Zoo Brno rozšiřuje chov papoušků, pořídila si pár kakaduů růžových

Po loňském rozhodnutí o ukončení chovu papoušků žako si brněnská zoologická zahrada pořídila další velký druh papouška. Z Nizozemska si dovezla mladý pár kakaduů růžových. „Samci je deset a půl měsíce, samička je stará jedenáct měsíců,“ přiblížil pro Brněnský deník mluvčí zahrady Michal Vaňáč s tím, že kakaduové do Brna doputovali začátkem února. Kakadu růžový patří mezi střední druhy kakaduů a mezi soukromými chovateli je poměrně častý. V posledních letech se velmi rozmohly barevné mutace těchto papoušků, zejména lutino či modře zbarvení jedinci. Objevují se i na výstavách v České republice, naposledy loni na EXOTĚ Olomouc.
Pro brněnskou zoo jde o třetí druh kakadua. Dosud chovala kakaduy bílé a rovněž kakaduy palmové. Z velkých druhů papoušků se může pochlubit ještě arou araraunou. Chová rovněž nestory kea, eklekty různobarvé, vazy velké, papoušky patagonské, papoušky zpěvavé a z velmi častých druhů korely chocholaté, agapornise fišeri a andulky vlnkované. Kakaduy růžové již umístila do veřejné expozice v Exotáriu, kde lze spatřit i většinu výše vyjmenovaných papoušků. Z českých zoologických zahrad se s těmito papoušky můžete setkat už jen v Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou na jihu Čech.

Mladý pár kakaduů růžových v Exotáriu brněnské zoologické zahrady (Foto: Zoo Brno)

Druhý nejčastější kakadu v zajetí

Pokud nebudeme počítat korelu, je kakadu růžový nejčastěji chovaným kakaduem v České republice. Jeho chov není náročný, mnoho chovatelů jej v tuzemsku úspěšně odchovává. Je také častým domácím mazlíčkem. Jako většina australských druhů papoušků je odolný vůči mrazu, v mírnějších zimách může být celoročně ve venkovní voliéře. Přesto, že je momentálně tolik rozšířen mezi českými chovateli, jeho první úspěšný odchov u nás zaznamenala ZOO ve Dvoře Králové nad Labem až v roce 1987. Kakadu růžový má nejvíc barevných mutací ze všech v zajetí chovaných kakaduů. Existují bílé, modré, ale i šedé a strakaté exempláře.

K TÉMATU: Zoo Brno zrušila chov žaků. Zbylé papoušky přesunula do Dvora Králové a Bošovic

Historie chovu kakaduů růžových v českých zemích je bohatá. Podle Milana Vašíčka, autora knihy Kakaduové a Loriové (Barko, 2004) se u nás vyskytovali již koncem 19. století. Obdivovat je mohli například návštěvníci II. výstavy ptactva v Praze v roce 1879. Před první světovou válkou se poměrně často kakaduové růžoví dováželi z přímého odchytu z Austrálie, byli však velmi divocí a nikdy nezkrotli. Jejich cena byla poměrně nízká. Po druhé světové válce ale byli vzácní a až do 80. let minulého století je vlastnilo jen několik českých chovatelů (např. Jan Nedělník a Josef Černý, který koncem 80. let odchoval jako první soukromý chovatel).

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..