Na návštěvě v Loro Parque, největší papouščí zoo na světě na kanárském ostrovu Tenerife

UVNITŘ FOTOGALERIE – Loro Parque je pojem, který netřeba mnoha čtenářům představovat. Zoologická zahrada zaměřená především (ale nejen) na chov papoušků, která představuje největší ucelenou sbírku druhů a poddruhů na jednom místě a aktuálně čítá na 250 papouščích taxonů (podle nejnovější systematiky Josepha del Hoya existuje zhruba 400 druhů papoušků), sídlí na ostrově Tenerife, jenž je součástí Kanárských ostrovů. Sbírky jsou to vlastně dvě, protože papírově existují dva Loro Parque: ten veřejný, návštěvníkům běžně dostupný, a pak neveřejné chovné centrum La Vera, které provozuje nadace Loro Parque Foundación. Zavítali jsme do toho prvního.
Sedm hodin cesty od Prahy

Na začátek jen několik základních informací pro ty, kdož by se chtěli do Loro Parque vydat z České republiky. Na Tenerife létají přímé letecké linky z Prahy, let trvá přibližně pět hodin a přesun z mezinárodního letiště Tenerife – Jih do města Puerto de la Cruz na severozápadním pobřeží Tenerife, kde se nachází Loro Parque, zabere další hodinu a půl autobusem. Pokud zvolíte cestovní kancelář, o veškerou dopravu se vám postará, ale vyjde to dráž. Levnější letenky se dají sehnat z Berlína, Katovic nebo Vídně, případně z Prahy, ale s přestupem a delším čekáním v Barceloně. Zpáteční letenka se ale dá takto pořídit již za 3 700 Kč a cesta autobusem z letiště do Puerta de la Cruz vyjde na 14 euro.

K TÉMATU:  První Čech, který pracuje v Loro Parque na Tenerife, bude přednášet na kongresu EXOTA Olomouc

Loro Parque se nachází poblíž centra města u čtvrti a pláže Punta Brava. Do zoologické zahrady se dá pohodlně dojít pěšky, ale můžete využít i žlutý vláček s logem parku, který vyjíždí každých 20 minut z konečné na náměstí Plaza Reyes Catolicos naproti restauraci McDonalds. Jízdné je zdarma a nemusíte se ani prokazovat vstupenkami do Loro Parque, které lze koupit kdekoli ve městě ve speciálních stáncích s logem zoo, v turistických centrech nebo na recepcích hotelů. Prodávají je i delegáti cestovních kanceláří, ovšem s přirážkou, ve které je započítaná doprava autobusem do zoo a zpět k hotelu. Vláček se vyplatí využít jen těm návštěvníkům, kteří jsou ubytovaní ve východní části Puerta de la Cruz. Jinak se vám může stát, že cesta k jeho konečné bude stejně dlouhá, jako kdybyste šli do Loro Parque pěšky. Vláček totiž po celé trase nikde nestaví.

Vláček, který přes den sváží každých 20 minut zdarma návštěvníky z centra Puerta de ka Cruz do Loro Parque (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled na monumentální vchod do Loro Parque v thajském stylu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chýše skrývají administrativní budovy Loro Parque Fundación a odchovnu mláďat Baby Station (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

První, na co návštěvník v zoo narazí, je rybníček s japonskými kapry koi a černými labutěmi (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hned první papouščí expozice je unikátní: nabízí ary kobaltové. Pár je zavěšen na pletivo vpravo nahoře. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Toto ovšem není jediná expozice s ary kobaltovými v Loro Parque… Zoo odchovala již okolo 40 mláďat těchto papoušků. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Skupina voliér pro lorie (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nádherně vybarvený vini modrotemenný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Stejnou voliéru jako viniové obývají i loriové mošusoví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lori horský a lori mnohobarvý timorský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Detail loriho mnohobarvého timorského (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nápadně zbarvený lori žlutoskvrnný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Poměrně často chovaný lori žlutohřbetý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jeden ze zástupců červených druhů loriů – lori čárkovaný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jeden z méně chovaných druhů – lori žíhaný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vyplatí se přijít hned ráno

Vstupenky do Loro Parque se dají pořídit i přímo na místě u hlavního vchodu postaveného v thajském stylu. Dospělý zaplatí 37 euro, děti od šesti do 11 let 25 euro, mladší šesti let mají vstup zdarma. Zoologická zahrada je otevřená od 8:30 do 18:00 hod. a pokud se v ni chystáte fotografovat, rozhodně se vyplatí si přivstat a přijít hned ráno. Jednak není v zoo tolik návštěvníků, během letní sezóny není takové vedro a je příznivé světlo na focení. Rovněž papoušci jsou živější. Personál Loro Parque je po ránu sprchuje, dává jim čerstvé krmivo a zavlažuje i okolí voliér, takže v tu dobu je v zoo nejpříjemněji. Dá se toho také více a pohodlněji stihnout, protože od 11 hodin začínají populární show s delfíny, kosatkami, lachtany a papoušky. Pokud je chcete všechny stihnout na jeden zátah, zabere vám to čas až do třetí odpoledne.

ČTĚTE TAKÉ: Loro Parque loni odchoval 23 mláďat arů kanind a osm kakaduů filipínských

Právě show s mořskými živočichy jsou nejlákavější atrakcí Loro Parque. Papoušků je zde opravdu hodně, ale většina návštěvníků nepatří mezi znalce nebo chovatele, a tak neocení voliéry s několika na první pohled od sebe nerozeznatelnými poddruhy stejného druhu amazoňana. Chovatelé si tu ale přijdou na své a patrně jim jedna návštěva parku stačit nebude. Loro Parque sice není rozlehlý, ale hodně členitý a jenom zorientovat se v něm zabere i několik hodin. Oficiální prohlídková trasa vede hned za hlavním vchodem rovně po mostě přes rybníček s barevnými japonsými kapry koi a párem černých labutí. Hned za první zatáčkou srdce papouškáře zaplesá nad voliérou s párem arů kobaltových. S těmito ptáky se dá v Evropě veřejně setkat už jen v belgické zoo Pairi Daiza, ale tam jich mají o dost méně.

Lori černý rovněž nepatří mezi často chované papoušky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

S expozicemi loriů sousedí tato atypická voliéra pro eklekty různobarvé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jen několik kroků od loriů mají ubikaci trichové orlí. S nimi se ale návštěvníci mohou setkat i ve velké průchozí voliéře Katandra. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéry pro australské papoušky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Méně častý druh rosely černohlavé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ani v Loro Parque nesmí chybět andulky, samozřejmě přírodně zbarvené (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovná zařízení pro barnardy, neofémy a další australské druhy papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Barnard límcový klonkurský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Společná voliéra pro ibisy, aratingy a amazoňany (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aratinga žlutý ve společnosti menšího aratingy slunečního (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aratingové žlutí, sluneční a dlouhoocasí mají takovouto parádní voliéru (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Budova, v níž se odehrává Loro Show s volně létajícími papoušky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zaplněný sál před začátkem Loro Show (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara zelenokřídlý se svojí cvičitelkou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara vojenský odpočívá po vystoupení v Loro Show (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rarita? Arové kobaltoví

Loro Parque rozhodně nechová jen tento jeden pár arů kobaltových, většinu má v neveřejném chovném centru La Vera, kde se je daří každoročně rozmnožovat. Ve veřejné zoo jsou pak mladí ptáci ještě na opačné straně Loro Parque ve velké proletové voliéře s dalšími druhy velkých i malých arů. Osazenstvo této voliéry se mění podle toho, jak přibývají mladí ptáci, kteří se potřebují „vylétat“ a dostat se do kondice. V době naší návštěvy ji obývali mj. dva arové kobaltoví a jeden ara hyacintový, přičemž oba modré druhy arů jednu chvíli seděly vedle sebe, takže z fotografie pořízené na místě je dobře vidět rozdílná velikost, zbarvení peří i tvar lysé kůže okolo očí a dolní čelisti zobáku. Z chování arů kobaltových bylo patrné, že jde o živější ptáky, kteří se nerozpakují pustit do křížku s jinými ary.

