Operace Oratrix: Španělští, portugalští a maročtí gardisté pochytali 23 pašeráků a zabavili 280 papoušků

UVNITŘ VIDEO ZE ZÁSAHU – Zadržením dvacetičlenného gangu pašeráků exotických ptáků ze Španělska a Maroka skončila mezinárodní policejní operace Oratrix, na které se podíleli pracovníci Španělské agentury na ochranu životního prostředí, portugalské národní gardy, marocké královské gardy a Europol. Během akce vyšetřovatelé zabavili takřka 300 exotických ptáků, většinou papoušků, v celkové hodnotě přes jeden milion euro (více než 26 milionů korun). Pašerácká skupina, již vyšetřovatelé sledovali již delší dobu, převážela exoty ze Španělska do Maroka a dalších severoafrických států autobusy cestovních kanceláří. Šlo o papoušky rodu ara, amazoňany, kakaduy, ale mezi zabaveným zbožím bylo i 400 rostlin marihuany.

Vyšetřovatelé exoty zabavili hned v několika španělských městech: Malaze, Murcii, Granadě, Alicantu a Asturiasu. Všichni ptáci měli směřovat do Maroka k členovi překupnické skupiny, který je měl společně s falešnými dokumenty prodat. Většina z 280 ptáků spadala do první a druhé přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. K prodeji papoušků docházelo ještě před jejich fyzickým předáním. Spojka v Maroku zájemcům předala potřebné dokumenty a po obdržení platby ptáci putovali v několika zásilkách autobusovými linkami přes celé Španělsko do Maroka. „Pašování papoušků je na vzestupu, cena některých ptáků se na černém trhu pohybuje ve stovkách tisíc eur,“ upozornil v této souvislosti Europol.

Europol vytrasoval cesty zásilek, vyšetřování pokračuje

Video z operace Oratrix, které zveřejnila španěská civilní garda, obsahuje záběry ze zásahu vyšetřovatelů na jednom soukromém pozemku na jihu Španělska. Ve voliérách jsou zde velké druhy arů, spíše běžnější jako ararauny, arové zelenokřídlí a arakangy, ale také kakaduové molučtí. V komentáři pod videem garda uvedla, že pašování ptáků do Maroka organizoval člen skupiny, který pracuje v cestovní kanceláři, jež pořádá autobusové zájezdy do Afriky. Skupina zároveň podvodným způsobem lákala ze zájemců peníze při online prodeji ptáků, které ale kupujícím nikdy nedodala. Pašeráci si takto měli přijít na více než 100 tisíc euro ročně (téměř tři miliony korun).

Vyšetřování stále ještě pokračuje. Europol analyzoval zabavenou dokumentaci a odhalil plánované trasy převozu dalších papoušků do ostatních členských států Evropské unie i třetích zemí. Přímo ve Španělsku pak probíhají přípravy na soudní řízení se zadrženými pašeráky. Státní zástupkyně v jihošpanělské Malaze docílila toho, že účastníkem soudního řízení bude i tamní přírodovědné muzeum a Nadace pro výzkum etologie a biologické rozmanitosti. Vyšetřovatelé tvrdí, že papoušci měli směřovat nejen do domácností jako mazlíčci, ale také vybraným chovatelům v severní Africe i v rámci Evropské unie. „Poptávka po tomto nezákonném prodeji pochází od sběratelů a chovatelů, ale také od lidí, kteří chtějí tyto ptáky jako domácí mazlíčky,“ uvedl Europol.

Španělé zabavili přes 30 papoušků s padělanými doklady a kroužky po uhynulých ptácích

Úvodní foto: Guardia Civil – SEPRONA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..