Šumperské ararauny z paneláku letos překvapily čtyřmi mláďaty. Je to jejich čtvrté hnízdění

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Tak jako v předchozích letech, i letos bych rád informoval o průběhu hnízdění naších ochočených arů araraun Báry a Endyho, „volnoletců“, kteří s námi žijí v paneláku v Šumperku. Jde už o jejich čtvrté hnízdění a letos je těch čtyřek opravdu hodně: vůbec poprvé měli čtyři vejce, všechna oplozená a ze všech se vylíhla mláďata. Letošní rok byl zřejmě neobvykle teplý, protože Bára s Endym začali svoji hnízdící sezonu neobvykle brzy oproti rokům předchozím. Pokud se totiž podíváme na snesení prvního vajíčka od doby, kdy zahnízdili poprvé (v roce 2015 ve věku tři a půl roku), bylo to vždy nejdříve v červnu:
  • 9.6.2015
  • 23.7.2016
  • 10.6.2017
  • 22.5.2018

Z výše uvedených termínů je tedy zřejmé, že letos začala Bára snášet vajíčka a dva týdny dříve než při prvním hnízdění a dokonce o dva měsíce dříve než u druhého hnízdění v roce 2016. Co se týče samotného páru, je jako každý rok ve výborné psychické i fyzické kondici, ale nikdo nečekal, že budou mít místo obvyklých tří hned čtyři vajíčka. Snášení probíhalo v intervalech po dvou až třech dnech 22., 25., 28. a 30. května 2018. Snesení posledního vajíčka jsme zaznamenali v uvedený den ve 20 hodin při večerní kontrole budky. Tyto kontroly četnosti vajec jsem prováděl stejně jako v předchozích letech vždy několikrát denně. Že letos bude snůška tvořit čtyři vejce, jsem tušil podle váhy samice, která byla po snesení třetího vejce jiná v předchozích letech. Záhy se ukázalo, že to mělo svůj důvod.

Rodičovský pár si probírá peří v budce s prvním vejcem (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

V tuto chvíli to vypadalo, že snůška je kompletní, ale nebylo tomu tak (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Samice se poctivě stará o snůšku, samec hlídá (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Samice s kompletní snůškou. Všechna vejce byla oplozená. (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Pohled na kompletní snůšku ve vzácné chvíli, kdy samice nebyla v boudě (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Líhnutí trvalo až 60 hodin

Od zjištění, že se naklubalo první vejce, se mládě dostalo na svět po 58 hodinách. Další dvě mláďata se vylíhla zhruba do dvou dnů od naklubání, ale poslednímu mláděti to trvalo rovných 60 hodin. Líhnutí mláďat je vidět na fotce, přičemž modře je označeno podložené vejce ary arakangy, o kterém bude řeč ještě později. Proč se o tom zmiňuji? V odborné literatuře se totiž uvádí, že mládě má ve vajíčku po naklubání vzduch maximálně na 48 hodin a potom je mu třeba „uměle neboli asistovaným líhnutím pomoci na svět“. Podle mě je to špatně, a to na základě dřívějších zkušeností s líhnutím mláďat jiných papoušků, a to ať malých, středních nebo velkých druhů.

K TÉMATU: Třetí hnízdění araraun v paneláku: jak přijaly a nakonec odmítly podložené mládě arakangy

Když jsme uměle líhli mláďata kakadua havraního, ani jedno se nevylíhlo dříve než po 52 hodinách a takto bych mohl pokračovat v příkladech dále, ale je to zbytečné. Zkrátka, pokud je jedinec silný a zdravý, tak se dostane z vajíčka sám, pokud ne, tak to tak mělo být, a proto ani při umělém odchovu těmto mláďatům nijak nepomáháme až na výjimku, která se stane zřídka kdy, ale pokud je mládě ve vajíčku otočeno obráceně, při naklubání mu uděláme do skořápky dírku o velikosti cca 1x1mm pro přísun vzduchu a potom je to už na něm samotném. Čím více se totiž do přírodního cyklu zasahuje, tím většinou udělá člověk více škody než užitku.

