Loro Parque na Tenerife otevřel novou expozici pro papoušky kakadu, tvoří ji šest voliér s 13 druhy

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Novou veřejnou expozici pro papoušky kakadu zprovoznil Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Největší papouščí park na světě v ní prezentuje třináct druhů bílých i černých kakadu, kteří obsadili celkem šest voliér. Celému zařízení kralují dvě velké proletové voliéry pro skupinový chov bílých kakadu, čtyři voliéry slouží pro chov černých kakadu rozdělených po párech. „Kromě toho, že si nové voliéry výrazně polepšily na výšce, nabízí i více možností pro enrichment, díky přírodním prolézačkám a dalším prvkům máme jistotu, že ptáci budou moci být neustále fyzicky i psychicky aktivní,“ uvedl Loro Parque.
Dvě velké skupinové voliéry nabízejí zajímavý mix bílých druhů kakadu. V první jsou umístěny australské druhy, konkrétně pak kakadu inka, kakadu růžový a kakadu tenkozobý (z této voliéry pochází video níže). Druhá proletová voliéra slouží asijským (indonéským) druhům, mezi nimiž je kakadu molucký, kakadu brýlový, kakadu žlutolící, kakadu žlutočečelatý poddruhu eleonora, kakadu filipínský a kakadu šalamounský. Jde o druhy, které jsou v přírodě výrazněji ohrožené než kakadu z první voliéry. Nechybí mezi nimi i neohroženější zástupce celého rodu, kakadu filipínský, který je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a v Červené knize IUCN je veden jako kriticky ohrožený.

Pohled na proletovou voliéru pro bílé kakadu v Loro Parque (Foto: Loro Parque)

Mezi nejpestřeji zbarvené obyvatele kruhových proletových voliér patří kakadu inka (Foto: Loro Parque)

Voliéry jsou upraveny tak, aby připomínali přírodní prostředí v Austrálii (Foto: Loro Parque)

Kakadu palmový i přilbový

Černé kakadu v nové expozici zastupují čtyři druhy. Asi nejpopulárnějším je kakadu palmový, největší zástupce kakaduů na světě. Další voliéru obsadil pár kakadu havraních, samostatnou voliéru má pár kakadu žlutouchých a v poslední je k vidění pár kakadu přilbových. Expozice zaměřená na papoušky kakadu se nachází poblíž velké proletové voliéry Katandra, v níž doposud žilo i několik bílých druhů kakadu – konkrétně kakadu růžový a kakadu žlutočečelatý poddruhu eleonora. Vystavené druhy zdaleka nejsou všemi druhy kakadu, které Loro Parque chová. Bohatší kolekce se skrývá v chovném centru La Vera, do něhož mají přístup pouze členové Nadace Loro Parque Foundación.

K TÉMATU: Na návštěvě v Loro Parque, největší papouščí zoo na světě na kanárském ostrovu Tenerife

Z vystavovaných druhů patří mezi nejvzácnější kromě kakadu filipínského také kakadu brýlový, kakadu žlutouchý a kakadu přilbový. Se všemi jmenovanými druhy se lze setkat i v České republice, ale spíše u soukromých chovatelů než ve veřejně přístupných zoologických zahradách. Loro Parque se aktivně podílí na několika záchranných programech zaměřených na papoušky kakadu, například právě u kakadu filipínských. Řadu vzácných druhů, včetně kakadu filipínských, se Loro Parque daří úspěšně odchovávat. Kruhové proletové voliéry pro bílé kakadu jsou prototypem proletových voliér, jež nyní mají v Loro Parque zelenou: v celé zoo se jich nachází hned několik a kromě papoušků v nich lze spatřit i brodivé ptáky.

Kliknutím spustíte video s novými voliérami pro papoušky kakadu v Loro Parque:

Úvodní foto: Loro Parque
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..