Při umělé inseminaci kakapů sovích pomáhají drony. Převáží sperma

UVNITŘ VIDEO – Nezvyklou pomoc zprostředkovávají záchrannému týmu nelétavých novozélandských papoušků kakapů sovích drony. Ochránci je letos poprvé začali používat pro převoz spermatu odebraného samcům a používaného pro umělou inseminaci samic. Drony umožňují zkrátit dobu přepravy spermatu na ostrově Cod Fish, kde kakapové žijí, z více než hodiny na pouhých pět minut. Výrazně se tak zvyšuje šance na úspěšné umělé oplození samic a posílení zbytkové populace kakapů, která aktuálně čítá 147 ptáků. Kakapové obývají tři přísně střežené ostrovní rezervace zbavené všech predátorů. Novozélandské ministerstvo životního prostředí nyní vytipovává další vhodné ostrovy pro vzácné papoušky.
„Letos jsme zaznamenali 214 snesených vajec, ale méně než 100 jich bylo oplozených. To znamená velmi nízkou produktivitu. Drony jsou jedním ze způsobů, jak se snažíme zajistit, abychom v budoucnu mohli zvýšit počet odchovaných kakapů,“ řekl zpravodajskému serveru 1 news now jeden z rangerů, který se stará o kakapy v ostrovních rezervacích. Drony se zatím zkušebně používají na ostrovu Codfish. Dokáží sice zkrátit dobu přepravy spermatu z hodiny na pět minut, ale zda to má reálný vliv na větší oplozenost vajec, zjistí ochránci až za několik měsíců. „Víme, že některé z inseminovaných samic měly oplozená vejce, takže to určitě může být šance, ale s jistotou to budeme vědět až ve chvíli, kdy budeme dělat genetické testy, zda vejce oplodnil přirozený partner samice nebo samec, od kterého jsme uměle odebrali sperma,“ upřesnil ranger.

Samice kakapa sovího s vejcem na hnízdě. Kakapové hnízdí pouze jednou za tří až čtyři roky. (Foto: lapinterest.eu)

Letos se očekává 30 až 50 mláďat

Hnízdní sezóna kakapů stále pokračuje a některé samice, jejichž snůšky nebyly oplozené, kladou další vejce. Pro ochránce je letošní rok výjimečný, protože kakapové hnízdí pouze jednou za tři až čtyři roky v závislosti na dostatku plodů rimu, které rostou na místních jehličnanech podokarpech. Letos záchranný tým očekává vylíhnutí 30 až 50 mláďat kakapů, z nichž některá budou odchována uměle. Chráněné ostrovy jsou ale zcela plné a další populaci kakapů tak bude nutné umístit jinam. Problém s nedostatkem prostoru pro hnízdící kakapy řešili ochránci již dříve, proto začali přesouvat část ptáků na ostrov Hauturu. Ten se stal pro záchranný projekt testovacím místem, kde kakapové hnízdí bez lidské pomoci.

K TÉMATU: Kakapové soví letos prožívají populační explozi. Na chráněných ostrovech ale už není místo

Novozélandské ministerstvo životního prostředí si chce takto vyzkoušet, zda by se kakapové dokázali úspěšně rozmnožovat sami. První kakapy ochránci vysadili na Hauturu v roce 1982, kdy zde zahnízdil jeden pár a samice vyseděla dvě vejce. Nebyla však schopna postarat se o mláďata. Ochránci nevylučují, že časem by některé kakapy mohli vysadit i na pevnině Nového Zélandu, vše ale závisí na tom, zda se podaří vybranou lokalitu zbavit veškerých nepůvodních druhů dravců zavlečených lidmi. Novozélandská vláda má dokonce speciální program Predator Free 2050, v němž si dává za cíl do roku 2050 vymýtit všechny nepůvodní dravce, jako jsou krysy nebo zdivočelé kočky.

Úvodní foto: Department of Conservation New Zealand Government
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..