Italská ptačí výstava a burza Reggio Emilia 2018 nabídla na 50 tisíc exotů, překvapila zoborožci tmavými

UVNITŘ FOTOGALERIE – Ani tradičně deštivé počasí neodradilo o uplynulém víkendu tisíce chovatelů a milovníků exotických ptáků od návštěvy největší ptačí burzy a výstavy v jižní, a dá se říci i celé Evropě, která se konala v severoitalském Reggiu Emilia. Na výstavu 79th Fiera Ornitologica Internazionale dorazily i desítky chovatelů z České republiky a Slovenska. Češi jako každoročně vypravili hned dva chovatelské autobusy: jeden zajistila cestovní kancelář Primaroute, druhý klatovská pobočka Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Mnoho chovatelů dorazilo po vlastní ose a někteří na burze v Reggiu Emilia nabízeli vlastní odchovy, chovatelské potřeby a literaturu.
Pro ty, kdož burzu a výstavu v Reggiu Emilia dosud nenavštívili, stručně přiblížíme, o jak velkou akci se jedná. Představte si velkou sportovní halu, tu vynásobte třemi, přidejte ještě menší venkovní halu s přístřeškem a do toho všeho umístěte okolo 50 tisíc ptáků a několik tisíc lidí. Ano, Reggio Emilia skutečně není malou burzou. Jenom ve výstavní hale s bodovacími klecemi bylo na 20 tisíc ptáků, většinou kanárů. Nechyběly ale ani bodované andulky, neofémy, agapornisové a další papoušci – pro české chovatele poněkud zde byl nezvykle i jeden výstavní ara ararauna (dosáhl pěkného výsledku 93 bodů) či různé druhy alexandrů. Samotná burza zabrala dvě výstavní haly a venku pod přístřeškem byla ještě sekce pro vodní a domácí drůbež, ale i bahňáky.

Pohled. který se naskytne po příchodu na ptačí burzu v Reggio Emilia (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Výhodu měli prodejci, kteří si zaplatili místa podél zdí prodejních hal (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Letos se na Reggiu Emilia dal koupit i ara harlekýn, kříženec ary ararauny a ary zelenokřídlého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Největší zajímavost letošní burzy v Reggiu Emilia: zoborožci tmaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
I na Reggiu Emilia byla k dostání kniha Psittaculture od Tonyho Silvy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na burze se dali sehnat i vzácní amazoňané tukumanští (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jihoameričtí papoušci z nabídky prodejce Max Ornithology (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail kakadua bílého (Foto: Daša Wernerová)
Mláďata ary ararauny a ary zelenokřídlého v miniaturní kleci. I tak vypadala burza v Reggiu Emilia. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Arové žlutokrcí a kakadu žlutočečelatý eleonora (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Od kanárů po zoborožce

Vstupné na burzu a výstavu se již několik let nemění a činí 10 euro. Zájemci, co nechtěli riskovat dlouhé fronty při ranní „otevíračce“ si mohli vstupenky koupit přes internet již od července. Online prodej končil ve čtvrtek, den před začátkem burzy, v 19 hodin. Vstupné 10 euro se vztahovalo na jeden den, pro každý ze tří dnů výstavního víkendu tak platila samostatní cena 10 euro. Pokud jste chtěli opustit areál výstaviště, organizátoři vám dali na ruku barevný proužek (každý den byl jiný), abyste se mohli bez opakované platby vrátit zpět. Ačkoli letos do Reggia dorazilo opět hodně návštěvníků i prodejců, žádné velké tlačenice se zde nekonaly. Pořadatelé už za léta konání burzy vychytali „mouchy“ a provozují hned několik vchodů, takže ranní nápor dokáží efektivně rozdělit.

K TÉMATU: Na návštěvě výstavy Reggio Emilia 2015 s největší ptačí burzou v jižní Evropě

Hned po vstupu do první prodejní haly návštěvníka přepadne pocit, že tak velkou burzu nemůže za jediný den projít a v podstatě to je pravda. Každý se soustředí na to, čemu se v chovu věnuje a na co se specializuje. Italové holdují zejména chovu drobných exotů a evropského zpěvného ptactva, projít nabídky papoušků proto nebylo zase tak složité. Ovšem prodejci papoušků se rozprostřeli po celé první hale, takže i tak se návštěvník dost nachodil. Na první pohled zaujalo několik větších prodejců se stánky podél stěn haly, kteří se vyloženě specializovali na větší a střední druhy papoušků. Exportérská a importérská společnost Az.Colibri tradičně lákala na nevšední druhy ptáků – letos zejména na zoborožce tmavé.

