Farmáři zachránili poraněnou samici kakaua havraního. Přišla o křídlo, ale stala se maskotem Zoo Adelaide

Štěstí v neštěstí měla mladá samice kakadua havraního, kterou s těžce poraněným křídlem objevili farmáři poblíž jihoaustralského města Naracoorte. Zachránci papouškovi poskytli první pomoc a kontaktovali místní člena ornitologické společnosti Birdlife Australia, která je partnerem záchranného programu kakaduů havraních při unii zoologických zahrad Jižní Austrálie. Samička Spence, jak ji farmáři pojmenovali, díky tomu putovala do Zoo Adelaide, kde se jí dostalo řádné péče a veterinárního vyšetření, informoval deník Naracoorte Herald. Z rentgenu poškozeného křídla vyplynulo, že je zlomené a vykloubené. Bylo natolik poškozené, že i kdyby se dalo léčit, papoušek by měl doživotní následky včetně bolestivé artritidy.

Veterináři se proto rozhodli – i s ohledem na to, že Spence si dobře uvykla na lidskou přítomnost a jako mladý pták se ještě pořádně nenaučila létat – poškozené křídlo amputovat. Po zotavení z operace samičku přesunuli do speciálně upravené proletové voliéry, v níž žijí další kakaduové havraní. Ošetřovatelé museli uzpůsobit interiér voliéry tomu, že Spence nemůže létat, takže přibylo více bidel. „Spence přišla o křídlo a tak se musela naučit trochu jinému způsobu, jak se dostat k dalším ptákům, což spočívalo v mnohem častějším používání zobáku a nohou,“ popsala ošetřovatelka kakaduů v Zoo Adelaide. „Umístili jsme do voliéry mnohem více bidek a krmítek a nechali ji samotnou vybrat, co bude preferovat a co jí bude více vyhovovat.“

Australští genetici prověřili poddruhy kakadua havraního. Navrhují jeden zrušit a jiný zavést

V přírodě zbývá 1 500 jedinců jihoaustralského poddruhu

Mnoho pravidelných návštěvníků zoo si oblíbilo dosavadní obyvatele papouščí voliéry a poměrně rychle se ukázalo, že i Spence si dokáže získat jejich pozornost a ba co víc: našla si i mezi zdravými kakaduy „parťáka“, s nímž posedává na bidlech. „Velmi rychle si získala přízeň ošetřovatelů i návštěvníků. Tvrdým startem do života poskytla ošetřovatelům cennou zkušenost pro projekt Cockies Helping Cockies,“ dodala mluvčí zoo Erin Turrell. „Práce s ní je velmi zábavná. Je vždy velmi natěšená a baví jí vyloupávat arašídy ze skořápky. Je to v podstatě přirozené chování kakaduů, kteří v přírodě tráví mnoho času vyloupávání semen a žvýkáním všeho možného – milují cokoli ničit!“ uvedla Turrell.

Ve volné přírodě žije asi jen 1 500 jedinců jihoaustralského poddruhu kakadua havraního. Spence dorazila do Zoo Adelaide v době, kdy unie zoologických zahrad Jižní Austrálie získala další finanční prostředky na záchranu tohoto druhu ve volnosti. Finanční prostředky jdou především na podporu farmářů, kteří vysazují druhy stromů, v nichž kakaduové hnízdí a které jsou zdrojem jejich potravy. V regionu bohužel postupně vymizelo až 62 procent těchto stromů, což je pro kakaduy obrovský problém. Ne každý farmář ale může pomoci, protože potřebným stromům se daří pouze v písčité a jílovité půdě. Někteří farmáři kakaduům pomáhají také vyvěšováním speciálních umělých hnízdních budek, které papoušci hojně využívají.

Kakadu havraní už podruhé vyhnízdil v umělé budce univerzitního kampusu v Perthu

Úvodní foto: Amelia Kennett, Zoos SA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..