Chcete zabránit zákazu srazů „volnoletců“? Stáhněte si dopis pro vašeho senátora a pošlete mu ho

UVNITŘ DOKUMENT – Velký ohlas vzbudil náš středeční článek o vládní novele zákona na ochranu zvířat před týráním, který by ve znění, v jakém jej schválila Poslanecká sněmovna, zakazoval výcvik papoušků k volnému letu a fakticky i srazy vyznavačů volného létání exotů přístupné široké veřejnosti. Novelou se má nyní zabývat Senát Parlamentu ČR, který by ještě mohl toto riziko zvrátit. Nedá se totiž říci, že by novela vyloženě mířila proti výcviku papoušků k volnému létání ani proti srazům „volnoletců“. Pouze je opomíjí a v boji proti drezůrám zvířat v cirkusech hází do jednoho pytle i další aktivity se zvířaty, které nemají s týráním co dočinění. Proto je důležité na tento fakt senátory upozornit a dosáhnout pozměňovacího návrhu, který by pro výcvik volného letu papoušků a srazy „volnoletců“ zajistil výjimku.

Pomoci s tím může každý, komu není jedno, že by se veřejně přístupné volné létání papoušků mohlo dostat mimo zákon. Stačí, když si stáhnete tento dopis adresovaný vašemu senátorovi, doplníte do oslovení jeho jméno, podepíšete ho, doplníte o fotografie z volného létání s vašimi papoušky a zašlete na adresu senátora z vašeho volebního obvodu (najdete ho zde). Učinit tak mohou jak jednotlivci, tak skupiny nebo celé organizace. Pokud by se nepodařilo úpravu novely zákona o ochraně zvířat před týráním prosadit, od 1. ledna 2022 by byl zakázán jakýkoli výcvik zvířat s výjimkou psů a dravců a sov pro sokolnictví. Jedinou výjimku by měly zoologické zahrady. Organizátoři veřejně přístupných srazů vyznavačů volného létání papoušků by zase museli splnit tak přísné podmínky, že by tyto akce nejspíše zanikly.

Výjimka znemožní různý výklad novely

Dá se předpokládat, že ne každý kontrolní orgán v daném regionu by proti podobným srazům postupoval striktně. Současné znění novely zákona ale dává široké možnosti výběru, jak si ji vysvětlovat. V praxi by tak záleželo na každém úředníkovi, jak se zachová. Přidáním výjimky pro volně létající vycvičené papoušky by se dalo zabránit různému vysvětlování zákona a zabránit postihům organizátorů srazů „volnoletců“. Pokud vám na tom záleží, zašlete svému senátorovi dopis tohoto znění:

Vážená paní senátorko, vážený pane senátore,

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 16. září t.r. ve třetím čtení vládní novelu zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Nyní se touto novelou, která je široce mediálně vnímána jako „zákon proti klecovému chovu slepic a drezůře divokých zvířat v cirkusech“ bude zabývat Senát Parlamentu ČR jako tiskem 514/08.

Novela zakazuje jakýkoli výcvik a drezůru zvířat s výjimkou psů, dravců v sokolnictví a vyjímá z tohoto zákazu také zoologické zahrady. Zároveň ale opomíjí jednu skupinu zvířat, jejichž výcvik je žádoucí a v posledních letech nabírá v České republice na popularitě. Jde o výcvik ochočených papoušků pro volný let. Jde o chvályhodnou aktivitu, která zvířatům prospívá, zlepšuje jejich kondici a umožňuje jim alespoň v omezeném čase volný pohyb, který jim nenahradí sebevětší klec nebo voliéra.

Volné létání papoušků je trend, který má ve světě mnohaletou tradici. Exotičtí ptáci však musí být na toto volné létání náležitě vycvičeni, aby se eliminovalo nebezpečí jejich ztráty. Předmětná novela zákona 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní však obecně zakazuje jakýkoli výcvik a drezůru divokých zvířat s výjimkou psů a dravců (sokolnictví). To by postavilo výcvik volného letu papoušků, ale i oblíbené a populární srazy vyznavačů takovéhoto volného létání, mimo zákon.

Princip volného létání papoušků je založen na velmi silném vztahu mezi papouškem a jeho majitelem, kdy se doslovně jedná o „čistou lásku“, tedy že papoušek místo úletu do volné přírody se to proletu vrací rád a s láskou ke svému majiteli.

Pokud by Senátem prošla vládní novela zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní ve znění, v jakém byla schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, znemožnilo by to od 1. ledna 2022 výcvik papoušků pro volné létání i ukázky tohoto létání pro veřejnost. Rozhodně není možné dávat rovnítko mezi touto bohulibou aktivitou a týráním zvířat. Lze chápat snahu o eliminaci drezůr divokých zvířat v cirkusech, ale není možné, aby se zároveň legislativně potíraly aktivity, které jsou ve prospěch exotických zvířat.

Proto vás, pane senátore/senátorko, žádám o podání pozměňovacího návrhu k novele zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní, jež spočívá v přidání pouhých čtyř slov do § 14 předmětné novely:

„V § 14 se na konci odstavce 7 doplňují slova „včetně drezúry; to neplatí pro odchyt a chov loveckých dravců provedený v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o obchodování s ohroženými druhy4 c), volně létající vycvičené papoušky, jakož pro odlov generačních ryb pro potřeby umělého výtěru“.“

Pokud by nedošlo k úpravě předmětné novely, existuje velké riziko, že by kontrolní orgány v jednotlivých regionech České republiky mohly začít postihovat chovatele praktikující volné létání papoušků i organizátory srazů těchto chovatelů, které bývají přístupné široké veřejnosti, ale nelze je považovat za vystupování divokých zvířat v cirkusech.

Předem děkuji za to, že se budete tímto mým podnětem zabývat.

S pozdravem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..