý (Foto: František Brzák)

Skupina tiriků bělokřídlých při společné hostině (Foto: František Brzák)

Nenápadné zbarvení tiriky v jeho přirozeném biotopu (Foto: František Brzák)

Velkým překvapením, zmiňovaným v úvodu článku, byla pro pořadatele setkání velká účast, a především kdo na tuto akci přijel. Kromě majitelů domácích mazlíčků totiž cestu vážili i tak známí chovatelé jako Josef Černý ze Sendražic, který se věnuje chovu arů hyacintových či kakaduů havraních, Karel Hanuš z Českého ráje, Jiří Škopan z Mladé Boleslavi, který odchovává ary červenouché, pardubický chovatel arů Jiří Stejskal, královéhradecká aviární veterinářka Veronika Milerská a další. Organizátoři byli jejich účastí mile překvapeni, stejně jako jejich pozitivním hodnocením akce a příslibem, že příští rok se Setkání papouškářů jistě znovu zúčastní. A mezitím si můžete do kalendářů poznamenat další datum: 3. srpna 2019 se uskuteční na Krásném u Šumperka tradiční Papouščí den s celostátním srazem volně létajících papoušků.

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek
1 komentář

  1. Tomáš napsal:

    Neplanujete v brzké době návštěvu pana Černého a reportáž z ni? Co jsem slyšel tak má velmi zajímavý chov. Díky Tomáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!