UVNITŘ FOTOGALERIE – Nezvyklá koncentrace vzácných druhů papoušků a dalších exotických ptáků, asi největší za více než čtyřicetiletou historii mezinárodní výstavy EXOTA Olomouc 2018, letos přilákala na olomoucké Výstaviště Flora nezvyklé hosty. Kromě zahraničních spíkrů, kteří vystupovali na mezinárodním kongresu chovatelů papoušků EXOTA Olomouc 2018, do metropole na Hané zavítali i nejvyšší představitelé německého Sdružení na záchranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které se momentálně stará o 90 procent všech arů škraboškových na světě. Výstavu navštívil prezident ACTP Martin Guth, kurátorka Katrin Scholtyssek a někdejší kurátor katarské Al Wabry Cromwell Purchase, který od letošního jara pracuje v ACTP.
Světová premiéra: papoušek žlutočelý
Návštěva EXOTY Olomouc letos rozhodně stála za to. Vůbec poprvé na světě zde byl vystaven etiopský papoušek žlutočelý (Poicephalus flavifrons), evropskou premiéru si odbyl tukan pestrý, který se na starý kontinent dostal poprvé po 30 letech, návštěvníci mohli spatřit v přírodě patrně již vyhubeného bažanta Edwardsova, ale i mutačního kakadu havraního, který byl v páru s přírodně zbarvenou samičkou. Největší počet zajímavých druhů tradičně nabídl hlavní pavilon A, kam pořadatelé soustředili papoušky. Hned proti hlavními vchodu umístili velkou proletovou voliéru pro větší počet papoušků žako a papoušků šedohlavých. Šlo o ptačí komunitu, která takto pohromadě žije i u svého majitele Pavla Antla z Konice u Drahanské vrchoviny.
MINULÝ ROČNÍK: Exota Olomouc 2016 vystavila 13 druhů arů a loriů, nejucelenější kolekce v České republice
Žakové a papoušci šedohlaví obývají u Pavla Antla voliéru, která zabrala celou zahradu a slouží k rozpárování žaků. Proto byla celá skupina na EXOTĚ velice klidná a soužití obou papouščích druhů ve společném prostoru bylo naprosto bezproblémové. Hned vedle této voliéry byla o něco menší čtvercová voliérka s největší vzácností výstavy: papoušky žlutočelými. Slovenský chovatel Vratko Javro vystavil chovný pár a tři mláďata, která odchoval ručně. I rodičovský pár pochází z umělého odchovu a je velmi kontaktní, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kdož se pokusili tyto papoušky přes pletivo vyfotografovat. Bylo umění zahnat vzácné exoty na takovou vzdálenost, aby je vůbec mohl zaměřit objektiv.











Mutační kakadu havraní a trichy orlí
O poznání menší problém byl s focením osazenstva voliér s velkými druhy arů. Dvě řady vysokých voliér přepažovaly pavilon A takřka v jeho středu a nabízely šest druhů největších papoušků světa: ary hyacintové, které i letos do Olomouce zapůjčil východočeský chovatel Zdeněk Špalek, ary zelenokřídlé, ary arakangy, ary vojenské, ary kanindy a ary ararauny. Přes uličku tuto kolekci doplňovali ještě arové červenouší a v další samostatné skupině voliér určených především pro aratingy ještě arové červenoramenní, arové horští a arové žlutokrcí. Z velkých arů letos chyběli pouze arové zelení, pokud ovšem ještě nebudeme počítat ary kobaltové a ary škraboškové, kteří jsou pro soukromé chovatele nedostupní.
REPORTÁŽ Z EXOTY 2014: Největší vzácnosti na Exotě Olomouc 2014? Zoborožci přilboví, arassari řasnatí a kakadu přilbový
Letošní EXOTA Olomouc předvedla i velmi pěknou kolekci papoušků kakadu. Z bílých druhů šlo o kakadu molucké, kakadu inka, kakadu růžové včetně mutace lutino, kakadu tenkozobého a kakadu žlutočečelatého poddruhu fitzroyi. Byly zde také druhy černých kakadu: kakadu přilbový a již zmíněný kakadu havraní, včetně odlišně zbarveného samce mutace dilute. Větší druhy papoušků doplňoval ještě pár trichů orlích, na jejichž chov se specializuje český chovatel Čestmír Drozdek. Momentálně chová pět párů těchto dravcům podobných papoušků a letos poprvé od jednoho odchoval mláďata přirozenou cestou pod rodiči. Trichy od něj již brzy vystaví i pražská zoologická zahrada, která vlastní dva páry.














