Výstava Exotika 2020 v říjnu nebude, pořadatelé ji přesunuli na polovinu listopadu

Posun termínu každoroční výstavy EXOTIKA 2020 na Výstavišti Lysá nad Labem oznámili pořadatelé této akce. Nakonec se neuskuteční na konci října, kdy ještě budou platit současná přísná vládní opatření proti šíření koronaviru, včetně zákazu shromažďování lidí nad šest osob, ale pravděpodobně v polovině listopadu. Alespoň to vyplývá z nově zveřejněného termínu na webu výstaviště. Původně se měla EXOTIKA 2020 konat od 28. října do 1. listopadu, nově avizovaný termín je 13. až 17. listopadu, přičemž na poslední plánovaný den připadá státní svátek. Zda se skutečně výstava v tomto termínu uskuteční, ale není vůbec jisté. Vláda totiž může začátkem listopadu požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení stavu nouze.

Současná vládní opatření platí od 5. října a mohou trvat 30 dní, tedy do 4. listopadu. Případné prodloužení stavu nouze musí posvětit dolní komora Parlamentu a bude se odvíjet od vývoje situace s počty nakažených a hospitalizovaných s nemocí Covid-19. Připomeňme, že při první vlně koronaviru letos na jaře trval stav nouze dokonce 66 dní. Vláda jej vyhlásila 12. března a skončil 17. května, přičemž Poslanecká sněmovna jej umožnila dvakrát prodloužit. Po prvních 30 dnech na další tři týdny a poté ještě o 17 dní. Stejný scénář by se mohl opakovat i nyní na podzim, kdy jsou počty pozitivně testovaných, hospitalizovaných i pacientů v kritickém stavu násobné oproti jarní vlně koronaviru. Vládní opatření směřují zejména na volnočasové aktivity.

Zoo jsou zavřené minimálně do 25. října, burza v Přerově proběhne venku a nad Exotikou visí otazník

Ruší se i chovatelské burzy, setkání a schůze

Právě kvůli nejisté situaci okolo pandemie koronaviru v České republice byla zrušena i další velká říjnová akce, mezinárodní výstava EXOTA Olomouc 2020, která se měla konat od 9. do 11. října na olomouckém Výstavišti Flora. Organizátoři letošní ročník přesunuli na příští rok již v průběhu jara, kdy nebylo jasné, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet. Důvodem byla především nejistota ohledně účasti zahraničních vystavovatelů a také přednášejících na mezinárodním kongresu pro chovatele. Přede dvěma lety na tomto kongresu vystoupily chovatelské kapacity jako Tony Silva ze Spojených států, Miguel Angel Gómez Garza z Mexika, nizozemský chovatel mutačních alexandrů Sjack Bastiaan a zúčastnili se ho zástupci německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) včetně jeho prezidenta Martina Gutha.

Vládní opatření, jež mají potírat pandemii koronaviru, ovšem nevedou pouze k rušení chovatelských výstav. Od 12. října se nemohou konat ani chovatelské burzy, které do té doby mohly fungovat alespoň částečně ve venkovních prostorách a s povinně nasazenými rouškami. Obdobnému zákazu čelily chovatelské burzy a trhy od poloviny března takřka do konce května letošního roku. Rušily se i členské schůze chovatelských organizací a školení, například posuzovatelů bodovaných exotických ptáků. A to samé se děje i nyní. Zrušení své členské schůze, která se měla konat dnes ve Smržově u Hradce Králové, například oznámili zástupci ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy.

EXOTA Olomouc se letos neuskuteční, organizátoři ji kvůli koronaviru přesunuli na říjen 2021

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Nový druh bezzubého dinosaura připomínal přerostlého papouška s dvěma prsty na křídlech

Dálší článek

Spornou novelu zákona, která může ohrozit srazy volnoletců, má Senát projednat do 15. listopadu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější