Ukrajinský pašerák prozradil, jak se do Evropy dováží vzácní papoušci a další exoti za miliony

UVNITŘ VIDEO – Výdělků až 30 milionů euro ročně (v přepočtu okolo 780 milionů korun) dosahovala skupina pašeráků vzácných papoušků a dalších exotických ptáků, jejíhož člena a kurýra v dubnu 2018 zatkl elitní rakouský policejní tým Cobra. Dnes třicetiletý Ukrajinec Stanislavas Huzhiavichus se rozhodl promluvit o tom, jakým způsobem se ptáci jako jsou kakaduové palmoví nebo rajky pašují z třetích zemí na území Evropské unie a k chovatelům, kteří si je od pašeráků objednávají. O případu podrobně informuje Projekt na odhalování korupce a organizovaného zločinu, pro který kauzu zpracovali novináři z britského deníku The Guardian a z ukrajinského investigativního webu Slidstvo.Info.

Stanislavas Huzhiavichus je vystudovaný veterinář a původně se věnoval praxi na Ukrajině. Jenže obor není v zemi příliš populární a výdělky nejsou vysoké. V roce 2017 odpověděl na inzerát, který sliboval práci s exotickými zvířaty. Ještě téhož večera mu zavolal muž, který se představil jako Konstantin Nikolaevič a zjišťoval si, jaké má Huzhiavichus zkušenosti s péčí o exoty. Veterinář dal k dobru svoji stáž v kyjevské zoo i dosavadní praxi a studium na univerzitě a byl okamžitě přijat. Jeho úkolem mělo být udržet při životě desítky vzácných ptáků, které skupina pod vedením Konstantina Nikolaeviče shromažďovala ve sklepních prostorech jednoho domu v Kyjevě. Okamžitě po návštěvě toho místa Huzhiavichusovi došlo, že jde o pašeráky.

Operace Oratrix: Španělští, portugalští a maročtí gardisté pochytali 23 pašeráků a zabavili 280 papoušků

Neuvěřitelně podezřívavý šéf pašerácké skupiny

Nikolaevič mu vysvětlil, že se potýkají s velkou úmrtností ptáků a tím přicházejí o potenciální zisky od kupců z celé Evropy. Nebylo prý divu: sklepní místnosti vypadaly na první pohled děsivě, byly nevětrané, osvětlené jen zářivkami a ve vzduchu se mísil zápach ptačích výkalů a plísně. Papoušci a další ptáci byli nacpaní v klecích vyskládaných od země po strop. Huzhiavichusovi se okamžitě vybavil ponurý psychiatrický ústav Akrham z komiksu o Batmanovi. Projevil svoje výhrady k podmínkám, v jakých se ptáci nachází, ale práci vzal: plat byl více než dvojnásobný oproti tomu, co brali jeho bývalí spolužáci z veterinární fakulty. Prosadil do sklepa ventilaci a také pestřejší krmivo pro ptáky. Během několika měsíců úmrtnost exotů rapidně klesla a z Huzhiavichuse se stal hlavní veterinář skupiny.

Zajímavé je, že s šéfem skupiny pašeráků Konstantinem Nikolaevičem se ani Huzhiavichus, ani další členové nikdy osobně nesetkali. Instruoval je po telefonu a používal různé SIM karty Číny, Ruska, Německa, Švýcarska, Ukrajiny a Papuy-Nové Guineje. O dění ve sklepních prostorech měl ale dokonalý přehled díky řadě monitorovacích kamer. Navenek Konstantin vystupoval pod několika identitami, nejčastěji jako smyšlený Slovák Alex Adamec nebo Srb Marko Vukovič. Osobně domlouval obchody s odběrateli a za nimi potom vysílal kurýry s ptáky, kteří si vyzvedávali peníze v hotovosti v eurech. Huzhiavichus se postupně vypracoval na místo jednoho z pěti takových kurýrů. Za jeden výjezd prý dokázal skupině vydělat v průměru 50 tisíc euro (1,3 milionu korun), někdy ale i 140 tisíc euro (3,6 milionu korun).

Pašerácká cesta vajec arů hyacintových z Brazílie do Evropy: National Geographic popsal, jak to funguje

Koupit kakadua palmového za 500 euro a prodat za 20 000

Ceny pašovaných ptáků byly dost vysoké. Za rajky si skupina účtovala 25 až 30 tisíc euro (650 až 780 tisíc korun), za kakaduy palmové 20 tisíc euro (520 tisíc korun), za vzácnější amazoňany okolo 10 tisíc euro (260 tisíc korun). Výdaje pašeráků přitom byly minimální. Museli si udržovat kontakty na celnicích a mít po ruce hotovost několik tisíc euro na úplatky. Ptáky pašovali z Ukrajiny auty nebo vlaky přes Slovensko nebo Maďarsko dál do Evropy. Přestupní stanicí byly Košice nebo Budapešť. Ve vlacích se dohodli s průvodčími, aby jim přenosky zamkli do služebního kupé, odkud si je vyzvedli po přejetí hranice daného státu. Marže za prodej pašovaných ptáků byly extrémní. Třeba kakadua palmového pašeráci získali v Indonésii za 500 euro (13 tisíc korun), v Evropě ho ale prodali čtyřicetkrát dráž.

