Nový druh bezzubého dinosaura připomínal přerostlého papouška s dvěma prsty na křídlech

UVNITŘ VIDEO – Objev nového dinosaura druhu Oksoko avarsan ohlásili vědci z Edinburghské univerzity. V mongolské poušti Gobi se jim podařilo vykopat kosterní pozůstatky mladých jedinců náležících mezi oviraptory, což jsou dinosauři vzdáleně připomínající papoušky. Všechny dosud známé druhy oviraptorů však měly na horních končetinách (zakrslých křídlech) tři prsty, tento druh má jako jediný pouze dva. Oksoko avarsan žil před 69 miliony let, byl bezzubý a jeho zobák i hlava připomínaly papouška. S pouhými dvěma prsty dokázali přežít díky pozoruhodným schopnostem přizpůsobit se situaci, čímž se také hodně podobali dnešním papouškům. Podle vědců museli změnit své stravovací návyky i životní styl.

Nalezené kostry byly poměrně kompletní a mladí dinosauři spočívali v těsné blízkosti, což podle vědců naznačuje, že mláďata Oksoka avarsana se potulovali ve skupinách. „Ale co je důležitější, horní končetina s dvěma prsty nás přiměla podívat se na to, jak se u oviraptorů postupně vyvíjely přední končetiny, čemuž se dosud nikdo seriózně nevěnoval,“ uvedl šéf vědeckého týmu Gregory Funston z Edinburghské univerzity. „To nám umožnilo odhalit některé nečekané trendy, jež jsou klíčem pro hádanku, proč se oviraptorové tak rozmanitě vyvíjeli předtím, než dinosauři obecně vyhynuli,“ dodal. Kromě pouště Gobi v Mongolsku se kosterní pozůstatky oviraptorů podařilo najít i v dnešní Severní Americe, tam však pouze tříprstí.

Oviraptoři vykrádali vejce z hnízd jiných ještěrů

Již před šesti lety američtí vědci objevili druh oviraptora, kterému říkali „pekelné kuře“. Šlo o největší druh oviraptora kladoucí vejce, který se dosud vyskytl v Severní Americe a zároveň o první téměř kompletní nalezená kostra. Šlo o křížence pravěkého pštrosa a velicipratora o hmotnosti 600 liber, který měl ptačí zobák, opeření, velký hřeben na hlavě a živil se rostlinou potravou, malými zvířaty a možná i vejci. Vědci podle nalezených kostí odhadují, že dinosaurus měřil až dva metry a jeho tělo bylo překvapivě hodně lehké – spousta kostí byla dutá, se vzdušnými vaky. Název Oviraptorosaur v překladu znamená „ještěří zloděj vajec“ a odpovídá představě paleontologů o tom, že tito dinosauři vykrádali hnízda jiných druhů.

K tomuto názoru vědce přiměl nález prvního zástupce tohoto rodu v Mongolsku, který ležel na zbytcích vajec (pozdější studie dospěla k názoru, že šlo o jeho vlastní vejce, na kterých seděl). Oviraptorosauři byli všežravci podobní dnešním pštrosům, od nichž se lišili existencí horních končetin s třemi poměrně dlouhými prsty a křídly. Ocas by zavalitý a krátký jako u některých druhů papoušků. Na hlavě měli výrazný hřeben a zobák stejný, jaký dnes mají papoušci. Do stejného rodu spadá mnoho druhů dinosaurů, jejichž fosilie byly objeveny po celém světě: od nejmenšího Caudipteryxe po největšího Gigantoraptora. Někteří z nich mívali na hlavě barevné hřebeny, jiní ne. Nálezy kosterních pozůstatků Oviraptorosaurů jsou nejčastější v Asii, naopak ve Spojených státech jde o velkou vzácnost.

Paleontologové přirovnávají nový druh dinosaura k „papouškovi na steroidech“

Úvodní foto: CNN / Michael W. Skrepnic

Předchozí článek

Co rozhoduje o zbarvení papouška? Velikost těla i podnebí, v němž žije, zjistili vědci

Dálší článek

Výstava Exotika 2020 v říjnu nebude, pořadatelé ji přesunuli na polovinu listopadu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější