Videostřípky z EXOTY Olomouc 2018: tukani pestří, papoušci žlutočelí, kakadu havraní a trichy orlí

UVNITŘ VIDEO – Pokud jste nezavítali na letošní ročník mezinárodní výstavy exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018, rozhodně jste prohloupili. Naštěstí je tu ale Ararauna.cz, která celou výstavu důkladně zdokumentovala, a to včetně několika velmi zajímavých videí. Reportáž z EXOTY si můžete přečíst v samostatném článku, kde naleznete i bohatou fotogalerii. V dnešním článku se budeme věnovat jednotlivým vzácným druhům, které bylo možné spatřit na olomouckém Výstavišti Flora a nahlédneme také trochu do pozadí výstavy, protože pro odbornou veřejnost se EXOTA Olomouc 2018 otevírala již ve čtvrtek večer.
Slavnostní otevírání EXOTY Olomouc 2018

Pro veřejnost je výstava tradičně otevřena od pátku do neděle, ale chovatelé se na EXOTU dostanou již ve čtvrtek večer, kdy se koná slavnostní otevření výstavy. Letos organizátoři nezvali místní politiky, ale využili přítomnosti zahraničních hostů chovatelského kongresu, a tak slavnostní pásku kromě ředitele výstavy Jana Sojky přestřihával také mexický ornitolog a veterinář Miguel Angel Gómez Garza a holandský expert na mutační alexandry Sjack Bastiaan. Podívejte se na krátký proslov Jana Sojky před otevřením výstavy.

Arové hyacintoví zlobili

Stejně jako přede dvěma lety i letos se na EXOTĚ Olomouc objevili arové hyacintoví z chovu Zdeňka Špalka. Papoušci nelenili a pustili se do pletiva voliéry, takže museli být hned první den přestěhováni do vedlejší voliéry. V té původní totiž byla příliš velká oka (30 mm) a tenký drát (2,05 mm), s nímž si nenechavé zobáky „hyacintů“ hravě poradily. I když v nové voliéře bylo stejně silné pletivo, oka byla významně menší (20 mm), takže arové nemohli zobákem zapáčit a pletivo jim až do nedělní „zavíračky“ odolalo.

Vzácné trichy orlí

Bájného indonéského papouška trichu orlího v Olomouci vystavil úspěšný chovatel těchto ptáků Čestmír Drozdek, který je v České republice také jako první rozmnožil. Jeho chov trichů prošel různými peripetiemi. Po prvních úspěších, kdy se mu je začalo dařit odchovávat, Čestmíra Drozdka „navštívili“ zloději a podstatnou část trichů si odnesli. Podařilo se mu sestavit nové páry a opět odchovávat, ale později se všech trichů zbavil. Před šesti lety se k jejich chovu vrátil a momentálně má pět párů těchto papoušků. Letos se mu poprvé podařilo odchovat od jednoho páru mláďata přirozenou cestou pod rodiči.

Mutační kakadu havraní

Návštěvníkům EXOTY Olomouc 2018 mohlo přijít divné, proč vystavovaní kakadu havraní nejsou stejně zbarvení. Vedle přírodní samice tu byl totiž k vidění i samec mutace dilute. Šlo o mladé ptáky, kteří na EXOTU necestovali moc daleko, protože pochází z chovu v Olomouci. Kakadu havraním byl věnovaný také informační stánek o australském záchranném centru Kaarakin Black Cockatoo Conservation Center, který připravil chovatel Milan Habrcetl a na místě vybral od návštěvníků takřka osm tisíc korun na podporu činnosti tohoto centra.

Unikátní amazónci krátkoocasí

Počet chovatelů tohoto druhu v bývalém Československu by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Amazónci krátkoocasí jsou opravdu raritním druhem, navíc jediným zástupcem samostatného rodu Graydidascalus. Jde o poměrně stresové ptáky, takže se na výstavách opravdu příliš neobjevují. Mladý pár těchto ptáků na EXOTU Olomouc 2018 zapůjčil chovatel Antonín Nečas ze středních Čech.

Poprvé na světě: papoušek žlutočelý

Světovou premiéru na veřejně přístupné výstavě si v Olomouci odbyl africký papoušek žlutočelý. O tom, jak moc velká rarita to byla, svědčí fakt, že jej na EXOTĚ Olomouc poprvé v životě na vlastní oči viděly takové chovatelské kapacity jako Tony Silva a Miguel Angel Gómez Garza. Chovný pár papoušků žlutočelých doplňovala tři mláďata, která byla dokrmena ručně. I chovný pár byl odchován uměle a byl velmi krotký, takže nebyl problém pořídit zajímavé a detailní fotografie a videa. Vystavovaní ptáci patří slovenskému chovateli Vratko Javrovi.

Obrovský zoborožec přilbový

Palmový skleník na letošní EXOTĚ Olomouc obýval pár zoborožců přilbových, obrovských a nádherně zbarvených ptáků, jejichž chovem je proslulý Čestmír Drozdek. Stejní zoborožci se před časem objevili i na výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem. Čestmíru Drozdkovi se daří tyto impozantní ptáky rozmnožovat.

Skoro kolibřík: Květomil purpurový

V Palmovém skleníku již tradičně během EXOTY Olomouc vystavuje vzácné drobné pěvce Zoopark Zájezd, který se zaměřuje na dovozy tangar a dalších zajímavých ptáků. Z letošní kolekce vyčníval tento květomil purpurový, který na první pohled připomínal kolibříka. Sameček je nádherně modře zbarvený, navíc ptáci nebyli skoro vůbec plaší, takže se dali fotografovat a natáčet. Zoopark Zájezd vystavil i několik druhů tangar a pitpity.

Nádherní tukani krátkozobí

Pavilon G se během EXOTY Olomouc vyznačuje velmi zajímavými druhy plodožravých ptáků. V posledních letech mezi nimi nikdy nechybí tukani. Letos se na výstavě objevily dva druhy, z nichž známější byl tento tukan krátkozobý. Ptáci pochází z chovu Vratka Javra ze Slovenska, kterému se loni podařilo odchovat asi nejznámějšího a zároveň největšího tukana obrovského. Ze stejného chovu pocházely největší ptačí vzácnosti na EXOTĚ Olomouc 2018: papoušci žlutočelí a tukani pestří.

Tukan pestrý: evropská premiéra

Tukany pestré vystavovala EXOTA Olomouc jako první v Evropě. Tento menší druh tukana se na starý kontinent dostal teprve podruhé. Poprvé se tak stalo už před třiceti lety. Vystavovaný pár pochází ze skupiny, kterou do České republiky dovezla letos v létě olomoucká společnost Parrot Service. Bohužel, z karantény se podařilo čtyřem ptákům ulétnout a zpět se vrátil pouze jediný. Zbylé dva páry tukanů pestrých putovaly na Slovensko: vystavovaní ptáci do chovu Javra Vratka a další pár do zoologické zahrady ve východoslovenských Košicích.

V přírodě vyhynulý bažant Edwardsův

Češi patří mezi několik málo zemí světa, kde se daří chovat a odchovávat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova, který je v přírodě patrně již vyhynulý. Pták původem z Vietnamu doplatil na dlouholetý válečný konflikt, během něhož byly zlikvidovány prakticky všechny jeho biotopy. V zajetí se tento druh kvůli malému počtu jedinců křížil s příbuznými druhy bažantů z Vietnamu, takže chovatelé, kteří vlastní bažanty Edwardsovy, se úzkostlivě snaží držet čistou krevní linii. Časem by snad mohlo dojít i na reintrodukci druhu zpět do přírody ve Vietnamu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Češi podpořili sbírkou záchranné centrum Kaarakin pro černé kakadu v Austrálii

Dálší článek

Singapurský Jurong Bird Park se mláďat arů škraboškových nedočká, má dvě samice

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější