Kakadu hnědohlavý se poprvé po 50 letech objevil na pevnině Jižní Austrálie

UVNITŘ VIDEO – První pozorování jihoaustralského poddruhu kakadua hnědohlavého v národním parku Deep Creek na jihoaustralském poloostrově Fleurieu od 70. let minulého století oznámili australští ornitologové. Dosud se tento papoušek vyskytoval pouze na Klokaním ostrově, který se svým východním cípem nachází 20 km od pevninské části Jižní Austrálie, jíž je právě poloostrov Fleurieu. Pozorování je o to zajímavější, že populace kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově trpí následky velkých požárů z let 2019 a 2020, které zničily polovinu jejich zdrojů potravy a 40 procent hnízdních biotopů z celkové plochy 210 tisíc hektarů. Pozorování jediného samce kakadua hnědohlavého jihoaustralského v Deep Creek pochází z července a nedávno bylo znovu potvrzeno.

Ještě začátkem 70. let minulého století se kakaduové hnědohlaví na poloostrově Fleurie vyskytovali celkem běžně, poté se ale ptáci kvůli masivními úbytku hnízdních stromů přesunuli na Klokaní ostrov, kde jich začátkem 90. let žilo pouhých 160. Díky intenzivnímu záchrannému programy ale začaly jejich počty stoupat až na současných 400 jedinců. Udržení této populace je však problematické kvůli neustálému ničení původních lesů. I proto byl kakadu hnědohlavý při letošní aktualizaci Červené knihy ohrožených živočichů zařazen Mezinárodní unií ochrany přírody (IUCN) mezi zranitelné druhy (VU), zatímco dosud se nacházel o dvě kategorie níže mezi „nejméně dotčenými“ (LC).

Klokaní ostrov už papouškům nestačí

Nyní se situace obrací: Klokaní ostrov je po ničivých požárech kakaduům hnědohlavým malý, tak se pravděpodobně poohlíží po nových vhodných lokalitách na australské pevnině. Jihoaustralská vláda chce nejen kvůli těmto papouškům zřídit nový úřad pro zachování biologické rozmanitosti s rozpočtem ve výši tří milionů dolarů (v přepočtu 60 milionů korun), který by měl koordinovat záchranné programy a obnovy biotopů zničených živelnými katastrofami. Vyčleněné finance mají podpořit správy národních parků, nevládní organizace a dobrovolníky, kteří se podílí na ochraně přírody. Peníze mají plynout také na naplňování Národní strategie pro ohrožené druhy (2021 – 2031) a Národní strategie biologické rozmanitosti.

„Z pozorování kakadua hnědohlavého jsme opravdu nadšeni, i když v minulých letech jsme měli řadu zpráv o sledování těchto papoušků v oblsti Fleurieu, ale žádnou z nich se tehdy nepodařilo potvrdit,“ uvedl Anthony Abley, ekolog ze správy národních parků a ochrany divoké zvěře (NPSW). „Obě aktuální pozorování ukazují, jak důležité je mít zainteresovanou místní komunitu, jejíž zkušenosti, oči a uši mohou významně přispět k přesnějšímu mapování rozšíření živočišných a rostlinných druhů,“ dodal. Kakaduové hnědohlaví podle Ableyho míří do národního parku Deep Creek především za potravou. Jde o potravní specialisty, kteří se živí semeny konkrétního druhu dubu, který roste na několika lokalitách národního parku i celého poloostrova Fleurieu.

Rozsáhlé sčítání kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově: minimálně 454 ptáků v 17 hejnech

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bowerbirdaus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..