NAPSALI JSME: Brazílie vypustí první ary kobaltové do přírody. Půjde o ptáky z Loro Parque a Al Wabry

Velká proletová voliéra sloužila i arům zelenokřídlým, arakangám, vojenským, kanindám, červenouchým a horským. Kromě nich v ní pobíhali i hrabaví ptáci hoko, kteří jsou mohutnější než ara hyacintový. Další druhy arů vystavuje Loro Parque v samostatných voliérách v „džungli“ kousek od této proletovky. Po párech jsou zde k vidění arové ararauny, arakangy, kanindy, arové zelení, rudobřiší, marakány, malí, žlutokrcí, opět červenouší a horští. Cesta lemovaná vysokými a hustými stromy pokračuje k menším voliérkám s jihoamerickými tiriky a pyrury a stoupá k pavilonu Planet Life, u kterého jsou velké kruhové voliéry s ibisy a několika druhy amazoňanů a pyrurů. Za nimi je skrytá ještě jedna kruhová voliéra obtočená okolo mohutného kmene stromu, na kterém posedávají různé druhy amazoňanů.

Velká proletová voliéra pro mladé ary (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zvědavý ara kobaltový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Návštěvníci si mohou papoušky fotografovat přes sklo – na zemi dva arové kobaltoví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Strom uvnitř voliéry slouží arům jako hřadoviště (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara hyacintový ve společnosti ary vojenského, v pozadí ara ararauna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V proletové voliéře nechybí ani arové červenouší (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejmenším druhem ve voliéře je ara horský – vpravo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Unikátní snímek dvou rozdílných druhů modrých arů vedle sebe: ara kobaltový a ara hyacintový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara kobaltový si bez obav troufne na stejně velkého aru vojenského (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara hyacintový byl překvapen hrabavým ptákem hokem, který je mohutnější než on (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara kobaltový opracovává pařez (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V proletové voliéře nechybí ani arové kaninda, kteří jsou v přírodě mnohem vzácnější než arové kobaltoví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéry pro chovné páry arů, konkrétně pro ary zelené a arakangy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ary zelené se daří v Loro Parque pravidelně odchovávat (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nechybí zde ani ary ararauny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovný pár arů arakang (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kakaduům staví nové kruhové voliéry

Kruhové voliéry jsou teď v Loro Parque velmi populární, stejný typ zahrada nedávno postavila i pro amazónky a momentálně je buduje i pro kakaduy. Ti tedy nejsou během letošní letní sezóny ve veřejně přístupné zoologické zahradě příliš vidět. Výjimkou je Loro show v budově nad pavilonem Planet Life, v níž se několikrát denně odehrávají show s volně létajícími papoušky – ary, kakaduy, ale i aratingy. Sál se nejprve naplní lidmi, ošetřovatelé uzavřou východy a postupně přichází s ochočenými papoušky, které vypouští nad publikum. Efektní je především průlet velkého ary hyacintového, ale i skupinky arů kanind či ary zelenokřídlého. Jednotliví papoušci pak předvádí různé kousky: ara zelenokřídlý počítá a jezdí na lanovce, kakadu bílý odnáší kufřík a schovává se ošetřovatelce…

K VĚCI: Čeští chovatelé poprvé hromadně vyvezli papoušky do Loro Parque na Tenerife

Protagonisté Loro show poté odpočívají ve voliérách okolo budovy, kde lze chvílemi vidět kakadua inku, aru zelenokřídlého, kakadua brýlového či aru vojenského. Poblíž budovy Loro show se nachází menší voliérky s různými druhy aratingů a jedna velká proletová voliéra, v níž je větší hejno atraktivněji zbarvených zástupců tohoto rodu: aratingové sluneční, žlutí, ale i dlouhoocasí. Pokud návštěvník pokračuje od Loro show dále do kopce a tunelem k delfíní show, vyjde na malém náměstíčku ohraničeném voliérami s několika poddruhy eklektů různobarvých a samostatnou voliérou s nestory kea, kteří se nesmírně bavili koupáním v umělém vodopádu vytékajícím ze skalní stěny. Nestoři prý často podávají návštěvníkům přes pletivo oříšky, aby jim je rozlouskli a vrátili zpět.

