Projekt na záchranu poraněných kakadu havraních slaví: do přírody vrátil již 500 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Pětistého kakadua havraního, který prošel rehabilitačním střediskem Kaarakin Black Cockatoo Conservation Centre, kde se zotavují papoušci sražení auty nebo jinak zranění ptáci, vypustili do volné přírody vědci ze západoaustralské Murdochovy univerzity v Perthu. Na svobodu se dostal společně s dalšími pěti kakaduy stejného druhu na farmě poblíž Boddingrtonu. Všichni vypuštění ptáci byli vybaveni satelitními vysílačkami nebo GPS lokátory, které mají vědcům pomoci v monitoringu chování papoušků. Ptáci odletěli směrem k farmě v Hothamu, která se nachází 120 km jihovýchodně od Perthu, která je známým shromaždištěm kakaduů havraních.
Na stejném místě jako nyní vypouštěli vědci rehabilitované papoušky naposledy v únoru loňského roku. Tehdy šlo o deset kakaduů, z nichž čtyři měli satelitní vysílačky a tři GPS lokátory. Podle vedoucí projektu reintrodukce kakaduů havraních Kris Warrenové z Fakulty veteriny a biologie jsou informace získané z přístrojů pro ochránce velmi důležité. „Populace černých kakaduů v Západní Austrálii klesají kvůli ztrátě původních biotopů způsobené intenzivním rozvojem zemědělství, urbanismu a průmyslu. To papoušky připravuje o zdroje potravy a hnízdní příležitosti,“ vysvětlila serveru Phys.org Warrenová. „Klimatické změny, konkurence dalších zvířat v boji o hnízdní dutiny, například divokých včel, a dopady lidské činnosti, jako sílící provoz na silnicích, ilegální střelba a pytláctví jsou další příčiny rapidního poklesu počtu černých kakaduů,“ dodala.

Vysílačky pomáhají lokalizovat hnízdiště

Vědci podle Warrenové potřebují zjistit co nejvíce o životě kakaduů havraních, aby mohli navrhnout řešení jejich ochrany a co nejšetrnějšího využívání pozemků, na nichž se tito ptáci zdržují a hnízdí. Do programu se aktivně zapojují studenti Murdochovy univerzity. Například Karen Rileyová strávila v loňském roce mnoho hodin sledováním kakaduů havraních a vyhodnocováním údajů z minivysílaček. Z nich zjistila, že se vypouštění ptáci dobře integrovali do hejn v místech jejich návratu do přírody. Dokázala také identifikovat nová hnízdiště, lokality s obsazenými hnízdy nebo místa, kde pravděpodobně dochází k odchovu mláďat.

K TÉMATU: Speciální GPS a satelitní vysílačky mají monitorovat pohyb černých kakaduů v Austrálii

Satelitní vysílačky a GPS lokátory vědci instalují na vypouštěné papoušky poslední čtyři roky. Zranění ptáci původně končili v zoologické zahradě v Perthu a poté byli převáženi do rehabilitačního střediska Kaarakin Black Cockatoo Conservation Centre. Satelitní přijímače shromažďují data o pohybu ptáků osmkrát denně, GPS lokátor vysílá údaje o aktuálním místě výskytu ptáka každé dvě a půl minuty. Tak podrobný monitoring umožňuje výzkumnému týmu sledovat pohyb černých kakaduů opravdu velmi detailně. Program, který vyjde na 40 milionů dolarů, má trvat ještě čtyři roky a kromě kakaduů havraních se soustředí ještě na další dva druhy černých kakadu: krátkozobé a dlouhozobé.

Úvodní foto: Murdochova univerzita
Předchozí článek

Zlínské zoo se podařilo odchovat mládě dvojzoborožce indického, za poslední rok je jediná na světě

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. května 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější