Zoo Brno zrušila chov žaků. Zbylé papoušky přesunula do Dvora Králové a Bošovic

Návštěvníci brněnské zoologické zahrady již nespatří v kolekci papoušků africké žaky velké. Chovný pár, který před deseti lety zoo získala od Celní správy, jež ptáky zabavila kvůli nelegálnímu dovozu z Afriky, letos postihl úhyn samice. Zbylého samce pak zahrada poskytla východočeské zoo ve Dvoře Králové nad Labem, informovala agentura ČTK. Stejná zoo od brněnské zahrady získala i jedno z dvou mláďat, které chovný pár odchoval v roce 2016. Druhé tehdy putovalo do Papouščí zoo v Bošovicích na Slavkovsku. Odchodem samce brněnská zoo zcela končí s chovem papoušků žako, potvrdil mluvčí Michal Vaňáč.
Žakové byli v Zoo Brno velmi oblíbení, často totiž imitovali ostatní druhy ptáků ve svém okolí. Ošetřovatelé papoušky pojmenovali Žanda a Pepík. „Žanda ale letos bohužel uhynula. A aby Pepíkovi nebylo smutno, protože zbyl jediný svého druhu u nás, poslali jsme ho do zoo ve Dvoře Králové,“ vysvětlil mluvčí zahrady. Královédvorská zoo se specializuje na chov afrických druhů zvířat a žaků má hned několik. Podle kurátora ptáků Michala Podhrázského se chce pokusit o skupinový chov žaků. „Většinou nám je do zoo darovali jejich majitelé, kteří se o ně už nemohli starat, ptáci se u nich škubali, měli nějaký zdravotní problém nebo nelétali,“ popsal kurátor královédvorské zoo v rozhovoru pro Araraunu.

Pár žaků velkých v soukromém chovu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zoo Dvůr Králové má už tři páry

„Žaky dnes množí kdekdo, ale my to nemáme nastavené tak, že bychom chtěli zbohatnout z jejich odchovů. Rozhodli jsme se, že si vytvoříme skupinu žaků a budeme pozorovat, co to s nimi udělá. Když budeme chtít, oddělíme od nich na zimu nějaký pár, který se sám vybere a dáme do voliéry v zázemí, kde se bude moci rozmnožit. V tuto chvíli máme sestavené tři páry žaků,“ líčil Michal Podhrázský letos v dubnu. Několik párů žaků mají i v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích, kde se tyto papoušky již daří odchovávat. Mezi laiky jde o nejoblíbenější druh velkého papouška kvůli jeho bezkonkurenční schopnosti věrně napodobovat zvuky i lidský hlas včetně intonace.

K TÉMATU: Brněnská zoo poprvé odchovala žaky od zabaveného páru odchyceného v přírodě. Pod rodiči!

Od loňského roku je ovšem chov žaků o něco komplikovanější, protože byli přeřazeni do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. To znamená, že se na ně vztahuje povinná registrace a majitelé těchto papoušků musí prokázat jejich legální původ. Každý žako musí být označen nesnímatelným kroužkem nebo mikročipem. Prodej mláďat je povolen pouze za předpokladu, že chovatel získá tzv. žlutý eurocites, který jej opravňuje obchodovat s ohroženým druhem a je tedy výjimkou ze zákazu komerčního nakládání s takovými zvířaty. Potomci papoušků žako, u nichž nebyl prokázán legální původ, nemají šanci žlutý eurocites získat.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..