Čeští chovatelé poprvé hromadně vyvezli papoušky do Loro Parque na Tenerife

Obvykle papoušci putují opačným směrem: čeští chovatelé si dováží vzácné papoušky z Loro Parque, největšího papouščího parku na světě, který se nachází na největším kanárském ostrovu Tenerife. Tentokrát ale mladí exoti od českých chovatelů zamířili z pražského Letiště Václava Havla na Kanárské ostrovy. Vůbec poprvé tak kolekci Loro Parque obohatila hromadná zásilka papoušků z České republiky. „Vesměs jde o australské druhy, dále agapornise, papoušíčky, aymary nebo pyrury,“ přiblížil serveru Ararauna.cz vydavatel a šéfredaktor časopisu Nová Exota Jan Sojka, který export papoušků do Loro Parque zajišťuje.
Proč si Loro Parque vybral jako dodavatele „nové krve“ právě české chovatele? „Jsme vyhlášení kvalitou našich chovů. Českou republiku navštívil předchozí kurátor Loro Parque Juan Cornejo i současná kurátorka Márcia Weinzettl a osobně se o tom přesvědčili,“ vysvětluje Jan Sojka. Loro Parque potřeboval doplnit stavy australských druhů papoušků a některých menších afrických a jihoamerických druhů. Pro Jana Sojku to znamenalo osobně navštívit a prohlédnout odchovy papoušků od několika chovatelů na Moravě a Vysočině. „Celkem šlo asi o osm nebo deset chovatelů,“ říká.

Nákupy pro Loro Parque narušila ptačí chřipka

Shánění všech požadovaných druhů trvalo několik týdnů a narušila ho ptačí chřipka. „S ohledem na ptačí chřipku jsem začínal později, až ze začátku jara, a to už u mnoha chovatelů nebylo z čeho vybírat. Musel jsem tedy čekat na další odchovy,“ popisuje šéfredaktor Nové Exoty. „Zaměřil jsem se na chovatele, které jsem znal. Loro Parque požadoval čisté formy papoušků ve vynikající kvalitě. U nás se ale chovají hodně mutace a papoušci jsou prokřížení, takže nebylo lehké najít ty správné ptáky. Sháněl jsem je i na burzách, ovšem tam byl třeba problém s tím, že papoušci neměli kroužky. Ty jsou s ohledem na leteckou přepravu na Tenerife nutností,“ upozorňuje Jan Sojka.

K TÉMATU: Kurátorka Loro Parque Márcia Weinzettl v Česku: v Kozovazech přednášela o arech kobaltových

O které konkrétní papouščí druhy projevil Loro Parque zájem? „Šlo například o všechny druhy rosel kromě černohlavé, kterých mají v Loro Parque dostatek a daří se jim je rozmnožovat. Ostatní rosely mají také, ale potřebovali doplnit stavy a dodat nové genetické linie. Dále šlo o všechny druhy neofém kromě tyrkysových, ale třeba i o papoušky červenokřídlé, všechny zástupce rodu Polytelis, barnardy, agapornise, papoušíčky a další,“ vypočítává Sojka. Všechny zakoupené jedince poté umístil do karantény, kterou zřídil v Olomouci. „Jde o karanténu, která zde už v minulosti fungovala a nyní byla obnovena. Je k dispozici všem zájemcům, kteří si dovezou ptáky a potřebují je dát do karantény,“ vysvětluje Jan Sojka s tím, že zařízení má oficiální povolení od Státní veterinární správy.

Zásilka papoušků připravená pro export do Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife (Foto: Jan Sojka. Nová Exota)

Bude následovat druhá exportní zásilka?

Po dvouměsíční karanténě putovala tento týden zásilka všech papoušků letecky na Tenerife. „Z Loro Parque mám informaci, že cestu přežili všichni ptáci. Nyní čekáme na výsledky veterinárních vyšetření a vstupní karantény,“ říká Jan Sojka. Pokud vše dopadne dobře, mohl by Loro Parque uvažovat o další podobné spolupráci s českými chovateli. „Tato první zásilka byla vlastně takovou zkouškou, zda dokážeme dodat kvalitní a zdravé ptáky. Nyní záleží na výsledcích veterinárních testů, kterými si Loro Parque ověří, zda jsou naši ptáci skutečně v pořádku a tato spolupráce má smysl,“ popisuje Jan Sojka.

ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo Bošovice si dovezla ary žlutokrké a arakangy z Loro Parque

Jaký druh se Janu Sojkovi sháněl pro Loro Parque nejhůře? „Asi agapornisové v čisté přírodní formě. Naštěstí mi pomohl předseda českého Agapornis klubu Miloslav Blažek. Složité to bylo i s papoušky Alexandřinými a barnardy. Ne že by jich u nás nebylo dost, ale jak jsem řekl, začal jsem s jejich výkupem pozdě. Teď se mi ale už ozývají sami chovatelé, takže situace bude už jenom lepší,“ věří šéfredaktor Nové Exoty. Jana Sojku podle jeho slov zpočátku zaskočilo nízké sebevědomí českých chovatelů. „Na inzerát, kterým jsem poptával papoušky pro Loro Parque v Nové Exotě, ze začátku vůbec nikdo nereagoval,“ vzpomíná. Počáteční ostych se ale podařilo prolomit a tak by případná další zásilka pro Loro Parque mohla být i rozsáhlejší.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 komentář

  1. Tomáš napsal:

    Dobrý den..podařilo se sehnat nějaké Nandej Černohlavé???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..