Kakadu brýlový ve voliéře poblíž budovy Loro Show (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéra pro nestory kea s umělou skalní stěnou a vodopádem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Najdete nestora keu? (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Samička eklekta různobarvého u hnízdní budky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rozestavěné kruhové vvoliéry pro kakaduy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Takto by mělo vypadat nové chovné zařízení pro bílé a černé druhy kakaduů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Visutý most v obrovské voliéře Katandra (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mladý tricha orlí na dosah ruky v průchozí voliéře Katandra (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nezvyklý pár složený z kakadua růžového a kakadua inky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Bojácný papoušek karmínový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Alexandr růžový hoduje na bobulích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Strop voliéry Katandra, která je vysoká jako panelový dům. V pozadí Atlantský oceán. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kakadu molucký s potravou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Krmná miska ve voliéře Katandra (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejsou zde pouze chovatelské rarity, v Loro Parque se setkáte i s korelami (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Oblíbené show s kosatkami, delfíny a lachtany

Okolo nestorů vede cesta do tmavého průchodu s efektivně nasvícenými akvárii plnými různých druhů medúz a poté k asi největší vodní show Loro Parque s cvičenými kosatkami. Obří černobílí dravci jsou doslova na dosah od návštěvníků, zvláště pokud si neuváženě sednete do tzv. Splash zóny, kam dostříkne voda vymrštěná kosatčím ocasem. Za jedno euro se tu dá koupit modrá pláštěnka, která v případě plného zásahu ale příliš nepomůže. A že kosatky někdy dokáží návštěvníky zlít od hlavy k patám! Obrovští kytovci poslouchají své cvičitele na povel rukou a za každý správně odvedený cvik dostávají odměnu v podobě několika ryb nebo kyblíku plného ledu. Mimochodem, jedna z kosatek je hendikepovaná – neslyší – a přesto zvládla výcvik a vystupuje s ostatními.

ČTĚTE TAKÉ: Kurátorka Loro Parque Márcia Weinzettl v Česku: v Kozovazech přednášela o arech kobaltových

V minulosti cvičitelé skákali s kosatkami do vody, ale po smrtelném úrazu, ke kterému došlo v Loro Parque před několika lety a při němž kosatka v domnění, že jde o hru, utopila jednoho ošetřovatele, už mají cvičitelé zákaz vstupovat k nim do vody. Jsou s nimi ale v přímém kontaktu, kosatky se nechají drbat na hlavě a strkat ruku s rybí pochoutkou do tlamy. O dost kontaktnější je sousední show s delfíny, do níž se dokonce mohou zapojit i diváci. Ošetřovatelé vždy vyberou odvážného chlapce z publika, který projede na loďce s plovací vestou na zádech celé akvárium, tažený jedním delfínem, zatímco ostatní přes loďku přeskakují. A konečně čtvrtá show s lachtany skýtá zábavu nejkontaktnější – zvířata jsou během ní spíše na souši než ve vodě a dělají opravdu psí kusy.

Expozice medúz, která ústí k nádrži s cvičenými kosatkami (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Obrovská manéž s bazénem pro kosatky. Lidé v předních řadách musí počítat, že je kosatky řádně zlijí vodou. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Když dojdou ryby, stačí kosatkám jako odměna i kbelík studené vody (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Před show s delfíny vystupují volně létající arové. Na snímku ara kaninda (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ochočený ara hyacintový před volným letem nad delfíním bazénem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Průlet nad diváky… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

… a návrat ke cvičitelce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Následovat musí odměna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Společně s arou hyacintovým létají volně i arové kanindy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aratingové aztéčtí ve voliéře poblíž výběhu se lvy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V Loro Parque nechybí ani nejmenší papoušíčci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovný pár tiriků žlutokřídlých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vzácný pyrura modrobradý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéra pro kolonii papoušků patagonských (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ukázka značení jednotlivých druhů a poddruhů, včetně upozornění na typické znaky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Katandra: voliéra velikosti paneláku

Ale zpět k papouškům. Snad každého chovatele uhrane velká síťová voliéra Katandra, která představuje několikapatrovou džungli protkanou cestičkou a dřevěnými lávkami, podél nichž jsou umístěny misky s krmivem pro různé druhy papoušků a dalších ptáků (pochází z ní i úvodní fotografie zářijového čísla časopisu Papoušci, na které je vědecký ředitel Loro Parque Fundación Rafael Zamora Padrón). Přímo na dosah ruky tu můžete sledovat vzácné trichy orlí, lorie mnohobarvé, kakaduy molucké, žlutočečelaté, růžové či inky, papoušky karmínové a královské, ale třeba i korely, alexandry vousaté a majny Rotschildovy. Na stromě nad umělým jezírkem hnízdí volavky vlasaté a na břehu se prochází jeřábi panenští. S teleobjektivem tu můžete strávit pěkných pár desítek minut.

NAPSALI JSME: Loro Parque ohlásil evropský prvoodchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Rozhodně si nenechte ujít na první pohled méně atraktivní, ale o to unikátnější příležitost spatřit oba druhy vzácných mexických papoušků ararů, kteří jsou tak trochu „utopení“ v menších nenápadných voliérách naproti výběhu lenochodů nad bazénem s lachtaní show. Tmavé voliéry kopírují cestu a nejprve v nich narazíte na ary rudobřiché. Hned vedle nich ovšem uvidíte arary hnědočelé, které Loro Parque vystavuje jako jediná veřejná zoo na světě. Ačkoli jde o dva ptáky, kteří se chvílemi chovají jako harmonizující pár, jde o dva mladé samce. Chovný pár má Loro Parque v neveřejném centru La Vera a daří se mu od něj odchovávat mladé. Hned vedle vzácnějších ararů hnědočelých je voliéra s jedním ararou zeleným. Ten je o poznání menší, ale pestřejší.

Mladý arara zelený likviduje bidlo ve voliéře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jeden ze dvou samců ararů hnědočelých, které Loro Parque vystavuje jako jediná zoo na světě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Celkový pohled na araru zeleného. Tyto papoušky v České republice nikdo nechová. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Arary hnědočelé již Loro Parque odchovává (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vzácný amazoňan jamajský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňany nádherné se daří odchovávat i v Česku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňan rudoocasý patří mezi nejdražší zástupce amazoňanů v soukromých chovech (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazónci žlutobřiší v plné práci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Harmonizující pár amazoňanů žlutolících (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pavilon tučňáků imituje přírodu v Antarktidě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Tučňáci se v Loro Parque cítí jako doma (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kogna smaragdový: tyto papoušky si nedávno pořídila i Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Skupina aratingů ve společné voliéře s ibisy a amazoňany (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovný pár arů marakán (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara malý, asi nejukřičenější z arů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Baby Station: papouščí dokrmovací reality show

Co by rozhodně nemělo ujít pozornosti žádnému chovateli, je část Loro Parque nazvaná Animal Embassy, v níž se nachází i Baby Station – odchovna mláďat papoušků. Prosklenými stěnami tu lze pozorovat pravidelné dokrmování různých druhů papoušků, od aratingů přes kakaduy po velké ary. V dalších prosklených voliérách se odstavují již zcela opeřená mláďata, včetně tak vzácných druhů, jako je kakadu filipínský nebo ara horský. Vlastní proletovou voliéru tu mají i mladí arové – konkrétně kanindy, červenouší, ararauna a s nimi i jeden nestor kea. S Baby Station přímo sousedí budova využívaná Max Planck Institutem pro výzkum inteligence papoušků. K ní náleží i kruhovitá voliéra, do níž přes den institut vypouští ary horské.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Brazílie se chystá na vypouštění arů škraboškových: získala ptáky z Německa a Loro Parque