Oba druhy kognů na jednom místě
Zůstaneme-li u velkých papoušků vystavovaných na EXOTĚ Olomouc 2018, zbývají nám už jenom amazoňané. Na výstavě bylo možné napočítat jedenáct druhů, z nichž k nejvzácnějším patřili amazoňané jamajští, amazoňané haitští a amazoňané černouší (vystavoval je Petr Střecha). Za zmínku rovněž stojí amazoňan modrolící a zelenolící. Českou výstavní premiéru si letos na EXOTĚ odbyl amazónek krátkoocasý (vystavil ho Antonín Nečas) a již tradičně byl k vidění i amazonek červenohlavý – jediný druh amazónka zařazený do CITES I. Amazónků bylo na výstavě šest druhů a vedle běžných či extrémně vzácných šlo i o méně časté amazónky šupinkové, bronzovokřídlé nebo bělobřiché „zelenopunčoškové“.
VIDEO: Videostřípky z Exoty Olomouc 2016: chytání arů hyacintových, povídání o tukanech a vzácní papoušci
Velmi pěknou sbírku aratingů v Olomouci předvedli chovatelé Zdeněk Vandělík a Viktor Novotný. Včetně nandejů černohlavých šlo o třináct druhů, přičemž z těch vzácnějších je třeba zmínit aratingu kaktusového, aratingu aztéckého, či aratingu škraboškového. Aratinga žlutý, který je jediným zástupcem samostatného rodu Guarouba, letos na EXOTĚ chyběl. Zato zde byly oba druhy kognů, jihoamerických papoušků s typicky úzkým zahnutým zobákem. Větší kogny dlouhozobé vystavoval Antonín Nečas, menší kogny jižní (či smaragdové) Papouščí zoologická zahrada z Bošovic. Pavilon A také nabídl zajímavé mutační alexandry a rosely, a za zmínku také stojí australští papoušci, mezi nimiž vynikal pár papoušků amboinských.














V přírodě vyhynulý bažant Edwardsův
Někteří návštěvníci bohužel opomněli v „Áčku“ zavítat do prvního patra, kde se kromě bodované výstavy korel nacházela i rozsáhlá kolekce loriů od chovatele Jiřího Šustra a především pár nestorů kea, který do Olomouce přivezl Pavel Střílka z chovatelského zařízení Arasféra. Ochoz hlavního pavilonu tradičně patřil stánkům s chovatelskými potřebami. Letos poprvé zde měl samostatný stánek dovozce krmných směsí Psittacus ze Španělska. Zástupci výrobce těchto směsí se výstavy osobně zúčastnili a zašli i na sobotní mezinárodní kongres chovatelů papoušků, který se konal v kongresovém centru hotelu Flora. V postranních částech pavilonu A se jako každou EXOTU nacházely bodované expozice a také prezentace Forpus klubu, v níž Papouščí zoo Bošovice vystavila letošní odchov šesti papoušíčků vrabčích z jednoho hnízda.
EXOTA Olomouc 2018 ale nebyla pouze o papoušcích. Pokud jste se protáhli uličkou mezi stánky za pavilonem A a prošli okolo velkého kotle s pštrosím gulášem, narazili jste na pavilon E věnovaný hrabavým a vodním ptákům. Velkou část expozice zabírali bažanti včetně nejvzácnějšího bažanta Edwardsova. Bájný pták původem z Vietnamu je ve volné přírodě patrně vyhynulý a čeští chovatelé jsou důležitým článkem v záchranném programu tohoto druhu. Pro laiky byl rozhodně zajímavou podívanou i bažant paví. Olomoucká zoologická zahrada do „Éčka“ zapůjčila dva elegantní jeřáby panenské, které se výjimečně dařilo v České republice pozorovat i ve volné přírodě (ve srovnáním s jeřábem popelavým jde ale o velmi ojedinělá a unikátní pozorování).















Palmový skleník obsadili zoborožci přilboví
Pozornost v pavilonu E přitahovali i mohutní ptáci hoko, které například v Loro Parque na Tenerife chovají ve společné proletové voliéře s ary. Celému pavilonu vévodilo umělé jezírko s berneškami, okrasnými kachnami, bažanty královskými a zástupci bahňáků. Kdo se z pavilonu A prošel ještě dál a nezapomněl zajít do Palmového pavilonu, narazil na jeden ze zlatých hřebů EXOTY Olomouc 2018 – pár zoborožců přilbových, které zde vystavil Čestmír Drozdek. Mohutní a pestře zbarvení zoborožci byli již před časem k vidění na výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem, v Palmovém skleníku s bujnou vegetací se ovšem vyjímali neskutečně dobře. Kromě nich pořadatelé do skleníku umístili i klece s vzácnými drobnými exoty, mezi nimiž přímo zářily tangary vystavené Zooparkem Zájezd (ten je do České republiky dováží).
To však ještě nebylo vše, EXOTA Olomouc stejně jako v posledních letech obsadila i nejvzdálenější pavilon G, do kterého umístila plodožravé ptáky, další druhy zoborožců, tukany a arassarie. Právě zde byla další velká rarita letošního ročníku EXOTY: tukani pestří, které se letos podařilo dovézt do Evropy teprve podruhé v historii a poprvé po třiceti letech. Ptáci pochází z ptačí farmy v Argentině a v Olomouci je vystavil slovenský chovatel Vratko Javro. Z jeho chovu pocházel i druhý pár tukanů na EXOTĚ, tukani krátkozobí. Unikátní byla opět kolekce arassariů, již tvořilo hned pět druhů, včetně vzácného arassarie řasnatého, rudokostřecového a bledozobého. Většinu opět vystavil Vratko Javro.














