Turecko hlásí na 10 000 invazních alexandrů malých, jen v Istanbulu jich žije okolo 6 000

UVNITŘ VIDEO – Populační explozí prochází nepůvodní populace alexandrů malých v Turecku, zejména pak v jeho největším městě Istanbulu. Podle tamních biologů situace dospěla do fáze, kdy přemnožení alexandři ubírají životní prostor a hnízdní možnosti původním druhům ptáků, ale například i netopýrům. Střízlivé odhady hovoří o tom, že pouze v Istanbulu žije okolo šesti tisíc alexandrů malých a v celém Turecku by jich mělo být již přes 10 tisíc. Silné populace těchto původně jihoasijských a afrických papoušků jsou také v Ankaře, Izmiru a v další asi dvacítce tureckých měst, upozornil server Hurriyet Daily News. „V Istanbulu tito ptáci vytvořili velké kolonie v téměř každé čtvrti,“ uvedl web.

Alexandři se v ulicích a parcích Istanbulu začali objevovat v druhé polovině 90. let minulého století. Podle bioložky Kerem Boyla za tím stála tragická dopravní nehoda, která se stala v roce 1996. Na dálnici TEM poblíž města Beykoz se převrátil pickup, který převážel přenosky plné alexandrů malých. Stovky ptáků po této nehodě unikly do volné přírody, když se jejich přenosky rozbily. Situaci nepomohli ani turečtí celníci, kteří alexandry zabavené při pokusu o jejich nelegální dovoz do země, vypouštěli do přírody, aby se o ně nemuseli starat a zajišťovat, kam zajištěné papoušky umístit. „Odhadujeme, že zatímco před třemi až pěti lety v Instanbulu žily stovky alexandrů malých, nyní to je už více než šest tisíc,“ uvedl Boyla.

Po Istanbulu je jich nejvíce v Izmiru

„Alexandři se již stali nedílnou součástí Istanbulu, ale tento invazní druh nyní začal narušovat rovnováhu městské fauny tím, že obsazuje hnízda jiných zvířat, jako jsou vrány, netopýři nebo veverky,“ upozorňuje bioložka. K populační explozi papouška podle ní přispělo nevhodné prořezávání stromů, všudypřítomný zdroj potravy v odpadkových koších a přikrmování ptáků obyvateli města. Podle další bioložky Esry Per z univerzity v Gazi se vůbec největší kolonie alexandrů malých v Turecku nachází v istanbulské čtvrti Fenerbahçe. Po Istanbulu se s alexandry malými nejvíce potýká turistické letovisko Izmir. Turecko zatím nemá žádný program na potírání tohoto invazního papouška, na rozdíl od Španělska.

Jedinou zemí, která se s alexandry malými vypořádala a celou jejich nepůvodní populaci zlikvidovala, jsou Seychelské ostrovy. Na program jim dokonce finančně přispěla Evropská unie, která chce zkušenosti seychelské vlády využít při podobných akcích na starém kontinentě. Seychelské ostrovy musely vymýtit alexandry malé, protože obsazovali hnízdí dutiny ohroženého původního druhu papouška vazy seychelského. Navíc se mezi alexandry šířil cirkovir (PBFD), který představoval smrtelné riziko pro vazy. Zdlouhavý boj s invazními alexandry malými podstupuje také Izrael, který musí řešit škody, jež tito papoušci způsobují místním zemědělcům.

Evropu „okupuje“ 85 tisíc alexandrů malých, do několika let jich může být až dvojnásobek

Úvodní foto: Wikimedia Commons/JayDalal5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..