Max Planck Institut nedávno zveřejnil výsledky svého výzkumu, v němž zjišťoval, zda papoušci dokáží dělat složitější ekonomická rozhodnutí, když si mohou vybrat mezi okamžitým získáním méně atraktivní potravy nebo žetonu, který mohou později vyměnit za ořechy. Loro Parque pro tyto pokusy poskytl poměrně vzácné druhy papoušků: ary zelené, ary kanindy, ary horské a papoušky žako. V budově je možné sledovat nahrávky těchto pokusů, nebo přímo reálné pokusy. Díky tmavé fólii na skle papoušci návštěvníky nevidí, takže jsme mohli být svědky zkoušky ary horského, který měl na monitoru počítače na výběr karty s různými čísly a pokud se zobákem dotkl osmičky, dostal oříšek.

Budova Baby Station s odchovnou papoušků nadace Loro Parque Fundación (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mláďata čekají za prosklenou zdí na krmení, které mohou návštěvníci sledovat naživo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ošetřovatelka krmí mládě ary hyacintového (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Týden starý ara hyacintový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Odstavná voliéra pro velké druhy arů a nestory kea (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mladí arové kanindy se učí sami přijímat potravu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hrátky mláďat arů červenouchých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Arové horští ve voliéře Institutu Maxe Plancka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Institut Maxe Plancka má od Loro Parque vypůjčené vybrané druhy papoušků a testuje na nich jejich inteligenci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Test inteligence pro aru horského (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Odstavovaný kakadu žlutočečelatý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mláďata vzácných kakaduů filipínských a kakadu žlutolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Arové kaninda s podobným a mnohem častějším arou araraunou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Inkubátory v Baby Station (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Čerstvě osprchovaná mláďata ary červenouchého a kanindy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Na Tenerife žijí papoušci také volně jako invazní druhy. V jednom z místních parků jsme narazili nejen na všudypřítomné alexandry malé, ale i na tohoto amazoňana oranžovokřídlého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Celý ostrov Tenerife je plný těchto barevných a celkem velkých ještěrek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Za opakovanou návštěvu sleva

Do sekce Animal Embassy spadá i administrativní část nadace Loro Parque Foundación s prodejnou odborné literatury a možností sjednání návštěvy neveřejného chovného centra La Vera. To je pro zájemce otevřeno mimo chovnou sezónu až od září, vždy jeden den v týdnu (ve čtvrtek) a zájemci se do něj musí dopředu objednat. Vstupné představuje roční kartu podporovatele nadace, která vyjde na 100 euro. Návštěvníky poté po skupinkách provádí přímo zaměstnanci Loro Parque Foundación a prohlídka trvá zhruba dvě hodiny. Právě z La Very mimochodem pochází papoušci, které si z Loro Parque nechávají dovážet i čeští a slovenští chovatelé. My se v reportáži k La Veře vrátíme někdy příště, protože během naší srpnové návštěvy ještě nebyla přístupná.

VÍCE: Arů kobaltových přibývá, v Brazílii jich napočítali 1 700. Další tam vypustí Loro Parque

Prohlídka veřejné části Loro Parque zabere nejméně čtyři až šest hodin a rozhodně se vyplatí do zoologické zahrady po několika dnech vrátit. Pokud si u východu necháte označit vstupenku a v následujících dvou týdnech bude chtít Loro Parque navštívit znovu, nebudete muset platit plné vstupné 37 euro, ale pouze 13 euro. Od východu z Loro Parque se můžete nechat odvézt do centra Puerta de la Cruz opět žlutým vláčkem, který ale staví zase až na konečné na náměstí Plaza Reyes Catolicos. Poslední spoj od Loro Parque vyjíždí v 18:45, tři čtvrtě hodiny po uzavření zoologické zahrady. Otevírací hodiny platí celoročně, na Tenerife i v zimě teploty zřídka klesají přes den pod 20 stupňů, takže tu vůbec nemusí řešit otázku zimovišť.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 komentářů

  1. Ondřej napsal:

    Dobrý den, krásný článek, akorát visutý most se píše s měkkým „i“ od slova „viset“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..