ACTP hlásí první odchov kakadua havraního poddruhu macrorhynchus mimo Austrálii

UVNITŘ VIDEO – Evropský a mimo Austrálii i celosvětový prvoodchov kakadua havraního východního (Calyptorhynchus banksii macrorhynchus) ohlásilo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Jde o největší a nejmohutnější poddruh kakadua havraního, který se v chovech vyskytuje sporadicky a jeho odchov není jednoduchý. Zároveň ACTP zveřejnilo fotografii prvního letošního mláděte kakadua hnědohlavého (úvodní snímek tohoto článku), což je druh, který se v evropských chovech donedávna prakticky nevyskytoval, ale v posledních letech si jej z Austrálie kromě ACTP dovezl i jeden soukromý zoopark na Krétě a rovněž Loro Parque na Tenerife, kde jej lze veřejně spatřit ve velké proletové voliéře společně s dalšími druhy černých i bílých kakaduů.

„Právě začala chovná sezóna a my vítáme našeho prvního kakadua hnědohlavného, který vypadá jako nadýchaný žlutý míček, který si musíte okamžitě zamilovat. Kromě toho jsme hrdí i na další malý žlutý zázrak. Jeden z našich párů kakaduů havraních východních odchovává mládě přímo v budce. Je to první mládě tohoto druhu, které kdy bylo odchováno mimo Austrálii,“ informovalo ACTP na svojí oficiální stránce na Facebooku. Již dříve se sdružení pochlubilo videozáznamem samice kakadua palmového, které obsadila hnízdní budku a chystala se k hnízdění. Černí kakaduové jsou vedle karibských druhů amazoňanů, arů kobaltových a škraboškových a několika dalších papoušků druhy, na jejichž chov se ACTP v posledních letech specializuje.

18. února ACTP odešle ary škraboškové do Brazílie

Aktuálně ale ACTP žije především přípravami na převoz první skupiny arů škraboškových do jejich domoviny v Brazílii. „V tuto chvílí máme dost práce s přípravou cesty první arů škraboškových do Brazílie a brzy vás o tom budeme informovat,“ slibuje sdružení na oficiální stránce na Facebooku. Podle brazilského Institutu pro ochranu biodiverzity by k transportu těchto v přírodě vyhubených papoušků do Brazílie mělo dojít již za dva týdny, v úterý 18. února. Veškerou dokumentaci potřebnou pro vývoz ptáků z Německa si ACTP zajistilo již loni na podzim. Papoušci, kteří budou součástí první skupiny zaslané do Brazílie, již od léta tráví čas ve speciální proletové voliéře upravené po vzoru biotopu Caatinga, v němž arové škraboškoví v brazilském státě Bahia dříve žili.

K TÉMATU: ACTP získalo vývozní povolení pro 61 arů škraboškových. Poletí z Německa do Brazílie

Pro ACTP půjde o první projekt, kdy se bude podílet na vypouštění papoušků do volné přírody. Loni na podzim sdružení rovněž dovezlo na ostrov Svaté Lucie první odchovaná mláďata amazoňanů ohnivých, ta však neputovala do přírody, nýbrž do chovného centra na záchranu tohoto druhu. Arové škraboškoví také z velké části vytvoří chovnou zálohu, část ptáků by se ale měla po aklimatizaci dostat do rezervace, kam budou vypuštěni společně s ary marakánami, jež oblast rovněž obývají. Právě od marakán by se měli arové škraboškoví naučit hledat potravu, zdroje vody a chránit se před predátory. Se samicí ary marakány tvořil v přírodě pár poslední samec ary škraboškového žijící ve volnosti. Ten však nadobro zmizel v roce 2000 a od té doby je tento druh považován v přírodě za vyhynulý.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..