Mexiko vypustilo do přírody dalších 27 arů arakang, celkově plánuje 500

UVNITŘ VIDEO – Plán mexických ochránců přírody na návrat arů arakang do oblastí, kde byli tito papoušci vyhubeni, vychází na sto procent. V polovině června se nevládní organizaci Xcaret podařilo vypustit v biosférické rezervaci Tuxtlas poblíž města Dos Amates ve státě Veracruz dalších 27 arakang, přičemž celkově jich ochránci vrátili do přírody již téměř 300. Program funguje pět let a stanovil si za cíl posílit divoké populace arů arakang v Mexiku o 500 ptáků, což by představovalo takřka trojnásobek dosavadního počtu. První vypuštění jedinci již úspěšně hnízdí a ztráty reintrodukovaných papoušků jsou minimální, napsal deník MexicoNewsDaily.com.
Vypouštění papoušci pochází z chovné stanice Xcaret v obci Quintana Roo. Ochránci je nejprve dopravili do vesnice Catemaco, u níž se arové aklimatizovali ve vypouštěcí voliéře. „Ptáky nám Xcaret věnoval,“ přiblížila Patricia Escalante Pliego z Ústavu biologie na Národní autonomní univerzitě v Mexico City. „80 procent všech papoušků, kteří byli vypuštěni od začátku programu v roce 2013, přežilo a začlenilo se mezi divoké populace. Z těch, kteří nepřežili, většinu ulovili dravci nebo nepřežili drsné povětrnostní podmínky. Čtyři ptáky odchytili pytláci,“ dodala Pliego. Na projektu se vedle univerzity podílí hned několik nevládních organizací, které se dělí o náklady.

Projekt stál už přes milion korun

Návrat arů arakang do přírody není levná záležitost. Organizace na něj dosud vynaložily přes milion pesos, což je v přepočtu takřka 49 tisíc dolarů (1,1 milionu korun), především pak na krmivo pro ary chované v zajetí, vytváření umělých hnízdních budek a aklimatizačních voliér v místech vypouštění papoušků. „Byli bychom rádi, kdyby s námi úzce spolupracovali regionální vlády i federální kabinet. Také bychom si přáli, aby obyvatelé obce Catemaco přestali zabíjet ohrožené ptáky a kácet stromy, v nichž hnízdí,“ dodala Patricia Escalante Pliego. Arové arakangy jsou také častým terčem překupníků se zvířaty.

K TÉMATU: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Celková mexická populace arů arakang je rozdělena do dvou samostatných skupin, které žijí odděleně v džungli na jihu země a dohromady čítají okolo 300 jedinců. Ochránci se pokouší vypouštěním papoušků tyto dvě skupiny propojit, protože jejich oddělení má ničivý dopad na genofond divokých arakang v Mexiku. Stavy těchto papoušků před spuštěním záchovného programu klesly za posledních 100 let o 98 procent kvůli pytláctví a nelegálnímu obchodu s odchycenými ptáky a mláďaty vybranými z hnízd pro prodej na domácí mazlíčky. Krutou daň si vybralo i ničení jejich přirozených hnízdních biotopů.

Úvodní foto: Xcaret
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..