Máte papoušky CITES I původem z Velké Británie? Pokud je chcete prodávat, potřebujete nový eurocites

UVNITŘ DOKUMENT – Výměna výjimek ze zákazu obchodování s ohroženými druhy, takzvaných žlutých eurocitesů, čeká všechny majitele papoušků spadajících do CITES I (A), kteří si tyto ptáky v minulosti dovezli z Velké Británie a chtějí je v budoucnu prodat. 31. prosince totiž přestane platit přechodné období, po které se na papoušky dovezené z Velké Británie nahlíželo jako na ptáky získané v rámci Evropské unie. Výjimky ze zákazu obchodování s ohroženými druhy, na jejichž základě lze s těmito ptáky obchodovat, vydané britskými úřady, od 1. ledna 2021 přestanou v České republice platit a chovatelé si tak musí do konce roku požádat o nové, vydané českými úřady. Týkat se to bude naprosto všech papoušků CITES I (A) dovezených z britských ostrovů.

Důvodem je Brexit, odchod Velké Británie z Evropské unie, k němuž fakticky došlo již ke konci loňského roku, ale natvrdo proběhne na přelomu letošního a příštího roku. České ministerstvo životního prostředí proto již obeslalo oddělení CITES všech krajských úřadů s instrukcemi od Evropské komise, jak postupovat při výměně eurocitesů u ptáků dovezených z Británie. Eurocitesy vydané britskými úřady sice úplně nepozbydou platnosti, nadále budou prokazovat legální původ exempláře CITES, ale už nebudou sloužit k legalizaci obchodování s těmito papoušky. Krajské úřady proto informovaly chovatele s trvalým bydlištěm na území daného kraje, kteří podle Registru CITES vlastní papoušky dovezené z Velké Británie, že při komerčním nakládání s těmito papoušky potřebují nový eurocites.

Změna v obchodování s ohrož… by Jan.Potucek

Od ledna dovozy z Británie jen s permitem (i pro CITES B)

„Důležité je, že vlastníci exemplářů si mohou už nyní v předstihu zažádat o nové potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činností, pokud hodlají s předmětnými exempláři dále komerčně nakládat,“ uvedla pro server Ararauna.cz Jana Kylarová z oddělení ochrany přírody Krajského úřadu Pardubického kraje. Aktuální informace ke změnám v dovozu a vývozu papoušků CITES z a do Velké Británie se mají v nejbližší době objevit i na webu ministerstva životního prostředí v rubrice CITES. Od 1. ledna 2021 budou pro obchodování s exempláři CITES mezi Českou republikou a Velkou Británií platit stejné podmínky jako pro jakoukoli třetí zemi (nečlenský stát Evropské unie), tedy nebude stačit eurocites, ale bude nutný i tzv. permit – povolení od ministerstev životního prostředí.

Žádosti o dovoz a vývoz tak budou posuzovat jak české, tak britské ministerstvo životního prostředí. Patřičné dovozní a vývozní povolení bude v Česku vydávat ministerstvo životního prostředí, konkrétně oddělení mezinárodních úmluv, v souladu s čl. 4 a 5 nařízení Rady (ES) č. 338/97 a zákonem č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, v platném znění. Permit, tedy dovozní a vývozní povolení, bude nutný jak pro exempláře CITES A, tak i pro druhy zařazené v příloze CITES B (u papoušků), na něž se jinak nevztahuje povinnost registrace. Zvláštní povolení nebude nutné při exportu či importu andulky vlnkované, korely chocholaté, agapornise růžohrdlého a alexandra malého (pouze se vyplňuje oznámení o dovozu u celního úřadu ČR, u vývozu ne).

Brexit zatím nemění podmínky dovozu a vývozu papoušků CITES z Británie do Česka, od roku 2021 tomu bude jinak

Úvodní foto:

Předchozí článek

Turecko hlásí na 10 000 invazních alexandrů malých, jen v Istanbulu jich žije okolo 6 000

Dálší článek

Co rozhoduje o zbarvení papouška? Velikost těla i podnebí, v němž žije, zjistili vědci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější