První evropská zoo veřejně vystavuje ary škraboškové a kobaltové. Uvidíte je v belgické Pairi Daiza

UVNITŘ VIDEO – Nejen v Singapuru, ale už i v Evropě lze veřejně vidět živé ary škraboškové, v přírodě vyhynulé jihoamerické papoušky, kteří se od příštího roku začnou vracet do svého původního biotopu v brazilském státě Bahia. Německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACPT), které momentálně chová na 140 arů škraboškových, uzavřelo dohodu o spolupráci s belgickou nadací a zoologickou zahradou Pairi Daiza v západobelgickém Brugelette o vytvoření nového chovného centra v Belgii. Zároveň ACTP poskytlo této zahradě první dva mladé páry arů škraboškových a šest arů kobaltových do veřejných expozic zoo. Poprvé po několika letech tak bude možné spatřit ary škraboškové v některé z evropských zoo.
Pairi Daiza ovšem sehraje v projektu záchrany arů škraboškových mnohem důležitější roli. Fakticky převezme dosavadní aktivity katarské chovné stanice Al Wabra, která do letošního roku vlastnila drtivou většinu arů škaboškových – 120 jedinců – jež kvůli špatné politické situaci v zemi letos na jaře převezla do zařízení německého ACTP. Německá chovná stanice nyní rozdělí chov vzácných papoušků, aby eliminovala riziko nákazy a zároveň poskytla nové prostory pro odchov arů škraboškových. Mláďata, která odchová Zoo Pairi Daiza, budou putovat do Brazílie, kde se zařadí do skupin ptáků vypouštěných do volné přírody. S reintrodukcí arů škraboškových se má začít v příštím roce, kdy se do přírody dostane prvních 12 arů škraboškových.

Záběry z voliéry arů škraboškových v belgické Zoo Pairi Daiza (klikněte do obrázku pro spuštění videa):

ACTP pošle 50 arů škraboškových do Brazílie

Každý další rok má být vypuštěno dalších 12 arů škraboškových až do doby, než v přísně střežené rezervaci u obce Curaçá vznikne životaschopná populace těchto vzácných ptáků. Přímo v centru rezervace vzniklo chovné zařízení na farmě Concordia, kterou zakoupila a přestavěla katarská Al Wabra. Její aktivity nyní převezme belgická Nadace Pairi Daiza, která bude financovat její provoz. Vyplývá to ze smlouvy, již v neděli 24. června přímo v belgické zoo podepsal brazilský ministr životního prostředí Edson Duarte, prezident ACTP Martin Guth, ředitel brazilského Úřadu na ochranu biodiverzity ICMBio Ricardo Soavinski a předseda Nadace Pairi Daiza Eric Domb.

K TÉMATU: Al Wabra končí s chovem arů škraboškových a kobaltových v Kataru, všechny přesunula do Německa

Z dohody rovněž vyplývá, že ACTP vybere 50 arů škraboškových, které tento týden převeze do speciální karantény v Berlíně, odkud by měli později putovat do Brazílie. Tito ptáci mají tvořit základ chovu na farmě Concordia. Smlouva počítá s pěti základními body spolupráce: veřejnou prezentací arů škraboškových v belgické Zoo Pairi Daiza, vznikem chovné stanice těchto papoušků v Pairi Daiza, obnovou a ochranou přirozeného biotopu arů škraboškových v Brazílii, výstavbou chovného a aklimatizačního centra pro ary škraboškové na farmě Concordia v brazilském státě Bahia a zajištění reintrodukce druhu ve volné přírodě. Projekt je dlouhodobý a probíhá pod záštitou brazilské vlády.

Arové kobaltoví v belgické Zoo Pairi Daiza (Foto: Zoo Pairi Daiza)
Arové kobaltoví obývají společnou voliéru s ary škraboškovými (Foto: Zoo Pairi Daiza)
V obrovské voliéře jsou tři páry arů kobaltových a dva páry arů škraboškových (Foto: Zoo Pairi Daiza)

Veřejně je lze spatřit také v Singapuru

Vedle Belgie je možné ary škraboškové veřejně spatřit v singapurském Jurong Bird Parku, kde je jediný pár složený z ptáků zapůjčených z ACTP a Al Wabry. Park je vystavil loni v listopadu společně s ary kobaltovými. V té době byl jedinou veřejně přístupnou zoologickou zahradou, která chová všechny tři modré druhy arů: škraboškové, kobaltové a hyacintové. Nyní je má i belgická Zoo Pairi Daiza. Dříve choval všechny tři druhy i Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, od něj si však brazilská vláda vyžádala všechny ary škraboškové, z nichž část poté umístila do německého ACTP. Prapůvodně ale tohoto papouška zachránili chovatelé ze Švýcarska a filipínský chovatel Antonio de Dios.

ČTĚTE TAKÉ: Máme všechny tři modré druhy arů a vystavíme je, chlubí se singapurský Jurong Bird Park

Klíčový byl pro zachování ary škraboškového zájem katarského šejka a bývalého ministra kultury Saouda bin Mohammeda bin Ali Al Thaniho, který skoupil ptáky z Filipín a část švýcarských chovů a investoval do umělé inseminace a ručního odchovu mláďat. Jeho chovné zařízení Al Wabra postupně zvyšovalo produkci mláďat až na 20 ročně. Do letošního jara vlastnilo 120 ze 150 zbylých arů škraboškových na světě. Po nečekané smrti Saouda bin Mohammeda bin Ali Al Thaniho v roce 2014 nebylo jasné, jak bude projekt pokračovat. Al Wabra ale navázala úzkou spolupráci s německým ACTP a společnými silami pokračovali v rozmnožování vzácného papouška, aby dosáhli populace 150 jedinců požadované brazilskou vládou pro zahájení návratu druhu do volné přírody.

Úvodní foto: ACTP
Předchozí článek

Šumperské ararauny z paneláku letos překvapily čtyřmi mláďaty. Je to jejich čtvrté hnízdění

Dálší článek

Vědci opět přepisují historii: první australský papoušek kakadu se do Evropy dostal již ve 13. století

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější