Případ Arakovo vzbuzuje otázky okolo využívání papoušků pro zisk

Co mají společného projekty Arakovo, Království papoušků, Laguna a Papouščí ráj? Ve všech se můžete za úplatu vyfotit s papoušky. Jistě, poslední dvě jmenované organizace fungují jako papouščí útulky a starají se o nechtěné a zejména v případě Laguny hendikepované papoušky, ale princip je stejný: člověk se může pomazlit s papouškem a vyfotit se s ním, čímž přispěje na provoz daného zařízení. Anebo také na živobytí majitele exotů, což je právě případ projektu Arakovo na Slovensku nebo Království papoušků rodiny Klikových, která před lety postávala s papoušky v centru Prahy a lákala turisty, aby si zaplatili zážitek a focení (dokud jim to radnice Prahy 1 nezatrhla vyhláškou o zákazu vystupování se zvířaty).

Z ulice do domu nebo do obchodního centra

Jestliže Klikovi po vyhnání z ulice odešli na okraj Prahy, kde si vybudovali Království papoušků a zvou tam své fanoušky na setkávání s papoušky, slovenské Arakovo šlo ještě dál. Nejprve vystupovalo v Bojnici poblíž zoologické zahrady, kde si ohradilo kus veřejného sezení a za poplatek lidem umožňovalo kontakt s ary, kakaduy, žaky a dalšími papoušky, poté si vyzkoušelo pronajmout prostory v prvním obchodním centru v Banské Bystrici a když se ukázalo, že to opravdu vynáší, zopakovalo to samé v Bratislavě. Dnes má Arakovo stálou „expozici“ v Bratislavě a přes sezónu má souběžně ještě venkovní provozovnu v Bojnici. A protože velké druhy papoušků už nejsou tak exkluzivní, pořídili si majitelé Arakova i drahé zoborožce.

Proti Arakovu se už několikrát snažili zasáhnout ochránci zvířat a chvíli to vypadalo, že se jim podaří bratislavskou pobočku v obchodním domě zrušit, ale centrála státní veterinární správy intervenovala ve prospěch Arakova a vyžádala si jen některé úpravy v provozu. Konkrétně že papoušci mají mít místnost na odpočinek a nemají být vystaveni neznámým lidem po celý den, a také že osvětlení v kóji obchodního centra má odpovídat tomu, že se v něm nachází živá zvířata. Arakovo tedy pokračuje dál, papoušci přes noc „vegetují“ v bývalých prostorách zverimexu, kam je najatý personál převáží po chodbě obchodního domu na nákupním vozíku. Ptáci neuletí, protože mají zastřižené letky…

Novodobí žebráci z pražského Můstku: papoušci jako zdroj laciného příjmu

Novodobý cirkus, nebo týrání?

V České republice by něco takového bylo nemyslitelné, protože to vylučuje zákon na ochranu zvířat proti týrání, který zakazuje veškerou veřejnou drezuru zvířat. Na Slovensku žádný takový zákon není. Ovšem kde není poptávka, není ani nabídka. Dokud bude mít Arakovo dostatečný počet zákazníků, vyplatí se jeho majitelům pronajímat si drahé prostory v obchodním centru ve slovenské metropoli. A dokud jim budou někteří chovatelé ochotni prodávat mláďata vzácných a drahých ptáků, bude tento projekt pokračovat o to déle. Je smutné, že v takovém novodobém cirkusu končí i ptáci, kterým by to více slušelo v zoologických zahradách nebo v kvalitním soukromém chovném zařízení, kde by měli šanci na normálnější život v páru a rozmnožení.

Je to ale širší otázka a souvisí i s úrovní chovatelství u nás. Čím vzácnější a dražší ptáci, tím méně chovatelů je ochotno podstupovat riziko a pokoušet se o odchov pod rodiči. Velmi rychle si spočítají, že když budou brát ptákům snůšky a dávat je do líhní, stihnou za sezónu dvě tři hnízda a násobně víc mladých než pod rodiči. Liší se to nějak od množíren psů, proti kterým už česká legislativa dokázala zasáhnout? Příliš ne. Tuto nadprodukci drahých a vzácných ptáků se pak nedaří udat u chovatelů, protože takový koníček si nemůže dovolit jen tak ledaskdo. A tak producenti drahých mláďat kývnou i na prodej „cirkusákům“. Aniž by se zabývali otázkou, jak kvalitní život jimi odchovaní ptáci budou mít.

Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

Úvodní foto: SOS linka pre zvieratá v núdzi a Klub priateľov zvierat

1 komentář

  1. Livia J. napsal:

    https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/624650-obrovske-papagaje-v-obchodnom-centre-podla-ochrancov-zvierat-tyraju/

    Tento článok a najmä video v ňom hovorí za všetko. Papagáje v Arakove sú držané v úplne nevhodných podmienkach obchodného centra. Arakovo je prepojené na náboženskú skupinu Zbor Viery. Adresa ich lídra Reneho Schneidera, ktorý bol v minulosti trestne stíhaný, je tou istou adresou akú Arakovo uvádza v obchodnom registri. Veľmi pofiderni majitelia, ktorí sa snažia na papagájoch len zarobiť..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..