Kakadu bělouchý je nově klasifikovaný jako kriticky ohrožený druh, vyplývá z Červené knihy IUCN

UVNITŘ TABULKA – Nejen kakadu filipínský, žlutolící a sumbský patří mezi kriticky ohrožené druhy. Nově se do nejvyšší kategorie ohrožení dostal i zástupce černých kakaduů, konkrétně pak kakadu dlouhozobý známý také jako kakadu bělouchý (tímto názvem je také označovaný další druh kakadu krátkozobý, který je ale klasifikovaný o stupeň výše jako „ohrožený“). Vyplývá to z letošní aktualizace Červené knihy ohrožených živočichů a rostlin, kterou zveřejnila Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN). Mezi kriticky ohrožené druhy se také vrátil další australský papoušek noční, který byl dlouhá léta považovaný za vyhynulého a poté byl převeden mezi „ohrožené“, a také loríček žlutoboký.

Ohroženější jsou především australští papoušci

Letošní aktualizace Červené knihy IUCN je poměrně bohatá na změny u papoušků. Dotkla se celkem 27 druhů, přičemž u sedmi se zvýšil stupeň ohrožení a u 20 snížil. Ohroženější jsou zejména australští papoušci, a netýká se to pouze výše zmíněného kakadua dlouhozobého a papouška nočního. Další dva druhy černých kakaduů, kakadu přilbový a kakadu hnědohlavý, přeskočily hned dvě kategorie v Červené knize a přesunuli se z nejnižšího stupně ohrožení (LC – nejméně dotčený) mezi „zranitelné“ (VU). Stejný „skok“ předvedla i neoféma modrokřídlá, která nově patří mezi zranitelné druhy, zatímco dosud byla „nejméně dotčená“. Naopak lori modrouchý, jediný druh lorie v CITES I, snížil stupeň ohrožení ze zranitelného (VU) na potenciálně ohroženého (NT).

Úpravy se dotkly i pěti druhů amazoňanů, přičemž všechny snížily stupeň ohrožení z potenciálně ohroženého (NT) na nejméně dotčeného (LC). Jde o amazoňana orinockého (do roku 2014 šlo o poddruh amazoňana modrobradého „bodini“), amazoňana pomoučeného, amazoňana modrobradého, amazoňana Kawallova a amazoňana modrobřichého. Obdobně si v Červené knize „polepšilo“ i pět druhů amazónků. Amazónek bělobřichý poskočil z kategorie ohrožený (EN) mezi zranitelné (VU), jeho někdejší poddruh amazónek žlutoocasý přešel hned o dvě kategorie níž ze zranitelných (VU) mezi nejméně dotčené (LC). Další dva amazónci, v zajetí takřka neznámí, amazónek zlatolící a amazónek kajkanský, přešli z kategorie potenciálně ohrožených (NT) mezi nejméně dotčené (LC). A konečně amazónek supí už není zranitelný (VU), ale nejméně dotčený (LC).

Červenou knihu IUCN letos čeká ještě jedna aktualizace

Míru ohrožení snížil i aratinga zlatohlavý, a to z potenciálně ohroženého (NT) na nejméně dotčeného (LC). Přesně opačným směrem se v Červené knize IUCN vydal mníšek bolivijský, který je nyní potenciálně ohrožený (NT). Naopak nejméně dotčený (LC) je nově papoušínek modrotemenný, který byl dosud potenciálně ohrožený (NT). Do nižší kategorie ohrožení se přesunulo i pět druhů pyrurů. Konkrétně jde o pyruru amazonského, který se přesunul o dvě příčky z kategorie ohrožený (EN) mezi potenciálně ohrožené (NT), dále o pyruru červenokřídlého, který přešel z potenciálně ohrožených mezi nejméně dotčené, pyruru modročelého, který už není ohrožený (EN), ale „pouze“ zranitelný (VU) a pyrury perlového a čárkovaného, kteří přešli z kategorie zranitelný (VU) o dvě příčky níž mezi nejméně dotčené (LC).

Aktualizace Červené knihy ohrožených živočichů pamatovala i na dva druhy papoušků rodu Touit z Jižní Ameriky, kteří se v zajetí vůbec nechovají. Papoušek amazonský, nebo též černočelý, už není zranitelný (VU), ale patří mezi nejméně dotčené (LC) druhy. Jeho příbuzný papoušek hnědohřbetý se přesunul z kategorie zranitelných (VU) mezi potenciálně ohrožené (NT). Jde teprve o první aktualizaci Červené knihy IUCN za letošní rok, další bude následovat ke konci roku. U ptáků se měnila klasifikace ohrožení většinou právě až při druhé aktualizaci na podzim a v zimě, letošní rok je ale výjimkou.

2022-1 RL Stats Table 7 by Jan Potůček

Úvodní foto: WWF Australia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..