Prosvěcování prvního vejce prokázala „pavučinku“ vznikajícího zárodku mláděte (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Také druhé vejce bylo plné (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

… i třetí… (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

… a také čtvrté (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Sameček Endy při volném letu poblíž našeho paneláku (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Klubání mláděte ary ararauny (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Poslednímu mláděti trvalo líhnutí 60 dní (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Podloženou arakangu přijaly ararauny za svou

Co se týče skořápek od mláďat,kterým osobně říkám skafandry, podařilo se je zachránit všechny a tudíž i odebrat vzorek krve na rozbor DNA, takže během pár dní bude jasné, co je v budce za pohlaví mláďat. Stejně jako v dřívějších letech jsme araraunám nasadili do budky „kukaččí“ mládě v podobě oplozeného vajíčka ary arakangy. Mláďata se totiž musí od rodičovského páru odebírat, protože staré arakangy jim amputují prsty nebo jejich články. Nezbývá tedy, než jim odebírat vejce a mláďata líhnout a odchovávat uměle. Letos mělo mládě arakangy štěstí v tom, že se naklubalo v době, kdy se klubala mláďata Endyho a Báry a vylíhlo se v pořadí jako čtvrté mezi mláďaty araraun. Tudíž nebude muset vyrůstat samo, ale v kolektivu nevlastních ptačích sourozenců.

ČTĚTE TAKÉ: Šumperské ararauny z paneláku adoptovaly dvě mláďata kříženců, starají se o čtyři mladé

Bára s Endym jako každý rok svoje mláďata vzorně krmí, ale je mi jasné, že jakmile budou mladí arové dorůstat, budu muset rodičům s krmením pomáhat. Umožní mi to ideální vztah s rodičovským párem, kdy mohu kdykoli během hnízdění sahat do budky a bez problémů manipulovat jak s chovným párem, tak i s mláďaty. Stejně jako roky předchozí chodím s Endym i během hnízdní doby dvakrát až třikrát denně na procházku po našem sídlišti, a protože mu přeci jenom partnerka během těchto výletů schází, snažím se mu dělat doprovod a krátit mu čas mezi krmením mláďat. Dřívější hnízdění by mohlo letos Báře a Endymu umožnit létání na Papouščím dnu na Krásném u Šumperka, kde poslední tři roky kvůli rodičovským povinnostem chyběli, ale toto vše uvidím až podle aktuálního stavu s dokrmováním mláďat.

První letošní mládě (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Samice je natolik ochočená, že dovolí odebrat holé mládě z hnízda (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Po vylíhnutí druhého mláděte (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

K poslednímu nevylíhnutému vejci přibyl podkladek – vejce ary arakangy (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Mládě s plným volátkem od rodičů (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Stejné mládě bez podpírání a lidské pomoci (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Silně naklubané vejce ararauny (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

NAPSALI JSME: Šumperské ararauny opět hnízdí v paneláku. Snůška tří vajec je oplozená

Mám také informaci o tom, že se patrně schyluje k hnízdění dalších volně létajících arů araraun v Ostravě. Nechci to zakřiknout, nechme se překvapit a věřím, že pokud dojde ke zdárnému odchovu, bude nás majitel či majitelka informovat. Přeji všem „volnoletcům“ Letu zdar! a kdo bude mít zájem se sejít již na šestém ročníků Papouščího dne s celostátním srazem volně létajících papoušků, rádi ho uvidíme v sobotu 4. srpna na přehradě Krásné u Šumperka. Část chovatelů zde jako každoročně stráví dovolenou v místním autokempu, takže o volně létající papoušky nebude nouze i v dalších dnech…

Čtveřice mladých arů čeká na vylíhnutí poslední ararauny (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Čekání na líhnutí posledního bratříčka (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Rodičovský pár se s radostí ujímá role chův a každoročně přijmá i cizí mláďata arů (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Samice jistí mláďata (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Kompletní sestava i s adoptovanou arakangou (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Skořápky vajec se základními údaji o termínu líhnutí (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz
2 komentáře

  1. Mirek Macháček napsal:

    Děkuji za moc pěkný článek a držím palce při odchovu.
    Mirek Macháček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..