Kongres přilákal účastníky z Německa i Španělska
V pavilonu G se nacházely i tři druhy toků (toko rudozobý, toko Deckenův a toko šedý), tři druhy turak (turako fialový, turako Schalowův a turako leskolohlavý) a tři druhy zoborožců (zoborožec bělolící, zoborožec šedolící a zoborožec křiklavý). Expozici doplňovali exotičtí holubi, sojkovci, majna chocholatá, timálie čínská a dva druhy bulbulů. I když letos na EXOTĚ chyběli tukani obrovští, asi nejznámější zástupci tukanovitých, pavilon G se opět blýsknul novinkami a drží si v rámci výstavy vysokou úroveň. Pro odbornou veřejnost byla letošní EXOTA Olomouc asi nejzajímavější v historii, nemluvě o tom, že se vedle výstavy podařilo zorganizovat i mezinárodní kongres pro chovatele papoušků, na který zavítali světově proslulí řečníci.
Sobotní kongres v blízkém hotelu Flora zahajoval americký chovatel a publicista Tony Silva přednáškou o nových trendech v umělém odchovu papoušků. Tony měl na EXOTĚ ještě jednu milou povinnost: těsně před výstavou totiž v České republice vyšly dvě jeho nové knihy, mezinárodní verze publikace Psittaculture a české vydání knihy Arové. Obě se na kongresu dočkaly křtu a Tony Silva je po celý víkend podepisoval jak účastníkům kongresu, tak návštěvníkům výstavy. Mexickým druhům papoušků, včetně tolik žádaných (a nedostupných) ararů, se ve své přednášce věnoval mexický ornitolog a veterinář Miguel Angel Gómez Garza, objevitel nového druhu papouška amazoňana modrokřídlého. V Olomouci se podrobně věnoval všem 23 druhům a 12 poddruhům mexických papoušků, o nichž sepsal knihu (na kongresu bohužel nebyla k dostání).














Vysoká laťka pro EXOTU Olomouc 2020
Jediným českým řečníkem na kongresu byl zástupce kurátorky Loro Parque Lubomír Tomiška, který přednášel o svých tříletých zkušenostech práce v tomto největším papouščím parku na světě. Kongres uzavírala přednáška holandského chovatele mutačních papoušků Sjacka Bastiaana, který se zaměřuje především na chov mutačních alexandrů. Také Sjack Bastiaan napsal zajímavou knihu o asijských papoušcích a jejich mutacích, jež byla na kongresu k dostání v anglické a německé verzi. Všechny přednášky byly překládány do češtiny – Tonyho Silvu tlumočil Lubomír Tomiška, Miguela Angela Gómeze Garzu Daša Wernerová a Sjacka Bastiaana Martin Papač. Kongres přilákal na 180 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Španělska.
I když se to už nezdálo být možné, EXOTA Olomouc 2018 opět posunula laťku o něco výše a bude velmi těžké ji za dva roky, kdy se bude konat další ročník této výstavy, překonávat. Ale to si organizátoři EXOTY mysleli již několikrát a pokaždé se jim podařilo přijít s něčím novým a unikátním. Doufejme, že se to podaří i v roce 2020 a že se dočkáme další nejen české, evropské, ale i světové premiéry, která na EXOTU přitáhne tisíce zájemců z celého regionu střední a východní Evropy.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
5 Comments
Velmi pěkná výstava,už se těším na další v roce 2020. Cesta z Domažlic přes rozkopanou D1 stála za ten zážitek. Děkuji všem co se na výstavě podíleli. Mirek Macháček
Vysoka uroven, SUPR vystava.. Sam jsem vystavoval… Dekuji za nadherny zazitek. Hamr Miroslav
Kde se bude dát kniha Arové a kniha Psittaculture od Tonyho Silvy zakoupit?
Fotky a článek z Exoty jsou nádherné, ale bohužel jsem se nemohla zúčastnit.
Obě knihy budou k dostání přes eshop http://www.novaexota.eu. Zatím tam ještě nejsou inzerované, ale když si napíšete na jejich e-mail, určitě se s nimi domluvíte.
Výborná výstava, děti mají zážitek i z cesty Pendolinem.