Ladislav Groda bodoval na evropském šampionátu výstavních andulek, dovezl 20 medailí

UVNITŘ TABULKA A GALERIE – Český chovatel Ladislav Groda posbíral 20 ocenění na evropském šampionátu výstavních andulek, které se konalo 20. a 21. srpna v německém Karlshure. Na 36. ročníku Mistrovství Evropy získal 12 prvních míst, sedm druhých a jedno třetí místo. Úspěch je to o to větší, že Groda vystavoval 20 ptáků a ani jeden se v hodnocení nepropadl. Celkovým vítězem výstavy se stal Ralph Jenne z Německa s šedým samcem, který zároveň zvítězil i mezi starými andulkami. Evropský šampionát používá hodnocení tzv. šíbrem, kdy se z každé třídy posuzuje jen sedm nejlepších ptáků, přičemž se nebodují (jako tomu je u světového šampionátu C.O.M.). Jde o vyřazovací systém, kdy vybrané andulky mohou soutěžit o vítěze skupin.

Hlavní ocenění výstavy si rozebrali němečtí a švýcarští chovatelé. Absolutním vítězem výstavy v bodovém hodnocení za všechny vystavené ptáky se stal Daniel Lütolf ze Švýcarska. Vítěznou mladou samicí byla albino žlutolící od Torstena Bacha z Německa, vítězným mladým protějškem byl samec recesivní straky světle zelené od Daniela Lütolfa. Vítězným párem na evropském šampionátu v Karlshure byly andulky šedé skořicové od Němce Ralpha Jenneho a vítěznou kolekcí 2,2 šedé skořicové andulky od Švýcara Daniela Lütolfa. Českou republiku na výstavě zastupoval pouze Ladislav Groda. Jeho andulky vyhrály pětkrát vítěze skupiny a devětkrát vítěze třídy, v absolutní soupisce vítězů pak bodoval u párů a kolekcí.

Hodnotili posuzovatelé ze čtyř zemí

„Kolekce 4,0 světle modrá získala stříbrnou medaili, 1. místo ve skupině a 2. místo celkově, kolekce 4,0 lutino 1. místo ve skupině a 3. místo celkově. 1,1 recesivní straka světle zelená získala 1. místo ve skupině, 2. místo celkově. 1,0 světle zelený opalin 1. místo ve skupině a 1,0 albino žlutolící 1. místo ve skupině, 2. místo celkově,“ přiblížil chovatel pro server Araraua.cz. Vystavované ptáky hodnotili posuzovatelé z Velké Británie Richard Miller a Grant Findley, Francouz Jean Peelman, Rakušan Gerhard Rad a Němec Mario Hemmerich. Akce se účastnili i zástupci těch nejdůležitějších chovatelských organizací, například ředitel C.O.M. a OMJ Jean Pierre Rotzeter, prezident WBO a C.O.M. Portugalsko Carlos Fernando Ramôa či Richard Lehmann z Německa. Akci pořádala německá organizace Vereinigung für Artenschutz, Vogelhaltung und Vogelzucht (AZ) e.V. vedená Christianem Backem.

Ladislav Groda se účastní mezinárodních výstav bodovaného ptactva pravidelně. Od roku 1990 získal stovky ocenění, včetně světových šampionátů C.O.M. (jenom z nich jde o 380 medailí). Evropských šampionátů se účastní pravidelně již od roku 1990. Chová na 800 výstavních andulek a každoročně od nich odchovává stovky mladých. „Minimální stav je 600 ptáků, tedy přibližně 300 párů. Za jednu chovnou sezónu se mi vylíhne 700 mladých, z nichž odchovám 500 až 600 ptáků. Něco mi samozřejmě uhyne, část musím prodat. Když mám z jednoho hnízda sourozence a je jich třeba pět, první tři si nechám a zbytek jde pryč. Pokud je chov vyrovnaný a mám deset mláďat, musím prodat i špičkové ptáky, protože si nemůžu nechat všechno,“ přiblížil Ladislav Groda v roce 2013 v rozsáhlém rozhovoru pro server Ararauna.cz a časopis Nová EXOTA.

Ladislav Groda: Každá výstavní andulka má vady. Musíte je umět odhalit a potlačit

Úvodní foto: Ladislav Groda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..