V nabídce nechyběli ani větší mutační papoušci jako tento žlutý papoušek královský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Eklektů různobarvých bylo v Reggiu mnoho, někteří ale zjevně trpěli na nemoc jater, což se projevovalo jejich atypickým zbarvením. To však není případ těchto ptáků. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Burzu si přišli prohlédnout i návštěvníci s vlastními ochočenými papoušky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi nejpočetnější papouščí druhy v Reggiu patřily bezpochyby andulky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
V Reggiu nebývá nouze o různé druhy loriů, včetně těchto loriů rudopáskových (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Růžová mutace neofémy bourek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zájemci mohli na největší italské ptačí burze sehnat i loskutáky posvátné (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
K dostání byli i mandelíci, pro které měli prodejci schovaná malá myšata na zkrmení (Foto: Daša Wernerová)
Párek amazoňanů kubánských (Foto: Daša Wernerová)
Některé prodejní klece byly opravdu miniaturní (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Bohatá nabídka papoušků ara

Obrovští zoborožci přitahovali pozornost všech návštěvníků a nebyli zde pouze na okrasu. Zájemce si je mohl pořídit na 12 tisíc euro, což je podle znalců na české poměry poněkud nadsazená cena (dražší ale byli v Reggiu všichni ptáci, což je obvyklé). Az.Colibri měla v nabídce i loskutáky posvátné, několik druhů vousáků, ale třeba i šámy bělořité, což je jeden z šesti kriticky ohrožených druhů indonéských pěvců, na které se zaměřuje záchranný projekt Silent Forest evropské asociace zoologických zahrad EAZA (tuto kampaň aktuálně koordinuje české Zoo Liberec). V Reggiu se dal koupit i další ohrožený druh, na který se zaměřuje Silent Forest – balijská majna Rotschildova, již prodávala společnost Berry Brothers Company.

ČTĚTE TAKÉ: Největší evropská ptačí burza ve Zwolle končí. Nejsou lidi, vysvětlují organizátoři

Z velkých papoušků se v Reggiu dali koupit zástupci všech čtyř skupin: arové, kakaduové, amazoňané i žakové. Arů zde bylo tentokrát opravdu hodně. Nejčastěji šlo o ary ararauny, méně o ary zelenokřídlé a křížence obou druhů – ary harlekýny. V nabídce byl ale i ara arakanga, ara vojenský a z menších druhů pak ara malý, ara marakána, ara žlutokrký či ara červenoramenný. Ceny těchto papoušků byly mírně vyšší než v České republice. Za araraunu byste v Reggiu dali 1 200 euro, za aru zelenokřídlého 2 000 euro. Spolehlivě nejdražší z velkých papoušků na této burze byl ale špičkový samec kakadua moluckého, za něhož si prodejci řekli 3 500 euro. Pták byl ve stoprocentním stavu a podle sdělení prodejce byl prodaný jako první. Na burze ale zůstával až do konce, protože v kleci umístěné nad hlavami návštěvníků působil jako spolehlivý magnet na kupující.

Zajímavý zlepšovák: voliéry i se zázemím na kolečkách jako přívěs k autu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pohled do vnitřního interiéru, kde nechybí ani umyvadlo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kdy se podobné přívěsy ukáží i v České republice? (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Spolehlivě nejvíc bylo v Reggiu Emilia kanárů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Africké druhy zastupoval třeba tento papoušek červenobřichý (Foto: Daša Wernerová)
Prodávaní kognové smaragdoví pocházeli z České republiky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Nabídka krmiv byla v Reggiu bezkonkurenční (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pár amazoňanů žlutolících. Tento druh byl na burze poměrně častý. (Foto: Daša Wernerová)
Takto by měla vypadat správná prodejní voliéra s velkými druhy arů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na burze se dali koupit i různí druhy exotických holubů (Foto: Daša Wernerová)

Velký výběr amazoňanů i amazónků

Stejná firma – Allevamento Pappagalli – nabízela větší počet velkých a středních papoušků ve velmi dobré kondici. Pěkní byli zejména arové malí a žlutokrcí, ale také kakadu žlutočečelatý eleonora. Toho bylo možné sehnat za 1 800 euro. Za jiný, častěji žádaný poddruh triton, si různí prodejci na Reggiu účtovali od 1 500 do 2 000 euro. Kakaduové bílí byli k dostání za 1 500 euro za kus a za stejnou cenu bylo možné sehnat pár kakaduů růžových. Vzácnější druhy kakaduů letos chyběly, nikdo nenabízel kakaduy brýlové, šalamounské či Goffinovy. V nabídce byl ale jeden ochočený kakadu tenkozobý, jehož cenu se nám bohužel nepodařilo zjistit. Černí kakaduové v Reggiu nebyli vůbec, zato nechybělo mnoho žaků. Mláďata byla k mání za 850 euro, páry bylo možné sehnat již od 1 000 euro.

NAPSALI JSME: Zwolle opět hostilo největší ptačí burzu v Evropě. Podívejte se na ceník papoušků

Velký výběr byl u amazoňanů. Běžnější druhy jako amazoňan modročelý, oranžovokřídlý, žlutolící či běločelý doplňovali méně častí amazoňané haitští, žlutoramenní, vínorudí, tukumanští, žlutohlaví a velcí. Na burze ale nechyběli ani amazoňané pomoučení, kubánští, zelenolící, ekvádorští a amazónci žlutobřiší (pěkní ptáci po 1 000 euro). Poměrně velká nabídka byla u amazónků černotemenných a bělobřichých. První byli k dostání za 800 euro pár, druzí v průměru za 1 100 euro pár. Sehnat bylo možné jak čerstvě odstavená mláďata, tak dospělé ptáky. Někteří prodejci nabízeli také amazónky šupinkové, bronzovokřídlé a modrohlavé, ale ve výrazně menším počtu než výše jmenované dva nejpopulárnější druhy. Z méně častých papoušků se v Reggiu objevili kognové smaragdoví. Pár bylo možné získat za 1 200 euro, přičemž minimálně jeden pták měl český kroužek.

Mezi rarity rozhodně patřily majny Rotschildovy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Krásně vybarvení aratingové sluneční (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Nejčastějším větším africký, papouškem na Reggiu byl žako (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail hlavy aratingy jendaje (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Krásně vybarvený aratinga škraboškový (Foto: Daša Wernerová)
Mezi vzácnější australské druhy na burze patřil papoušek karmínový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hravý kakau tenkozobý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ara vojenský patřil mezi největší papoušky na burze v Reggiu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Araraun a arů zelenokřídlých bylo na burze více (Foto: Daša Wernerová)
Zvědavý kakadu žlutočečelatý triton (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Afrických papoušků bylo minimum

Mezi častěji prodávanými středně velkými papoušky byli i jihoameričtí aratingové. Nejčastěji šlo o aratingy sluneční a jendaje, ale nechyběli ani aratingové dlouhoocasí, červenohrdlí či škraboškoví. Jedni aratingové sluneční měli obzvláště oranžové až načervenalé břicho. Naprosto nejvíce však bylo na Reggiu menších papoušků v různých barevných mutacích. Zejména šlo o andulky, agapornise růžohrdlé, škraboškové a fischeri, ale také papoušky zpěvavé, rosely nebo mníšky šedé. Dva prodejci nabízeli také žlutou mutaci papouška Alexandřina a papouška královského. O něco méně bylo mutačních alexandrů, kteří se vyskytovali spíše v přírodním zbarvení. Vedle alexandrů velkých a malých šlo o alexandry rudohlavé, vousaté a čínské.

Afrických papoušků bylo na letošním Reggiu pomálu. Kromě žaků z nabídky zaujal velmi hezký papoušek konžský. Z rodu Poicephalus bylo možné na burze sehnat ještě papoušky senegalské, žlutotemenné a hnědé. Z agapornisů kromě tří nejčastějších druhů šlo i o agapornise etiopské, šedohlavé a hnědohlavé. Naprosto chyběli agapornisové oranžovohlaví. U australských papoušků na první pohled zaujali papoušci žlutoramenní a červenočapkoví, poměrně často se na burze objevovali papoušci červenokřídlí. U jednoho prodejce se dali sehnat i pěkní papoušci karmínoví. Z „nepapoušků“ stál ještě za pozornost osamocený tukan bělolící, nabízený za 1 300 euro. Jinak dva prodejci nabízeli několik druhů arassariů a vousáků, ale spíše šlo o běžněji dostupné ptáky.

Kontrola CITES u jednoho z prodejců ptáků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Velké tukany letos zastupoval pouze tento tukan bělolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Perfektně vybarvený papoušek konžský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Bodovanou část výstavy v Reggiu Emilia tvořilo 20 tisíc ptáků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Helikoptérová výstavní andulka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Výstavní ara ararauna, která v Reggiu získala 93 bodů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Šampion mezi amazónky okusuje kokardu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Upozornění, že výstavní kanár skončil na marodce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Další žrout kokard, strakatý kakariki (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Další návštěvníci s opeřenými domácími mazlíčky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

I letos se to neobešlo bez kontrol CITES

Za pozornost stála i bodovaná část výstavy v Reggiu, která nabídla leccos i pro ty, co zrovna neholdují výstavním ptákům. Nás zaujala nádherná a zároveň obrovská rosela penant, která si velikostně nezadala s papouškem královským. Nechyběly ale ani takové „špeky“ jako helikoptérové andulky a chocholatí kanáři. Mnoho návštěvníků zcela pominulo venkovní krytou halu s vodními ptáky a drůbeží. Přitom tato část výstavy rozhodně stále za to, vyskytovali se zde i bahňáci jako pisila čáponová či exotické čejky, vzácné ostralky štíhlé, zrzohlávky rudozobé, lžičáci pestří, čírky modré, poláci velcí, chocholačky a kaholky, ale i roztodivná plemena slepic – od liliputek po opravdu obrovské ptáky, kteří se velikostně rovnali s husami.

Pro alespoň částečně zasvěceného návštěvníka byla letošní výstava a burza v Reggiu Emilia opravdu zajímavá a představovala program na celý den. Kvalita nabízených ptáků byla různá, potěšitelné ale je, že ti, co nabízeli větší druhy papoušků, je většinou měli ve velmi dobré kondici a zjevně se o ně dobře starali. Ani v Reggiu nechyběly nešvary v podobě prodeje ptáků ze špinavých přenosek a miniaturních klecí, šlo však spíše o výjimky potvrzující pravidlo. A jako každý rok, i letos burzou procházeli carrabinieři a kontrovali doklady u ptáků, kteří podléhají povinné registraci podle CITES. Prodejci jsou ale na tuto eventualitu připraveni a nezaznamenali jsme jediný konflikt či dokonce zabavování ptáků. To by se o lecjaké české burze říci nedalo.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Zítra Ararauna.cz přinese ceník papoušků z burzy Reggio Emilia a také několik videí
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. listopadu 2018

Dálší článek

Videostřípky z ptačí burzy v italském Reggio Emilia a aktuální ceník papoušků

6 Comments

  • Dobrý den, na fotografii není lori horský (Trichoglossus haematodus moluccanus), ale lori rudopáskový (Trichoglossus rubritorquis).Chyba v názvosloví loriů je , bohužel, u příspěvků na stránkách poněkolikáté.

    • Děkuji za upozornění, ještě že máme experty, kteří dokáží chyby odhalit! Hezký den.

  • Dobrý den. V článku zmiňujete imporérskou společnost Az.Colibri. Nemáte na ně nějaký kontakt? Webové stránky e-mail či tak? Předem děkuji za odpověď s pozdravem Luděk Cigler

    • Zdravím, kontakt jsem poslal do mailu! Mějte se 🙂

  • PROSÍM O KONTAKT NA CESTOVNÍ KANCELÁŘ KONTAKT NA DOBRAVCE NA BURZU A BUDE SE KONAT I JINÝ TERMÍN DĚKUJI

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější