Zoo jsou zavřené minimálně do 25. října, burza v Přerově proběhne venku a nad Exotikou visí otazník

Už druhé uzavření v letošním roce kvůli pandemii nového typu koronaviru Covid-19 prožívají české zoologické zahrady. Zatímco ve čtvrtek podvečer to vypadalo, že svoje brány budou muset uzavřít až od pondělí 12. října, ve skutečnosti se tak stalo již dnes ráno a uzavřeny by měly být minimálně po následujících 17 dní. Ani největší optimisté ale příliš nepočítají s tím, že by se veřejnost do zoo dostala již 26. října. Pravděpodobnější je, že pro české zoo tímto letošní návštěvnická sezóna skončila a zatím není příliš jasné, kdy začne ta příští. Což znamená velké existenční problémy, protože zoo přijdou o značnou část výnosů z prodeje vstupného, suvenýrů a provozu či pronájmu restaurací a stánků s občerstvením.

„Pro Zoo Praha je to další velká rána. Znovu budeme tratit na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném apod. Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Nadále platíme krmivo, energie i mzdy. Ano, máme silného zřizovatele – hlavní město Prahu – a s ním také jednáme o podpoře. Ani hlavní město však bohužel nemá neomezené zdroje,“ posteskl si již ve čtvrtek večer na Facebooku ředitel pražské zoo Miroslav Bobek a vyzval příznivce zoo, aby ji podpořili adopcemi zvířat. Zároveň požádal, aby lidé mysleli i na další zoologické zahrady, zejména členy Unie českých a slovenských zoologických zahrad, ale například i menší Zoo Na Hrádečku.

Papouščí zoo zavřela, přerovská burza proběhne

Uzavřít své prostory pro veřejnost musela narychlo i Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě, která i přes jarní výpadek způsobený stavem nouze, kdy musela být také na dva měsíce uzavřena, prožívá jeden z nejúspěšnějších roků své existence. Ještě před týdnem jí zbývaly dva tisíce návštěvníků do vyrovnání loňského rekordu, kdy do Bošovic zavítalo 45 tisíc lidí. Tento rekord ale letos pravděpodobně zůstane nepokořen. Zákaz vstupu do zoo přišel pět týdnů před plánovaným ukončením sezóny, jež tradičně připadá na 17. listopad. „Na základě nařízení Vlády ČR bude naše zoo od pátku 9.10. do 25.10. uzavřena. Moc děkujeme za pochopení a vaši přízeň! Věříme, že se situace brzy zlepší a zatím se, prosím, dobijme správnou pozitivní energií. Držíme spolu!“ vzkázala zoo svým příznivcům.

Většina nových vládních opatření začne platit až od pondělí 12. října, a tak některé chovatelské akce plánované na tento víkend proběhnou, byť s mírnými úpravami. Například tradiční chovatelská burza v Přerově se bude konat, ale pouze ve venkovních prostorách tamního výstaviště a do areálu bude možný vstup pouze v rouškách a výhradně přední branou. Až do neděle totiž pro trhy, veletrhy a výstavy platí vládní výjimka a mohou se konat, byť řada těchto akcí byla zrušena kvůli obavám vystavovatelů a odřeknutí účasti značné části z nich. Navíc se zpřísnily podmínky pro akce konané v uzavřených vnitřních prostorách, takže například Výstaviště Lysá nad Labem narychlo zrušilo výstavu Zemědělec 2020, která se měla konat do tohoto čtvrtka 8. října do neděle 11. října.

EXOTIKA prý bude, ale asi ne v původním termínu

Stejné výstaviště stále počítá s pořádáním každoroční výstavy EXOTIKA 2020, na které bývá silné zastoupení exotického ptactva. Letošní 13. ročník se má konat od 28. října do 1. listopadu, tedy tři dny po ukončení platnosti současných vládních opatření proti šíření koronaviru. Podle informací serveru Ararauna.cz se ale pořadatelé potýkají se značným odlivem prodejců, kteří se obávají malé účasti i rizika nákazy koronavirem. Je také spíše pravděpodobné, že současná vládní opatření budou platit i po 25. říjnu a mohou být ještě zpřísněna. Rozhodnout by o tom měl kabinet již tento pátek. Proto i organizátoři EXOTIKY spíše předpokládají, že se výstava v původním termínu neuskuteční.

„EXOTIKA 2020 začíná být v ohrožení. Sice stále řádný termín žije, nicméně pro jistotu připravujeme termín(y) náhradní. Nechceme tento chovatelský svátek vzdát. EXOTIKA bude, je pro nás jasnou prioritou. Další informace budou následovat, držte nám palce,“ upozornil na Facebooku manažer výstavy Ladislav Žoha. Obdobná výstava EXOTA Olomouc 2020, která měla proběhnout tento víkend na olomouckém Výstavišti Flora, byla organizátory zrušena již během jarní vlny pandemie koronaviru a přesunuta na příští rok. EXOTA Olomouc se koná vždy obrok, tentokrát ale zájemci nebudou muset čekat celé dva roky. Výstava se navíc vrátí do původních lichých roků, které opustila kvůli ročnímu výpadku způsobenému rekonstrukcí Výstaviště Flora.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Slunatec si v Rákosově pavilonu pražské zoo sjednal pořádek, nedovolil si na něj ani ara hyacintový

Dálší článek

Turecko hlásí na 10 000 invazních alexandrů malých, jen v Istanbulu jich žije okolo 6 000

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější