ACTP získalo vývozní povolení pro 61 arů škraboškových. Poletí z Německa do Brazílie

Povolení pro vývoz 61 arů škraboškových, v přírodě patrně vyhynulých papoušků, zpět do jejich původní domoviny v Brazílii získalo od německého spolkového úřadu Bundesamt für Naturschutz (BfN) berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). To bylo k letošnímu létu držitelem 142 ze 159 arů škraboškových zapojených do záchovného programu tohoto druhu. Na světě jsou necelé dvě stovky těchto ptáků, další zhruba dvacítku vlastní soukromí chovatelé ve Švýcarsku. Ti se však záchovného programu neúčastní. ACTP chová přes 90 procent světové populace arů škraboškových od letošního jara, kdy získalo více než 120 ptáků od katarské záchranné stanice Al Wabra.
Již v průběhu léta pak ACTP společně se zástupci brazilského ministerstva životního prostředí oznámilo, že v prvním čtvrtletí příštího roku mají být vyvezeni první arové do Brazílie, kde vzniká speciální chovné zařízení přímo v místě jejich původního výskytu ve státě Bahia na severozápadě země. Dovezení ptáci mají vytvořit chovnou skupinu, jejíž mláďata budou vypouštěna do volné přírody. Dosud se počítalo s tím, že z Německa do Brazílie začátkem roku 2019 odletí zhruba dvacítka arů škraboškových. ACTP nyní na své oficiální stránce na Facebooku informovalo o tom, že převážených arů bude takřka trojnásobek. Sdružení zároveň zveřejnilo fotografii, na které jsou registrační listy CITES všech vyvážených ptáků.

61 vývozních povolení pro transport arů škraboškových z německého ACTP do Brazílie (Foto: ACTP)

Rok 2019 má být přelomový v záchranném projektu

„Během posledních týdnů se v médiích po celém světě objevilo mnoho zvěstí o práci ACTP. Dnes bychom vám rádi ukázali, na čem jsme vlastně dělali: byli jsme zaneprázdněni vyřizováním vývozních povolení pro ary škraboškové, kteří se v blízké budoucnosti dostanou do Brazílie! Společně s brazilskou vládou a německým BfN (orgán CITES) jsme byli schopni vytvořit tento malý vánoční zázrak, takže máme všechny dokumenty připraveny k tomu, abychom mohli učinit další obrovský krok k opětovnému zavedení druhu, který už v přírodě vyhynul. Máme 61 (!) vývozních povolení pro jednoho z nejvíce ohrožených papoušků, což je výsledek úspěšné spolupráce mezi vládami, nevládními organizacemi a mezinárodními partnery. Rok 2019 bude pro ary škraboškové přelomový!“ uvedlo ACTP.

K TÉMATU: ACTP zahájilo přípravy návratu arů škraboškových do Brazílie. Vybraní ptáci mají novou voliéru

Média v posledním měsíci píší o ACTP v souvislosti s článkem australské mutace britského deníku Guardian, který obvinil sdružení z rozprodeje ohrožených druhů papoušků vyvezených z Austrálie. ACTP si od roku 2015 do letoška dovezlo z Austrálie 232 papoušků několika druhů a podle Guardianu minimálně tři druhy prodává soukromým zájemcům, i když v žádosti o vývozní povolení adresovaném australské federální vládě uvedlo, že vyvážení ptáci jsou určeni pro veřejnou prezentaci v zoo a nikoli pro komerční obchodování. Guardian uvedl, že ACTP takto nabízelo soukromým chovatelům kakaduy hnědohlavé a lorie korunkové. Německé úřady informaci o prodejích potvrdily, ale zároveň deníku sdělily, že nešlo o nic nelegálního.

Úvodní foto: ACTP
2 komentářů

  1. Petr napsal:

    No chudáčkové arouši nový brazilský president je ekolog asi jako náš Babiš zákony co podepsal je dost mela Petr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..