UVNITŘ FOTO A VIDEO – Zcela novou kapitolu chovu ochočených arů araraun začal psát náš pár Bára a Endy, z kterých se v uplynulých dnech stali adoptivní rodiče. Ke svým dvěma mláďatům, o které se vzorně starají, navíc přibrali i dva křížence ary ararauny a ary zelenokřídlého, nazývané ara harlekýn. Jak k tomu došlo? Den poté, co jsem na Ararauně vydal minulý článek o vylíhnutí tří mláďat od našeho páru araraun, z nichž jedno krátce po vylíhnutí uhynulo, mě napadlo, že bych tuto ztrátu mohl rodičům vynahradit jinými mláďaty arů, o které se jejich vlastní rodiče nestarají.
Původní pár se o mladé nestaral
Zkrátka jsem se chtěl pokusit takovým mláďatům, která by se jinak musela dokrmit ručně, nabídnout jejich vlastní papouščí rodinu, kterou jim žádný byť sebelepší člověk nemůže nahradit. Pár složený ze samce ary ararauny a samice ary zelenokřídlého od jednoho mého známého chovatele hnízdil už vícekrát, ale ani jednou mláďata nekrmil a když se toto zkoušelo opět loni, zda budou mláďata krmit, tak ze čtyř vylíhnutých mláďat nepřežilo ani jedno, protože je rodiče prostě nekrmili. Letos jim je chovatel už raději ani nenechával, protože mu to přišlo zbytečné – když jsou mláďata po vylíhnutí zdravá a vitální – nechat je uhynout hlady. Tento pár měl snůšku tří vajíček, stejně jako Bára s Endym, ale po vylíhnutí prvních dvou mláďat chovatel zjistil, že zárodek ve třetím vajíčku se přestal vyvíjet asi desátý den po nasednutí.
K TÉMATU: Jak se letos hnízdí araraunám v šumperském paneláku? Jako loni, ale s menším početním rozdílem
Mladí harlekýni se vylíhli 22. a 25. srpna, byli tedy stejně staří jako mláďata araraun od Báry a Endyho, která přišla na svět 17. a 23. srpna. Do budky k adoptivním rodičům jsem je dával ve věku cca deseti dnů a byla zhruba stejně velká jako mladší mládě ararauny. Starší mládě ararauny jim v tu dobu velikostně výrazně „uteklo“, ale jak už vím z dřívějška, tento růstový rozdíl se časem srovná. Ararauní rodiče se dalších dvou mláďat ujali bez problémů a o všechny čtyři mladé se svědomitě starají, z čehož mám radost nejen já, ale hlavně i původní majitel mláďat harlekýnů, který ví, že toto je to nejlepší, co může mláďata potkat.
Rodiče nadále volně létají, až třikrát denně
Co se týče volného létání našeho chovného páru araraun, absolvují společné lety každý den, a to zhruba dvakrát až třikrát – podle počasí. Dokud samička Bára seděla na snůšce, musel jsem ji „zaskakovat“ a chodit se samečkem Endym po sídlišti a k blízké škole sám a schovávat se mu, aby mě musel hledat a nenudil se. To samé praktikuji i nyní, kdy už venku létají oba rodiče a hledání je jako dříve nesmírně baví.
ČTĚTE TAKÉ: Šumperské ararauny opět hnízdí v paneláku. Snůška tří vajec je oplozená
Krmnou dávku mají rodiče stejnou jako při loňském prvním hnízdění. Sestává se ze směsi zrnin od Versele Laga, kterou jim podávám po celý rok, piškotů, vlašských ořechů, buráků, sušených banánů, zamražené vyloupané kukuřice v mléčné zralosti, vařeného vejce s mrkví a kuřecích krků. V době vydání tohoto článku má nejstarší mládě, kterému je 21 dní, váhu přes 500 gramů a je vlastně ještě o něco větší, než první loňské mládě ve stejnou dobu vývinu. Mladší jsou v závěsu za ním. V dalším díle toho seriálu se pokusím popsat vývoj mláďat, protože se mě na něj ptá mnoho lidí ať písemně či telefonicky a formou článku se odpovídá lépe než každému jednotlivému tazateli samostatně.
Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz