Další chycený pašerák papoušků v Brazílii: autem převážel 165 mláďat amazoňanů modročelých

UVNITŘ VIDEO – Úspěšný zásah proti dalšímu pašerákovi papoušků si připsala brazilská dálniční policie poblíž Sao Paula. Při kontrole vozidel 18. října objevila v kufru jednoho auta dřevěné bedýnky se 165 nevzletnými mláďaty amazoňanů modročelých a jedním arou. Většina ptáků ještě nebyla zcela opeřena a plně závislá na rodičích. Policisté je okamžitě předali nevládní organizaci na ochranu zvířat Mata Ciliar v Sao Paulu, kteří se pustili do umělého dokrmování speciální dokrmovací kaší. Dva muži, které se dálniční policii podařilo zadržet, vypověděli, že mláďata pochází z hnízd ve státě Mato Grosso do Sul a směřovala na černý trh v Sao Paulu. Amazoňan modročelý je vůbec nejpašovanějším druhem papouška v Brazílii.

„Drama se opakuje a bohužel se bude i nadále opakovat. Včera večer zabavila dálniční policie 165 amazoňanů a jednoho aru, kteří se choulili uvnitř dřevěných beden. Ptáci byli odchyceni v Mato Grosso do Sul a přepraveni do Sao Paula, aby zde byli prodáni na trhu s divokými zvířaty. Okamžitě byli převezeni do Mata Ciliar, kde se jim dostává řádné péče,“ informovala organizace na svém oficiálním profilu na Facebooku. „Pachatelé jsou prozatím ve vazbě, ale protože tento typ zločinu nikdy nevede k tomu, že by zaplatili pokutu nebo skončili ve vězení, patrně se nim nic nestane. Důkazem je fakt, že stejní lidé byli zatčeni již před měsícem,“ konstatovali zástupci Mata Cilitar, kteří jsou nyní plně vytíženi dokrmováním zabavených mláďat papoušků. Pachatelé byli následně skutečně propuštěni.

Není vůle pytláky trestat

„Co očekávat od legislativy, která pomáhá kriminálníkům a povzbuzuje je k dalšímu pašování? Jaké jsou vyhlídky na zachování tohoto druhu, který již tolik trpí kvůli masivní poptávce po mláďatech od lidí, kteří chtějí mít doma papouška jako domácího mazlíčka? Tím, kdo za tohle všechno platí, jsou zvířata, která trpí odchytem, necitlivým transportem a poté jsou odsouzena k tomu, aby strávila celý zbytek života v kleci,“ posteskli si představitelé ochranářské organizace. Situace s pašováním amazoňanů modročelých v regionu Sao Paulu je opravdu tristní. Podle odhadů další ochranářské organizace SOS Fauna tudy projde ročně okolo 12 tisíc mláďat amazoňanů modročelých vybraných z hnízd ve volné přírodě. Záchranné stanice se za posledních 32 let staraly o 11 tisíc zabavených amazoňanů.

Podle informací organizace SOS Fauna dostanou pytláci, kteří vybírají mláďata amazoňanů z hnízdních dutin, za každého ptáka částku odpovídající 100 až 160 korunám. V některých případech ale tato částka může podle Ednilsona Paulina Queiroze z vojenské policie při ministerstvu životního prostředí dosáhnout v přepočtu „až“ 240 korun. Pytláci je schovávají ve velkých dřevěných bednách přímo v přírodě nebo ve svých domech, odkud jsou pak po skupinkách převážena k překupníkům, většinou do města Sao Paulo. Tam se už mladí papoušci prodávají na ulici za 800 až 1 800 korun. Cena legálně pořízeného ptáka z umělého chovu licencovaného úřady se přitom pohybuje okolo 12 tisíc korun. Obchoduje se rovněž s inkubovanými vejci.

Nejčastěji pytlačený papoušek v Brazílii? Amazoňan modročelý. Jenom v regionu Sao Paulo jde o 12 tisíc ptáků ročně

Úvodní foto: Mata Ciliar

Předchozí článek

Obrovská šance, jak zabránit prodeji velkých papoušků v obchodech pro zvířata

Dálší článek

Farmáři zachránili poraněnou samici kakaua havraního. Přišla o křídlo, ale stala se maskotem Zoo Adelaide

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější