Brexit zatím nemění podmínky dovozu a vývozu papoušků CITES z Británie do Česka, od roku 2021 tomu bude jinak

Jak se vystoupení Velké Británie z Evropské unie projeví na podmínkách dovozu a vývozu papoušků spadajících pod úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES) z této země do České republiky? Do zemí mimo EU lze exempláře CITES vyvážet nebo je odtud dovážet pouze se svolením ministerstva životního prostředí České republiky (vývozní nebo dovozní povolení EU) a dané země, tzv. permitem. Pro dovoz a vývoz exemplářů CITES z Velké Británie tato podmínka zatím neplatí, protože po omezenou dobu po faktickém vystoupení země z EU platí přechodné období, po které se ve vztazích členských států EU a Velké Británie nic nemění. Na svém webu o tom informovalo české ministerstvo životního prostředí.

„Na základě schválené dohody o vystoupení běží od 1. února do 31. prosince 2020 tzv. přechodné období, během něhož se bude na Velkou Británii z pohledu aplikace práva EU nahlížet jako na členský stát EU, a tudíž pro dovoz a vývoz exemplářů CITES mezi Velkou Británií a EU nebude třeba povolení CITES (tzv. permit), tak jako tomu bylo doposud,“ upozornil resort. „Povinnost opatřit si povolení CITES k dovozu či vývozu exemplářů CITES mezi Velkou Británií a EU začne platit až po konci přechodného období (tj. od 1. ledna 2021),“ dodalo ministerstvo. Patřičné dovozní a vývozní povolení poté bude vydávat ministerstvo životního prostředí, konkrétně oddělení mezinárodních úmluv, v souladu s čl. 4 a 5 nařízení Rady (ES) č. 338/97 a zákonem č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, v platném znění.

Druhy, jichž se nebude týkat dovozní a vývozní povolení při obchodování s Británií:

Permit nebude nutný jen u čtyř druhů papoušků

Permit, tedy dovozní a vývozní povolení, bude nutný jak pro exempláře CITES A, tak i pro druhy zařazené v příloze CITES B (u papoušků), na něž se jinak nevztahuje povinnost registrace. Zvláštní povolení nebude nutné při exportu či importu andulky vlnkované, korely chocholaté, agapornise růžohrdlého a alexandra malého (pouze se vyplňuje oznámení o dovozu u celního úřadu ČR, u vývozu ne). U všech ostatních druhů papoušků bude v podstatě záležet na rozhodnutí toho kterého úředníka ministerstva životního prostředí, případně na odborném stanovisku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která je vědeckým orgánem CITES pro Českou republiku. Posuzování bude podobné, jako kdyby dotyčný chovatel chtěl vyvézt nebo dovézt ptáky například z Kanady, Jihoafrické republiky nebo Ukrajiny.

K TÉMATU: Co to je CITES a které druhy papoušků musí mít registraci?

„Podrobnější informace k podávání žádostí o povolení CITES lze získat na stránkách Ministerstva životního prostředí k CITES nebo dotazem na e-mailové adrese cites@mzp.cz. Další informace o dopadech brexitu na CITES publikovala na svých stránkách Evropská komise, obecnější informace o dopadech brexitu na životní prostředí v ČR lze nalézt na stránkách Ministerstva životního prostředí,“ uvedl resort v oznámení, které zveřejnil na internetu hned 1. února, první den po vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..