Singapurský Jurong Bird Park se mláďat arů škraboškových nedočká, má dvě samice

UVNITŘ VIDEO – Zápůjčka dvou arů škraboškových do singapurského ptačího parku Jurong Bird Park neskončí prvním odchovem těchto extrémně vzácných papoušků na území Singapuru. Dvojici ptáků původem z německého Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP) a katarské chovné stanice Al Wabra totiž tvoří dvě samice. Upozornil na to deník The Straits Times s tím, že Jurong Bird Park ani neměl ambici rozšířit počet chovných zařízení ary škraboškového. Podle Jessicy Lee z oddělení ochrany přírody a výzkumu singapurského ptačího parku mají mít arové škraboškoví, kteří jsou v Singapuru od loňského listopadu. v této zoo jinou roli.
„Existuje již zavedený chovný program, kterého se účastní tři instituce na světě. U nás mají arové škraboškoví jiný úkol: jsou zde jako velvyslanci ochrany ohrožených druhů,“ vysvětlila Lee. ACTP a Al Wabra papoušky zapůjčili na dobu deseti let. Nyní obě samice fakticky patří německému ACTP, protože letos na jaře Al Wabra převezla všechny své ary škraboškové do Německa, kde je nyní soustředěno 142 ze 159 arů škraboškových zapojených do záchranného programu. Ptáci v Singapuru jsou poměrně staří. Samice Frieda je již devatenáctiletá, druhé samici Rio je devět let. Arové škraboškoví se dožívají v průměru okolo 20 až 30 let.

Belgická zoo se připravuje na odchovy

Jurong Bird Park je nicméně členem pracovní skupiny pro reintrodukci arů škraboškových zpět do volné přírody, kterou tvoří ještě brazilský Institut Chico Mendes pro zachování biodiverzity, katarská Al Wabra, německé ACTP, organizace Parrots International a brazilské chovné centrum Fazenda Cachoeira. V roce 2016 tyto organizace podepsaly společné memorandum, v němž se zavázaly podporovat vznik chovného a reintrodukčního zařízení v brazilském státě Bahia, kde by měli být na přelomu let 2020 a 2021 vypuštěni první arové škraboškoví do přírody. Brazilské ministerstvo životního prostředí v okolí tohoto chovného zařízení vyhlásilo přísně chráněnou rezervaci.

K TÉMATU: První evropská zoo veřejně vystavuje ary škraboškové a kobaltové. Uvidíte je v belgické Pairi Daiza

Chovem a odchovem arů škraboškových se v rámci záchranného programu zabývá vedle ACTP už jen brazilská Fazenda Cachoeira. Dva páry arů škraboškových má čerstvě i belgická zoologická zahrada Pairi Daiza, která je vystavuje od letošního června. Ptáci, které do Belgie umístilo německé ACTP, mají vytvořit základ chovu v Pairi Daiza a jejich odchovy budou putovat přímo do Brazílie, kde by měly být vypouštěny do přírody. Belgická zoo je v současné době jediným zařízením v Evropě, kde je možné ary škraboškové veřejně spatřit. Do roku 2008 to bylo možné i v Loro Parque na Tenerife, poté si ale všechny ptáky odtud vyžádala brazilská vláda a část skončila v německém ACTP.

Úvodní foto: The Straits Times
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..