Největší evropská ptačí burza ve Zwolle končí. Nejsou lidi, vysvětlují organizátoři

Překvapivou informaci zveřejnili pořadatelé největší ptačí burzy v Evropě, Vogelmarktu v holandském Zwolle. Letošní zářijová burza byla podle nich poslední, protože podstatná část organizátorů kvůli vysokému věku nemůže v pořádání burzy pokračovat a nedaří se za ně najít náhradníky. „Tímto vám oznamujeme, že sdružení chovatelů ptáků De Volièrevriend Zwolle se rozhodlo, že již není možné organizovat ptačí trhy ve Zwolle. Smlouva s majiteli výstavních hal ve Zwolle uzavřená na roky 2016 až 2018 byla vypovězena k 22. září 2018. Ptačí burza z 22. září letošního roku byla poslední,“ informoval na oficiálním webu sdružení jeho sekretář W.H.J. van der Klok.
„Řada členů výboru pro pořádání ptačích trhů, včetně předsedy a tajemníka, sdělila, že se již nebude moci na pořádání burz podílet. Sdružení, až na jednoho člena, nebylo schopno najít náhradníky na uvolněné pozice,“ vysvětlil W.H.J. van der Klok. Důvodem rezignace několika klíčových organizátorů ptačích burz ve Zwolle byl podle sekretáře sdružení vysoký věk a fakt, že pořadatelé na sebe přebírají velkou zodpovědnost. „Nemáme dostatečný počet lidí, kteří by byli ochotni pořádat tak velkou akci jménem sdružení De Volièrevriend Zwolle,“ dodal sekretář. Samotná organizace nezaniká a bude ve své činnosti pokračovat. Všechny osobní údaje získané během pořádání burz nebude předávat třetím stranám.

Smlouvu na pronájem výstavních hal ve Zwolle pro roky 2016 až 2018 organizátoři ptačích burz vypověděli k 22. září letošního roku, kdy se konal poslední ptačí trh (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kdo převezme štafetu? Assen nebo Reggio Emilia?

Ptačí burza ve Zwolle probíhala dvakrát ročně: v únoru a v září. Únorové burzy byly spíše menší, důležitější byly zářijové, na kterých řada chovatelů z celé Evropy prodávala svoje aktuální odchovy z probíhající chovné sezóny. Do Zwolle pravidelně mířily desítky až stovky chovatelů z České republiky i Slovenska, pravidelné zájezdy na tento ptačí trh pořádala i cestovní kancelář Primaroute zaměřená na ornitologické a chovatelské dovolené. Docházelo zde i k paradoxním situacím, kdy si čeští chovatelé nakupovali papoušky a jiné exotické ptáky od jiných českých chovatelů, kteří do Zwolle přijeli jako prodejci.

K TÉMATU: Na návštěvě únorové ptačí burzy ve Zwolle, největší akce svého druhu v Evropě

Okamžitě po zveřejnění informace o konci ptačí burzy ve Zwolle se začalo spekulovat, který ptačí trh v okolí tuto známou burzu nahradí. Ambici převzít žezlo největší akce svého druhu v Evropě má ptačí burza v 50 km vzdáleném Assenu, která se koná již tuto sobotu 27. října. V úvahu připadají ale i některé další burzy v Německu. Konec burzy ve Zwolle rovněž posílí pozici obdobných ptačích trhů a výstavy v italském Reggio Emilia, jež je největší ptačí burzou v jižní Evropě a také na ni pravidelně jezdí větší počet českých a slovenských chovatelů. Tato burza se koná jednou ročně, letošní proběhne společně s 9. mezinárodní výstavou ptactva 2018 Citta´del Tricolore v sobotu 24. listopadu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..