Češi podpořili sbírkou záchranné centrum Kaarakin pro černé kakadu v Austrálii

Téměř osm tisíc korun na podporu australského záchranného centra Kaarakin Black Cockatoo Conservation Center (KBCCC) pro tři druhy černých kakadu se podařilo vybrat chovateli Milanu Habrcetlovi od návštěvníků mezinárodní výstavy EXOTA Olomouc 2018. Nadšenec do černých druhů kakadu připravil informační stánek, s nímž se zúčastnil nejen výstavy, ale také stejnojmenného kongresu pro chovatele papoušků. „Stánek navštívily stovky návštěvníků a podařilo se vybrat 7 890 Kč. Na účet KBCCC tak bylo odesláno 500 australských dolarů, za což bych chtěl všem, kdož se na sbírce podíleli, moc poděkovat,“ řekl serveru Ararauna.cz Milan Habrcetl.
Chovatel, který se sám zaměřuje na chov černých kakadu, měl v plánu vybrat dokonce tisíc australských dolarů. K této metě by se chtěl přiblížit za dva týdny na výstavě EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem, kde plánuje další informační kampaň. KBCCC se věnuje záchraně kakadu krátkozobých (Zanda latirostris), kakadu dlouhozobých (Zanda baudini) a kakadu havraních poddruhu naso (Calyptorhynchus banksi naso). Sídlí nedaleko Perthu v Západní Austrálii a zaměřuje se na ošetřování, léčení a zpětnou reintrodukci nemocných nebo zraněných ptáků po rekonvalescenci zpět do přírody. Zabývá se také ochranou a obnovou přírodních biotopů, zejména pak výsadbě dřevin nezbytných k potravě a hnízdění černých kakadu.

Milan Habrcetl u informačního stánku Kaarakin Black Cockatoo Conservation Center na EXOTĚ Olomouc 2018 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Z výstavy a kongresu EXOTA Olomouc 2018 se podařilo na záchranu černých kakadu vybrat téměř 8 000 korun (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kampaň v Česku musela schválit rada centra

KBCCC rovněž pořádá výukové a osvětové přednášky a také dny otevřených dveří pro zájemce, kteří se mají zájem dozvědět a případně zapojit do činnosti tohoto dobrovolnického spolku. „Protože černí kakadu se stali mojí srdeční záležitostí a při hledání na internetu jsem narazil na web a videa Kaarakin, bylo k myšlence „dovézt“ černé kakadu do Evropy v podobě prezentace činnosti Kaarakin centra už jen kousek,“ popisuje vznik informačního stánku Milan Habrcetl. „Po měsíční komunikaci a schválení této aktivity radou Kaarakin BCCC tak měli účastníci mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc 2018 a druhý den i návštěvníci výstavy možnost vidět a navštívit malý stánek s prezentací činnosti tohoto centra,“ dodává.

K TÉMATU: Projekt na záchranu poraněných kakadu havraních slaví: do přírody vrátil již 500 papoušků

Finanční příspěvky, které návštěvníci EXOTY Olomouc 2018 darovali na informačním stánku, půjdou nejenom na provoz, krmení, léky a veterinární léči o černé kakadu v centru Kaarakin, ale i na výstavbu dalších voliér pro zachráněné kakadu, které kvůli rozsahu jejich poranění již nelze vrátit do přírody. Druhy, o které se KBCCC stará, jsou aktuálně mezi českými chovateli velmi populární. Známější jsou pod názvy kakadu havraní a kakadu bělouchý.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 komentář

  1. Jiří Vlašín napsal:

    Dobrý den, prosím o info, od kdy a kde se dá objednat kniha Tonyho Silvy Arové? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..