Přímo v Indonésii měla skupina vlastního ukrajinského nákupčího, který obcházel černé trhy se zvířaty a pořizoval ptáky, které pak zasílal na Ukrajinu. Dlouhý transport ale často nedopadl dobře. V jedné zásilce se 300 lorikuly přežilo jen 17 ptáků. Kurýři, kteří dopravovali ptáky z kyjevské centrály kupcům v Evropě, dostávali odměnu jeden tisíc euro za cestu (asi 26 tisíc korun). Huzhiavichus měl výhodu v tom, že vlastnil i litevský pas, takže pro něj nebyl problém cestovat z Ukrajiny do zemí EU. Za zhruba roční kariéru kurýra takto podle svých slov provezl přes tisíc ptáků. V první fázi papoušky naložil do dálkového vlaku v Kyjevě, kterým je podplacení průvodčí dovezli ve služebním oddílu do některé z metropolí v EU. Tam si je kurýr vyzvedl a pokračoval už autem, protože hraniční kontroly uvnitř Unie už nehrozily.

Filipínci dopadli gang pašeráků z Indonésie, zabavili 312 zvířat včetně kakadu palmových

Neskutečně drzý pašerák měl dokonce stánek na Reggio Emilia

Svoji první cestu coby kurýra pašerácké skupiny popsal Huzhiavichus následovně: v září 2017 si vyzvedl od vlaku, který dojel z Kyjeva do Košic, čtyři rajky, naložil je do automobilu s poznávací značkou země EU a přejel celý kontinent, aby se tunelem pod Lamanšským průlivem dostal do Velké Británie. Málokdy jej zastavili úředníci a chtěli zkontrolovat dokumenty. Ty však kurýr u sebe měl: jen se nevztahovaly na ptáky, které zrovna převážel. To však úředníci zpravidla netušili a stačilo jim to, co jim předložil. Zfalšované dokumenty CITES obvykle pohraniční kontrola nerozeznala. Jakmile už měl jedno falešné povolení, používal ho Huzhiavichus několikrát. Jednou dokonce na stejné povolení provezl 20 různých ptáků.

Pašeráci také falšovali kroužky. Nakoupili si klasické kroužky, větší velikosti, než má být pro daný druh, aby ho mohli přetáhnout přes prsty dospělého ptáka, a poté jej více zmáčkli, aby odpovídal předepsané velikosti. Falešné dokumenty byly samozřejmě vypsané na číslo tohoto kroužku. Jindy použili mikročipy od uhynulých ptáků s legálním původem, a pašovaný pták poté „zdědil“ jeho dokumenty. Za papouška s dokumenty si pašeráci účtovali extra poplatek pět tisíc euro navíc (asi 130 tisíc korun). Po první úspěšné cestě s rajkami do Británie dostával Huzhiavichus, kterému začal šéf skupiny důvěřovat, více úkolů. Propašoval kakaduy palmové pro jednoho architekta v Bratislavě a alexandry dlouhoocasé chovatelce do Nizozemska. Jednou dokonce prodával ptáky na italské burze v Reggio Emilia a utržil tam 150 tisíc euro (asi 3,9 milionu korun).

Kakadu palmový se na černém trhu v Malajsii prodává za pouhých 30 tisíc korun

Kvůli chybě v rozsudku mohl na svobodu a utekl spravedlnosti

Jedním z pravidelných zákazníků pašerácké skupiny mělo být i německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Jeho zakladatel Martin Guth novinářům potvrdil, že jednal o koupi kakaduů palmových od Marka Vukoviče, ale nechal si prý německými úřady ověřit jejich legální původ. Právníci ACTP poté novinářům odpověděli, že k obchodu nakonec nedošlo, protože se legální původ ptáků nepodařilo prokázat. Z uniklých textových zpráv „Alexe Adamce“ také vyplývalo, že si ACTP od skupiny objednávala i kakaduy přilbové, za které měla zaplatit 42 tisíc euro (1,1 milionu korun). I tento obchod ale právní zástupci ACTP popřeli. Skupina dodávala ptáky i některým dalším soukromým zoologickým zahradám v Evropě Rare Species Conservation Centre v Sandwitchi na jihu Anglie.

Huzhiavichuse dopadla rakouská policie v dubnu 2018 poté, co s ním zinscenovala obchod se švédským chovatelem, který měl koupit kakaduy palmové a rajky. Za místo předání vybral parkoviště u zahradního centra na jihu Rakouska. Zde však na kurýra čekala zásahová jednotka, která ho zatknula a ptáky zabavila. Huzhiavichus byl poté odsouzen a strávil za mřížemi ve Vídni čtyři měsíce, načež byl propuštěn kvůli špatně formulovanému rozsudku. Než jej soud stačil opravit, pašerák opustil Rakousko a vrátil se zpět na Ukrajinu, kde jej nyní vypátrali novináři z Projektu na odhalování korupce a organizovaného zločinu. Huzhiavichus žije v městečku Kropyvnyckyj na střední Ukrajině v domě svých rodičů a provozuje zde útulek pro papoušky a další ptáky od chovatelů z oblastí, které okupuje ruská armáda.

S pašováním prý nadobro přestal, ale když se ho někteří ukrajinští chovatelé ptají, zda by bylo složité dostat svoje papoušky na území EU, kam se chtějí kvůli válce přesunout, říká jim prý, že by to nebyl žádný problém.

Úvodní foto: Occrp.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..